Zpět na » Premier League » Roberto Firmino: Nególový, ale přesto stále nepostradatelný

Premier League - Roberto Firmino: Nególový, ale přesto stále nepostradatelný

Roberto Firmino: Nególový, ale přesto stále nepostradatelný © skysports.com, fotbalportal.cz - Roberto Firmino

2

Líbilo se

27.10. - NEPŘEHLÉDNĚTE Proti Sheffieldu United vstřelil svůj první gól v této sezóně. Od února to byl teprve jeho druhý přesný zásah. I přesto zůstává pevnou součástí útočného trojzubce Liverpoolu. Pro mužstvo Jürgena Kloppa odvádí obrovské penzum práce, které není na první pohled vidět. Roberto Firmino dokonce nečekal jen na svůj první gól v sezóně, ale také na svou první střelu na bránu na Anfieldu.

V polovině prvního poločasu v utkání proti Sheffieldu United, kdy jeho tým už prohrával 0:1, měl na kontě jen čtyři doteky s míčem - nejméně ze všech hráčů na hřišti. Ukazovalo se, že neviditelná Brazilcova práce je ještě těžší než kdykoliv předtím.

Ale pak přišel jeho vyrovnávací gól a Roberto Firmino jej doprovodil svým typickým úsměvem.

V době, kdy byl Firmino později v 83. minutě vystřídán, zaznamenal 44 doteků s míčem. Musíme mít na paměti, že pokryl největší prostor na hřišti ze všech hráčů. Také udělal nejvíce sprintů ze všech a vyvinul nejvyšší rychlost ze všech hráčů Liverpoolu.

Když dává góly a Liverpool vyhrává, jak to tady nakonec dopadlo (2:1), pak je na čase oslavit vše, co s výkonem Firmina přichází.

Když ale nenajde správný cíl, jak se mu za posledních devět měsíců stávalo až příliš často, čím dál více experti a další vyzývají Jürgena Kloppa, aby našel jiné řešení. A jsou stále hlasitější.

Lodivod Reds k tomuto tématu vyjádřil své pocity naprosto jasně.

„Pro mě to ani zdaleka není problém. V těchto věcech se musím odpoutat od vnějšího světa. Pro mě je důležité jen to, jaký vliv má hráč, jak funguje pro tým.“

„Vždy bylo jasné, že když hráč, jakým je Bobby, nebude skórovat, lidé se na to začnou soustředit. Pak si uvědomíte, že čas od času ztratí míč...“

Německý kouč rozhodně nemíní o Firminovi pochybovat. Moc dobře ví, co jeho týmu přináší. Nedokáže si mužstvo bez něj představit.

Vzhledem k úspěchu Liverpoolu to má určitou logiku. Jakákoli debata o jednom z jeho hráčů by měla začít od toho, co na hřišti předvádí. Jedná se o tým, který je tak skvělý, že každý ze své podstaty přispívá něčím zásadním.

Při střílení gólů v obtížných utkáních proti Southamptonu, Chelsea, Crystal Palace, Tottenhamu nebo Wolves a také proti Famengu, jak to Roberto Firmino, dokazoval v minulé sezóně, to bylo více než zřejmé.

Když se ale přísun gólů zastaví - Roberto Firmino skóroval poprvé od února - je nutné hledat jiné ukazatele jeho výkonů. Dva góly vstřelila většina obranné čtyřky či zářijová posila Diogo Jota.

Koneckonců je to přesně to, co dělá manažer Klopp. „Je normální, že o tom diskutujete. Diskutujeme o výkonech - o těch týmových i o těch individuálních. Ale samozřejmě, že ne stejným způsobem jako vy. Ano, chceme, aby dával góly, chceme, aby se dostával do pozic, ze kterých může skórovat. Ale není to jediná věc, o které přemýšlím, když myslím na Bobbyho. To rozhodně ne.“

Firminův pohyb bez míče je součástí hry Liverpoolu. Lze to také změřit. V minulé sezóně Premier League pokryl více prostoru než kterýkoliv jiný útočník. A to nejen proto, že nastoupil do všech 38 ligových utkání Reds.

sfs(zdroj: skysports.com)

Statistiky ukazují, že Firmino strávil nejnižší procento času v chůzi ze všech ofenzivních hráčů Premier League. To to jasně shrnuje. Neustále se pohybuje, stěžuje obráncům život, rozbíhá presink, určuje, kdy a kde získá Liverpool míč zpět.

