MS fotbal 2022: představujeme účastníky skupiny E
© fifa.com - Radost německých fotbalistů
0
11.11. - V představování účastnických zemí se dostáváme do druhé poloviny. Ve skupině E se podobně jako v jiných případech potkávají favorité na postup, Španělsko a Německo, s outsidery, Kostarikou a Japonskem. Ani jeden tým ale dopředu nechce skládat zbraně.
Ve skupině D se potkají zástupci tří kontinentů, Střední a Jižní Ameriku zastupuje Kostarika, která za poslední rok zásadně obměnila tým, jejími vyzyvateli bude Německo se Španělskem, a Asii bude zastupovat reprezentační tým Japonska.
Kostarika
Poslední kvalifikační cyklus, kterým se kostarika prokousala až na Mistrovství světa v Kataru se dá rozdělit na dvě části. Před a po trenérovi Luisi Fernandovi Suarezovi. Kolumbijský stratég usedl na lavičku týmu v polovině roku 2021 a to co nastalo poté, se snad ani nezná nazvat generační obměnou. Čistka týmu, zahrnující debut dvaadvaceti nových hráčů a odzkoušení celkem sedmasedmdesáti fotbalistů všech pozic, byla velmi překvapivá. „V jednu chvíli toho bylo opravdu moc,“ uznal trenér Suárez.
Počátky u reprezentace Kostariky byly velmi složité, potkalo ho nejdříve vyřazení ze Zlatého poháru 2021 a následně v sedmi kvalifikačních utkáních uhrál pouze šest bodů. Těsné venkovní prohry s USA a Kanadou ale naznačily, že se něco začíná měnit. Nový tým pomalu dostával obrysy. Většina hráčů byla buď teenagery nebo právě dovršili dvacet let věku. Jedním z nich bylo například osmnáctileté křídlo Jewison Bennette, který měl lví podíl na proměně Kostariky, jenž v dalších sedmi utkáních ztratila pouze dva body a v mezikontinentálním playoff s Nový Zélandem vybojovala postup do Kataru.
Kostarika v útoku příliš nezáří, nastřílela jen třináct branek ve čtrnácti utkáních, zato v obraně vedené brankářem Navasem je téměř neprostupná. Směrem dopředu se tým bude spoléhat na smrtící protiútoky. „Odjíždíme na Mistrovství světa s cílem vyhrát ho. Mnozí si řeknou, že jsme blázni, ale ať si to myslí,“ neskrýval své ambice obránce Kendall Waston.
Trenér Luis Suárez odjede na svůj třetí světový šampionát, což je úžasný úspěch dvaašedesátiletého kouče, který na každém mistrovství vedl do boje jiný národ, v roce 2006, o osm let později Honduras a nyní Kostrariku. „Jsem mistrovstvím světa posedlý, proto jsem nemohl nepřijmout práci v Kostarice,“ prohlásil v letošním roce pro fifa.com trenér Luis Fernando Suárez.
Při rotaci a zkoušení nových hráčů neexistoval post, který by nebyl podroben kritice trenéra, s výjimkou brankáře. Keylor Navas je neoddiskutovatelnou jedničkou. Je mu sice již 35 let, ale stále zůstává nejvýraznějším hráčem kostarického fotbalu. Trojnásobný vítěz Ligy mistrů s Real Madrid po přestupu do PSG téměř nehraje, ale zdá se, že v národním dresu neztratil nic ze svých kočičích reflexů a dokáže tým podržet.
Potvrzená soupiska Kostariky
Brankáři: Keylor Navas, Esteban Alvarado, Patrick Sequeira
Obránci: Francisco Calvo, Juan Pablo Vargas, Kendall Waston, Oscar Duarte, Daniel Chacon, Keysher Fuller, Carlos Martinez, Bryan Oviedo, Ronald Matarrita
Záložníci: Yeltsin Tejeda, Celso Borges, Youstin Salas, Roan Wilson, Gerson Torres, Douglas Lopez, Jewisson Bennette, Alvaro Zamora, Anthony Hernandez, Brandon Aguilera, Bryan Ruiz.
Útočníci: Joel Campbell, Anthony Contreras, Johan Venegas.
Německo
Dvě turnajové potupy za sebou zanechaly ve fanoušcích rozčarování, ještě nikdy v poválečné éře se enstalo, aby německý tým vypadl na dvou velkých akcích za sebou před čtvrtfinále. Tým trenéra Hanse Flicka se nachází na úplném dne. Po potupném vypadnutí ve skupinové fázi v roce 2018 následoval předčasný odchod také z Eura 2020. Veřejnost se nyní od svého reprezentačního týmu odvrací a DFB dokonce přestalo používat zažitý název Die Mannschaft.
