Zpět na » Premier League » Guillem Balague a jeho obhajoba Guardioly: Proč potřebuje v Manchesteru City čas

Premier League - Guillem Balague a jeho obhajoba Guardioly: Proč potřebuje v Manchesteru City čas

Guillem Balague a jeho obhajoba Guardioly: Proč potřebuje v Manchesteru City čas © skysports.com, fotbalportal.cz - Balague obhajuje Guardiolu

5

Líbilo se

17.12. - NEPŘEHLÉDNĚTE Ze začátku to vypadalo, že Manchester City pod Pepem Guardiolou bude válcovat celou Premier League. Jenomže postupně přišlo několik klopýtnutí a nyní jsou Citizens až na čtvrtém místě a na vedoucí Chelsea ztrácí 7 bodů. Ovšem Guilem Balague, známý fotbalový expert, přichází s názorem, proč je třeba dát španělskému manažerovi čas.

Pep Guardiola vyhrál ligový titul ve své první sezóně v Barceloně i v Bayernu Mnichov. Ve skutečnosti tedy ve svých prvních rocích, kdy měl na starosti nový klub, zametl v dané soutěži se všemi konkurenty a došel až na vrchol.

Po 10 výhrách v řadě na začátku sezóny to vypadalo, že to samé jej potká i v Manchesteru City. Ale poté přišlo několik problémů, které ukázaly, že Citizens nejsou bezchybní. A to samozřejmě nahrálo kritikům Pepa Guardioly, kteří se velmi rychle ozvali.

Středeční vítězství nad Watfordem bylo pro Manchester City teprve pátou výhrou z posledních šestnácti zápasů. Guardiola byl kritizován za to, že až nadměrně komplikuje svou taktiku, povzbuzuje hráče v tom, aby se snažili hrát fotbal i v těch nejnebezpečnějších prostorech a také byl kritizován i jeho výběr týmu. Lidé si začali říkat, že Guardiola se do Premier League nehodí a že nerozumí anglickému fotbalu.

Ale jsou tyto výtky spravedlivé? Podle Guillema Balaguea tomu tak není.

kdsjgn(zdroj: skysports.com)

Guardiola byl obviněn z toho, že nemyslí na defenzivu. Jeho prohlášení o tom, že obranné zákroky na tréninku netrénuje a trénovat nebude, samozřejmě ještě více podpořilo tuto kritiku. To ponechme stranou a podívejme se na fakta. Pouze šest týmů má lepší obranu než Citizens, takže jen stěží to může být nějaká velká katastrofa. Ovšem při pohledu zpět na tom byl Guardiola ve svých bývalých klubech vždy lépe.

V každé ze svých předchozích 7 sezón zakončil Guardiolův tým ročník s nejlepší defenzivou celé soutěže, vždy obdrželo jeho mužstvo nejméně branek. Je to do konce sezóny ještě dlouhá cesta. Guillem Balague očekává, že i tuto sezónu zakončí Manchester City s nejnižším počtem obdržených gólů.

Předpokládalo se, že Guardiola velmi rychle přemění Manchester City do nejlepšího týmu celé Premier League. I když v Barceloně i v Bayernu Mnichov velmi rychle slavil úspěchy, on sám po příchodu na Etihad Stadium prohlašoval, že to bude dlouhodobější proces.

„Potřebuji čas. V příští sezóně budeme lepší a v té další ještě lepší,“ řekl Guardiola nedávno.

kdg(zdroj: skysports.com)

Tento druh pokroku už jsme mohli vidět v Bayernu Mnichov. Zatímco na papíře nevypadá druhá a třetí sezóna v Bayernu tak působivě jako ta první, v jeho poslední sezóně v Mnichově bylo vidět, jak jsou jeho taktické metody flexibilní, jak už hráči všechny jeho požadavky zvládají a jsou schopni porazit téměř jakéhokoliv protivníka. Do finále Ligy mistrů nepostoupil Bayern jen kvůli tomu, že vstřelil méně venkovních gólů než Atlético Madrid (výsledky 1:0 a 2:1).

Karl-Heinz Rummenigge, výkonný ředitel Bayernu, řekl, že Guardiola předváděl se svými svěřenci hru na té nejvyšší úrovni, taktické i strategické. Někdo, kdo toto dokázal, si jistě zaslouží více než 5 měsíců na to, aby vybudoval tým dle svého pohledu na fotbal.

