Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Brazilský král fotbalu Pelé zemřel ve věku 82 let

Ostatní - Brazilský král fotbalu Pelé zemřel ve věku 82 let

Brazilský král fotbalu Pelé zemřel ve věku 82 let © cnn.com - Brazilský král fotbalu Pelé zemřel ve věku 82 let

0

Líbilo se

29.12. - Pelé, brazilský král fotbalu, který vyhrál tři Mistrovství světa a stanovil tím rekord nejúspěšnějšího hráče světových šampionátů, právě zemřel. Dožil se 82 let. Jedna z nejvýznamnějších sportovních figur všech dob se potýkala s rakovinou tlustého střeva od roku 2021. Nemocniční centrum, kde byl Pelé poslední měsíc hospitalizován, prohlásilo, že Pelé zemřel na selhání několika orgánů jako důsledek rakoviny.

„Vše, co jsme, jsme díky tobě. Navždy tě budeme milovat. Odpočívej v pokoji,“ uvedla jeho dcera Kely Nascimento na Instagramu. Pelého agent potvrdil jeho smrt: „Král odešel.“ Jeho rodina se sešla v nemocnici Albert Einstein Israelita Hospital v Sao Paulu krátce před Vánoci poté, co zjistila, že rakovina tlustého střeva se u Pelého zhoršila.

Pelé, narozený pod jménem Edson Arantes de Nascimento, je jediným hráčem v historii, co vyhrál třikrát Mistrovství světa. Povedlo se mu to v letech 1958, 1962 a 1970. V roce 2000 byl také experty zvolen jako FIFA Hráč století. Za Brazílii vstřelil 77 gólů v 92 zápasech a podle Guinnessovy knihy rekordů nastřílel 1279 gólů v 1363 zápasech za jeho jedenadvacet roků dlouhou kariéru.

Pelé byl obdarován rychlostí, čtením hry, nádhernými kličkami a neuvěřitelnými hlavičkami. Bylo mu teprve sedmnáct let, když se stal nejmladším hráčem, který vyhrál Mistrovství světa v roce 1958. Vstřelil branku tehdy šestkrát ve vyřazovací fázi, konkrétně gól ve čtvrtfinále proti Walesu, hattrick v semifinále proti Francii a dva góly ve finále proti domácímu Švédsku.

V posledních letech si protrpěl mnoho závažných onemocnění. Na los Mistrovství světa roku 2018 v Rusku se dostavil na vozíčku. Po operaci kyčle se podle jeho syna stal uzavřenějším. Byl hospitalizován kvůli problémům s ledvinami a loni podstoupil operaci, při které mu odstranili nádor na pravé straně tlustého střeva. Pelé byl znovu přijat do nemocnice letos 29. listopadu, přičemž lékaři v prosinci oznámili, že jeho onkologické onemocnění pokročilo a že potřebuje další péči související s renálními a srdečními dysfunkcemi.

Naposledy jsme viděli aktivitu na sociálních sítích Pelého, když sdílel příspěvek o vítězství Argentiny na Mistrovství světa v Kataru. Chválil výkony Messiho, Mbappého a překvapení turnaje Maroka. „Dnes fotbal znovu píše svůj příběh jako vždy fascinujícím způsobem. Byl to dar mít možnost sledovat tuto podívanou našeho sportu,“ uvedl.

Nikolas Kočica / telegraph.co.uk

Témata článku
Nejnovější články