V průběhu minulé sezóny běhal po hřišti Roberto Firmino o téměř 90 minut více než kterýkoliv jiný útočník Prremier League. Celkem zaznamenal 484 sprintů ve vysoké rychlosti. Bez ohledu na pozici byl čtvrtý v celé lize. Jeho herní nasazení a práce je typickým příkladem Kloppova Liverpoolu.

Jedná se o tým, který získá míč na své útočné třetině hřiště vícekrát než kterýkoliv jiný tým. Za to byl zodpovědný Roberto Firmino. Povedlo se mu to hned ve 37 případech. Samozřejmě, i v této statistika byl nejlepší ze všech. To je důvod, proč může být rozdílovým hráčem.

esgd(zdroj: skysports.com)

Skutečnost, že většina této Firminovy práce může být neviditelná a je hůře odhalitelná než střely Mohameda Salaha či dokonalé centry Andyho Robertsona, má logický důsledek. Z toho také vyplývá, že by mělo být těžší zjistit, zda hráč přestane tuto „neviditelnou“ práci dělat.

Například, pokud Salahovým úkolem je dávat góly, pak je spravedlivé předpokládat, že pokud tyto šance přestane proměňovat, pak už nebude vykonávat svou práci dobře.

Formu Firmina je obtížnější posoudit, protože má ještě další roli. Pokud to však nelze měřit góly a asistencemi, lze ho pak „měřit“ pomocí těchto více „ezoterických“ statistik?

Vezměme v úvahu statistiku počtu získaných a vyhraných míčů na útočné třetině hřiště. Tentokrát se objevuje velmi odlišný obraz.

V této sezóně Roberto Firmino získal v této zóně míč pouze jednou. Předtím je hned 10 hráčů Liverpoolu. To je obrovský rozdíl. Nejlepší je v této statistice zatím Sadio Mané. Změna byla viditelná i proti Sheffieldu, když na hřiště přišel Diogo Jota.

fs(zdroj: skysports.com)

Ve formaci 4-2-3-1 hraje Roberto Firmino v daleko hlubší pozici. Vyžaduje to odlišné kvality. Postupem času byl Firmino daleko více zapojen do hry. Nabízel se, bylo vidět, že vstřelený gól ho hodně povzbudil.

Jürgen Klopp je potěšen tím, že má zase o něco více možností, jak n soupeře vyrukovat.

„Dává nám to další možnosti. Mo Salah mohl hrát na trochu jiné pozici. Odehrál neuvěřitelný zápas. Mo a Sadio sice neskórovali, ale hráli skvěle. Sadio byl v situacích jeden na jednoho nebranitelný. Další dva kluci dali gól a hráli dobře. Je to úžasné.“

Přidanou hodnotu do diskuze o Robertu Firminovi a jeho přínosu vkládá právě Diogo Jota. Podle Kloppa má přesně takovou kvalitu, jakou Liverpool potřebuje. Vypadá to, že by mohl mít na Anfieldu světlou budoucnost. Mohl by snad nějak ohrozit pozici Roberta Firmina? Zatím to tak nevypadá, protože Brazilcova práce je neuvěřitelná.

Kam dál?

Více informací o Liverpool FC naleznete na lfcway.com.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz, youtube.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Cornero - 28.10. Odpovědět

když někdo vytváří kompilace, tak by se měl zamyslet co do nich dává. Akce kde sice obejde dva hráče ale pak přihraje soupeři to zrovna nevyzdvihuje kvality

Cornero
Redsss - 28.10. Odpovědět

Firmino je neskutočný dric a preto ho ma Klopp tak rad a nevadí mu ani to ze nedáva góly ale už by sa zišlo aby sa mu vrátila aj gólová forma obrana túto sezónu nebude taka spoľahlivá budeme musieť dávať veľa golou...

Redsss

Zkrátka se nedá brát jako hrot no, je to spíš ofenzivní záložník a pokud máte tak golové křídla jako je Mane a Salah, tak typický hroťák ani není potřeba

Tomguncz1
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články