Pomohlo by, kdyby tým začal znovu hrát jako mannschaft. Problémem nemůže být nedostatek talentu, protože základní jedenáctka se skládá téměř výhradně z hráčů, kteří vyhráli Ligu mistrů. Existují však mezery, které se nedaří zaplnit a stále se neví, kdo obsadí v sestavě pozici devítky. Při zranění Timo Wernera je favoritem na start Kai Havertz, kterému by tato pozice mohla vyhovovat. Překvapením ohlášené nominace je zařazení teprve sedmnáctiletého útočníka Dortmundu, Youssoufa Moukoka, který bude zajímavou variantou z lavičky. Na Mistrovství světa do Kataru cestuje také Mario Götze, který nyní působí v Eintrachtu Frankfurt.
Určité problémy má Německo v obraně, ale největší problém je ve středu pole. Joshua Kimmich je rozeným tvůrcem, ale dostává se pod stále větší tlak a kritiku ze strany veřejnosti kvůli vnímané slabině ve hře na tělo. Přesto všechno je cílem německé reprezentace minimálně semifinále. Hlavní síla Německa spočívá kromě mezinárodních zkušeností v tom, že střílet góly dokáže hned několik hráčů: Serge Gnabry, Leroy Sané, Havertz a v neposlední řadě Thomas Müller.
V německém týmu, který má spoustu vynikajících hráčů, ale nemá vyloženou superstar, vyčnívá Leon Goretzka. Částečně je to kvůli jeho hodnotám, vystupuje proti rasismu a homofobii, ale je také jedním z nejdůležitějších hráčů trenéra Flicka. Pokud Goretzka zůstane fit a přiveze si do Kataru špičkovou formu, znamenalo by to pro reprezentaci obrovské plus. Díky své energii a síle dokáže propojit obranu a útok způsobem, jakým to nedokáže Kimmich ani Gündogan.
Potvrzená soupiska Německa
Brankáři: Manuel Neuer, Marc-André ter Stegen, Kevin Trapp
Obránci: Matthias Ginter, Niklas Süle, Antonio Rüdiger, Nico Schlotterbeck, Armel Bella-Kotchap, Thilo Kehrer, David Raum, Lukas Klostermann, Christian Günter
Záložníci: Joshua Kimmich, Leon Goretzka, Ilkay Gündogan, Jamal Musiala, Kai Havertz, Julian Brandt, Jonas Hofmann, Mario Götze
Útočníci: Thomas Müller, Leroy Sané, Serge Gnabry, Karim Adeyemi, Niclas Füllkrug, Youssoufa Moukoko
Andrea Suttnerová / theguardian.com
- Francie – Španělsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Kolumbie – Ghana: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Argentina – Kapverdy: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Austrálie – Egypt: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Švýcarsko – Alžírsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Portugalsko – Chorvatsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- USA – Bosna a Hercegovina: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Mexiko – Ekvádor: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Nizozemsko – Maroko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Brazílie – Japonsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Kolumbie – Portugalsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Chorvatsko – Ghana: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Uruguay – Španělsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Norsko – Francie: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Tunisko – Nizozemsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Japonsko – Švédsko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Ekvádor – Německo: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Curacao – Pobřeží slonoviny: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Česko – Mexiko: Tipy na Mistrovství světa 2026
- Česko – Jihoafrická republika tipy na Mistrovství světa 2026
-
Zbláznil se Real Madrid? Z Barcelony...
Ferran Torres je aktuálně na vrcholu světa. Stal se tím, kdo Španělsku trefil ve finále titul mistra světa proti Argentině. Po... -
Argentinská doba zlatá skončila....
Argentina se až nad očekávání dostala až do finále mistrovství světa. Měla cestu poměrně hezky nalajnovanou, Anglie jí... -
Nejlepší hráč mistrovství světa...
Rodri je již nějakou dobu spojován s přestupem do Realu Madrid, který se dle všeho skutečně blíží. Za rok bude volným... -
Nejlepší tým MS 2026: Góloví...
Mistrovství světa je oficiálně za námi, slaví nepřekonatelné Španělsko, které prakticky nedalo nikomu ani čuchnout,... -
Aston Villa plánuje překvapivý...
Rafael Leaatilde;o podal formální žádost o přestup do AC Milán a Aston Villa se podle italského deníku La Gazzetta dello Sport... -
Manchester United připravuje nabídku...
Manchester United stále hledá záložníka. A nutno říct, že Red Devils mají zálibu ve francouzských hráčích. Jména Eduarda... -
Arsenal obnovuje zájem o Nica...
Arsenal aktivně hledá ofenzivní posilu na levém křídle před uzávěrkou letního přestupního okna. Mikel Arteta je odhodlán...
© 2026 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal


