V prvním střetnutí Slavií se Spartou mírným favoritem domácí. Jak nakonec může dopadnout týden dvou derby?
© @sparta.cz - Poslední pohárové derby Sparty a Slavie
0
28.02. -
Spartu a Slavii čeká již dnes první derby, tentokrát v podobě čtvrtfinále Mol Cupu. Kdo bude mít v tomto zápasu větší šanci na vítězství a jaké vytasí jednotlivé týmy trumfy?
Mírným favoritem domácí tým
Mírným favoritem v tomto utkání je díky domácímu prostředí Slavia. Ani jeden z týmů ovšem rozhodně nebude chtít nic podcenit. Na první pohled by to mohlo vypadat, že se jedná o méně významné derby. Evropské poháry jsou u obou klubů téměř jisté a zejména pro sešívané bude důležitější následné ligové derby. Pokud by v něm totiž prohráli, Sparta jim odskočí už na sedm bodů.
Přesto ani toto střetnutí nebere na lehkou váhu ani jeden z trenérů nebo hráčů. Derby je prostě derby a jde o daleko více než vítězství. To navíc může být určitou mentální výhodou do dalšího vzájemného střetnutí. Trenér Priske doposud dokázal v Edenu maximálně remizovat. V loňském ročníku tu Sparta obdržela dosti nelichotivou prohru 4:0. Na podzim ovšem dokázal jeho tým vybojovat v Edenu remízu.
Kdo působí na jaře silněji?
Sparta navíc v této sezóně působí daleko silnějším dojmem. Hned na začátku jara Slavia doma dostala tři branky, i když nakonec zvítězila nad Jabloncem. V dalším kole pouze remizovala ve Zlíně, posléze vybojovala dvě výhry o tři branky v Karviné a s Pardubicemi.
Oproti tomu si letenští v prvním zápasu bez problémů poradili na Karviné 0:3, posléze doma porazili o gól Liberec a vyhráli i na horké půdě Slovácka, kde se jim dlouhodobě nedaří. Nutno ovšem podotknout, že na posledních dvou zápasech byl znát náročný program. Sparťané je nakonec ubojovali i díky horší produktivitě soupeřů, kteří se ovšem někdy až trestuhodně dostávali do šancí.
Kteří hráči rozhodnou obě derby?
Jako trumf má ovšem Sparta několik hráčů, kteří působí v poslední době opravdu nadstandardně. Ať už je řeč o Lukášovi Haraslínovi, Birmančevičovi nebo brankáři Vindahlovi. Oproti tomu lídr Krejčí udělal v posledních zápasech několik chyb a nepůsobí úplně storpocentním dojmem. Mají tu ovšem i další velice dobré obránce, ať už v podobě Panáka či Sørensena. Vitík je v tomto ohledu o kousek za nimi.
Slavia by určitě měla sázet na hrdinu posledního zápasu Mojmíra Chytila. Ten je na jaře ve skvělé formě a vyšplhal se až téměř na vrchol tabulky střelců. Bohužel v poháru bude chybět potrestaný Jurečka a Mick Van Buren není v takové formě. Celkově Slavii bude chybět více hráčů, zřejmě zraněný Zafeiris, Jurásek a stále i Staněk, který měl být pro podobné typy zápasů žolíkem. Uvidíme, zda nastoupí Bořil, i když je obrana opravdu nabitá skvělými hráči. Důležitá bude i forma Aleše Mandouse, Vindahl je ovšem momentálně o kousek dál.
Jestli se nikdo z hráčů nezraní, podobné budou starosti a prognózy i pro následné ligové derby. Budou v tom pohárovém týmy někoho šetřit? Jakou zvolí taktiku? Je jasné, že Sparťané zřejmě budou na Slavii v roli defenzivnějšího celku, na Letné by se to naopak mohlo otočit.
Výhra v prvním derby jako psychologická výhoda
Zajímavé potom bude sledovat, jak případné vítězství či prohra uškodí/pomůže týmům v dalším nedělním střetnutí. V poháru někdo musí vyhrát a postoupit. Bude mít daný celek určitou psychologickou výhodu? Naopak se může stát, že jeho protivník mu to bude chtít o to více vrátit.
Rouček si musí od začátku sjednat respekt
V roli rozhodčího nastoupí do středečního derby mladý Rouček, který je známý svým volnějším metrem. To může zápasu stejně tak pomoci jako uškodit. Většina fanoušků asi doufá, že uvidíme lepší fotbal než v posledním vzájemném střetnutí. Tam to byla spíše válka. Sudí by si měl už od začátku sjednat respekt a udělit několik karet za případné protesty či nevhodná gesta. Na podobné věci jsou totiž oba tyto týmy přeborníci a jestli tento faktor Rouček včas nezachytí, může se mu celý zápas rozpadnout.
Pro všechny derby stoprocentně platí jedna poučka. Stát se může opravdu prakticky cokoliv. Tedy v Mol Cupu musí jeden z týmů vyhrát, remíza není možná, ale kdo to nakonec bude?
Lukáš Loužecký / fotbalportal.cz
- Nejlepší strategie sázení na Mistrovství světa 2026
- Sázkový program Mistrovství Světa 2026
- Bayern – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Betano promo kód MAXWIN pro nové hráče (06.2026)
- Atletico – Arsenal: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- PSG – Bayern: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Liverpool – PSG: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Atletico – Barcelona: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- PSG – Liverpool: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Barcelona – Newcastle: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Man. City – Real Madrid: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- AZ – Sparta: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Real Madrid – Man. City: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Nová česká online casina s licencí MFČR v roce 2026
- Pafos – Slavie: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Plzeň – Porto: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Slavie – Barcelona: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Man. United – Man. City: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Sparta – Aberdeen: Tipy, sestavy a kde utkání sledovat
- Mistrovství světa ve fotbale favorité 2026: Šance na titul
-
Juventus se dohodl s kanonýrem...
Alexander Sorloth i po přestupu do Atlética Madrid potvrdil, že je to skutečně elitní střelec. V Madridu ho ale tak nějak... -
Megaposily Fenerbahce padají....
Fenerbahce se ponořilo do prezidentských voleb. Předchozí prezident skončil za mřížemi, nyní se dva prali o místo. A... -
Brazílie pod Carlem Ancelottim bude chtít poprvé po 24 letech vrátit do země s rekordním počtem titulů zlatou trofej. Proto byl...
-
Rozloučí se Cristiano Ronaldo...
Mistrovství světa v USA, Kanadě a Mexiku se nezadržitelně blíží. Představitelépořadatelských zemí i FIFA slibují... -
Mistrovství světa v USA, Kanadě a Mexiku se nezadržitelně blíží. Představitelé pořadatelských zemí i FIFA slibují...
-
Domácí Kanada bude na světovém šampionátu chtít navázat na velmi povedené výkony na posledním turnaji v Kataru, konečně...
-
Ve jménu republiky! DR Kongo má na...
Mistrovství světa v USA, Kanadě a Mexiku se nezadržitelně blíží. Představitelé pořadatelských zemí i FIFA slibují...
© 2026 FotbalPortal.cz
Liga Mistrů, Premier League, Primera Division, Serie A, 1. Bundesliga, Synot liga, Fotbal