Problém pro Guardiolu v City je to, že pracuje se starší skupinou hráčů, než byl zvyklý pracovat v Barceloně a v Bayernu. Upřednostňuje práci s mladými hráči, kteří jsou více otevřeni jeho metodám než hráči, kteří jsou zvyklí dělat věci určitým naučeným způsobem.

dfkj(zdroj: skysports.com)

Pouze Stoke, Watford a West Bromwich poslaly na hřiště starší jedenáctku než Manchester City. V zápase proti Burnley byl věkový průměr základní jedenáctky Citizens přes 30 let. Mezi anglickými top týmy je kádr City také nejstarší - s průměrným věkem něco málo přes 28 let.

To také nabízí otázku, s jakou kvalitou Guardiola v Manchesteru pracuje. Víme, že v Barceloně „zdědil“ tým okolo Lionela Messiho a v Bayernu přišel k týmu, který v předešlé sezóně slavil treble. Páteř týmu, kterou má nyní v Manchesteru City, s kádry v Barceloně a v Bayernu neobstojí.

sf(zdroj: skysports.com)

Bravo, Stones, Silva a Agüero nejsou tak dobří jako Valdés, Puyol, Xavi a Messi, nebo Neuer, Boateng, Lahm a Ribéry. Stejně jako čas, bude Pep Guardiola potřebovat i nové hráče do svého týmu, aby si ho opravdu dokázal přizpůsobit tomu, jaký styl chce vyznávat.

K dispozici je také argument, že Guardiola může v Premier League kontrolovat zápasy daleko obtížněji, než jak činil v Primera División a v Bundeslize. On sám prohlásil, že je nemožné, aby s klubem v Premier League kontroloval hru celých 90 minut.

Zaprvé je tady daleko větší množství zápasů, které musíte odehrát. To také znamená, že Pep Guardiola nemá tolik času na to, aby se svým celkem všechno natrénoval. Velký počet jeho důležitých hráčů si také nemůže tolik odpočinout. Vánoční hektické období v Premier League bude pro něj něco zcela nového. Bude zajímavé sledovat, jak se s tím popasuje.

ldsgn(zdroj. skysports.com)

Povaha anglického fotbalu je navíc úplně odlišná od ostatních soutěží. Tři nejlepší týmy Premier League, které mají nejvyšší držení míče, mají nižší držení míče než nejlepší tři týmy v tomto ohledu v Bundeslize a v Primera División.

Pep Guardiola bude potřebovat čas, než se přizpůsobí novému prostředí. Ale při pohledu na jeho historii není žádný důvod k tomu pochybovat o tom, že to nakonec zvládne. Bude tak činit vzrušujícím, experimentálním způsobem. Bude zkoušet různé formace a různé metody.

lgd(zdroj: skysports.com)

To je něco, co bychom měli přijmout, a ne kritizovat. Bude skvělé to sledovat - je skvělé mít Pepa Guardiolu v Premier League.

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Do finale LM nepostoupil nejen proto ze vstrelil mene venkovnich golu nez Atl.Madrid,on tam nestpostoupil ani jednou za ty 3 roky co tam byl Guardiola.A ze vyhral BL?S tim kadrem co mel by to musel zvladnout i Franta Straka,Hrebik aj. V Anglii si myslel ze to bude to same,zvlaste pri neomezenych fin.moznostech arabsko-anglickeho klubu,zpocatku to tak i vypadalo,ale najednou narazila kosa na kamen,a Pepek rychle ze svych snu vystrizlivel.Ale preji mu at se mu jeho prace dari,to zas jo. Smajlík 4

tomogara
Kadim - 18.12. Odpovědět

Sečteno podtrženo je Guardiola chudák, protože ma starej kádr. Páteř týmu je nejslabší jakou kdy měl a navíc je to Anglie a to je tvrdej oříšek. Chudák "nejlepší" trenér na světě. Vymlouvá se a zpívá zrovna podle toho, jak se mu daří Smajlík 12

Kadim
Kaiser - 18.12. Odpovědět

Super článok!! Smajlík 1

Kaiser
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články