Zpět na » Ostatní » Mistrovství světa ve fotbale 2022: Natěšená Kanada bude chtít postoupit ze skupiny

Mistrovství světa ve fotbale 2022: Natěšená Kanada bude chtít postoupit ze skupiny

Mistrovství světa ve fotbale 2022: Natěšená Kanada bude chtít postoupit ze skupiny © fifa.com - Hráči kanadské reprezentace slaví branku

0

Líbilo se

09.10. - Severoamerický celek se na Mistrovství světa ve fotbale vrací po šestatřiceti letech, poprvé a naposledy se Kanada na největší fotbalové akci objevila v roce 1986. V Kataru bude Kanada usilovat nejen o první vítězství v historii, ale také o vůbec první branku. Podaří se jí to v nabité skupině?

Skupina F svedla dohromady Belgii, Chorvatsko, Kanadu a Maroko. Svěřenci Johna Herdmana se tedy kromě afrického celku utká se stříbrnými a broznovými medailisty z posledního světového klání, Místrovství světa v Rusku. Je vůbec možné, aby se v takové konkurenci Kanada prosadila a zmocnila se prvního vítězství ve své historii?

Cílem Kanaďanů je pochopitelně postup do další fáze turnaje. „Když z kloboouku vypadly Belgie a Chorvatsko, jen jsme si mnuli ruce a říkali si, že to bdue úžasný zážitek. Chceme, aby tým byl uvolněný, zahrál si proti De Bruynemu, Lukakovi, Modričovi a vychutnal si tu šanci posunout své vlastní hranice proti takovým nesmrtelným hráčům. Jako trenér vím, že buď budu za hrdinu nebo naprostou nulu,“ prohlásil hlavní trenér Kanady, John Herdman, v nedávném rozhovoru pro Fifa+.

V kvalifikačních utkáních experimentoval sedmačtyřicetiletý trenér s různými rozestaveními, ale pokud se dá vycházet z posledních dvou přátelských zápasů Kanady, zdá se, že se tým ustálil na rozestavení 3-4-1-2 s Davisem v roli volného hráče za Davidem a Larinem. Tento systém je závislý na obou krajních záložnících, kteří neúnavně musí pracovat na defenzívě a umožnit tak křídelnm hráčům, aby podporovali trojicic útočníků. Klíčové by pak měly být zejména smrtící protiútoky, ale trenér Herdman zdůraznil, že chce, aby měli všichni hráči určitou volnost.

Nejdůležitějším hráčem kanadské reprezentace na Mistrovství světa v Kataru 2022 není žádný ostřílený veterán, nýbrž mladíček Alphonso Davies. Je mu teprve jednadvacet let, ale už nyní je nejlépe hodnoceným fotbalistou v kanadské historii. Jeho spoluhráč z Bayernu, Thomas Müller, ho označil za naprostý fenomén. V německém klubu hraje na levém křídle, ale v reprezentaci se posouvá o trochu blíže soupeřově jedenáctce.

Fanoušci i soupeři by se ale neměli na MS v Kataru koncentrovat pouze na Daviese. Jonathan David je jedním z nejnesnáze uchopitelných hráčů, alespoň podle toho, co tvrdí trenér jeho trenér v Lille, Christophe Galtier. „Pokud s tímto útočníkem s tryskovou patou nedokážete udržet krok, máte zaděláno na problém." Dvaadvacetiletý hráč skóruje za Les Dogues od svého příchodu v roce 2020 a ve 34 mezinárodních zápasech se trefil již 22krát.

Trojice David-Davies-Larin bude mít na starosti zejména prolomit kanadskou střeleckou smůlu. Při své jediné účasti, na Mistrovství světa v Mexiku 1986, Kanada podlehla postupně Francii, Maďarsku a Sovětskému Svazu, navíc nevstřelila ani jeden gól. V Kataru ale budou chtít javorové listy navázat na na úspěšnou kvalifikaci a postoupit přinejmenším ze skupiny.

Andrea Suttnerová / fifa.com

Nejnovější články