Zpět na » Ostatní » EURO 2024 v Německu: Čechy v kvalifikaci prověří Robert Lewandowski

EURO 2024 v Německu: Čechy v kvalifikaci prověří Robert Lewandowski

EURO 2024 v Německu: Čechy v kvalifikaci prověří Robert Lewandowski © allianz-arena.com - Kvalifikační skupiny byly nalosovány

1

Líbilo se

09.10. - Zatímco v posledních dnech v médiích rezonuje především informace o tom, že by se na spolupořádání světového šampionátu v roce 2030, ve společné kandidatuře se Španělskem a Portugalskem, chtěla podílet také Ukrajina, o nejbližším evropském klání je rozhodnuto. Nejlepší celky Starého kontinentu přivítá Německo. O tom, jak velké jsou šance jednotlivých zemí na účast hodně napověděl nedělní los, který českým lvům přisoudil hratelnou skupinu.

Polsko, Albánie, Faerské ostrovy a Moldavsko. Kvalifikační skupina E, která byla přisouzena českému celku a ve které od března 2023 začně sbírat body, je velmi hratelná, až by se slušelo říci snadná, ale zdání většinou klame a fotbal je nepředvídatelný. Při postupovém klíči, který kvalifikaci na finálový turnaj zaručuje přímo prvním dvěma celkům a z případné playoff dalším třema týmům ze třetích míst, je patrné, že by si letenky k sousedům mělo vykopat Polsko a Česká republika.

Pro hlavního trenéra, Jaroslava Šilhavého, je favoritem skupiny Polsko, které bylo nalosováno z prvního koše, nicméně Češi se v utkáních s nimi budou o výsledek chtít poprat. Co se týká zbytku skupiny, trenér Šilhavý by nerad některého ze soupeřů podcenil, ale bylo by alibistické tvrdit, že se snad jedná o těžší soupeře. Povinností národního týmu je přímý postup, nic jiného nelze akceptovat.

V dalších skupinách už tak veselo není. Španělsko ve skupině A bude čelit silnému Skotsku ale také aktuálně nejlepšímu útočníkovi planety, Haalandovi a norské reprezentaci. Další účastník „české“ skupiny Ligy národů, Portugalsko změří své síly mimo jiné s našim východním sousedem, Slovenskem, zatímco na Švýcarsko povinnost postupu ve skupině s Izraelem, Rumunskem, Kosovem, Běloruskem a Andorrou. Účast Běloruska byla posvěcena Uefou před třemi týdny, došlo k tomu navdory protestu hostujícího Německa, které žádalo vyřazení země z kvalifikačních bojů kvůli spoluúčasti Lukašenkova režimu na agresi proti Ukrajině.

O zábavu bude postaráno také ve skupině C. Doslova zděšení zavládlo v Itálii, když padla do skupiny s Anglií, Ukrajinou, Severní Makedonií a Maltou. Posledního jmenovaného můžeme škrtnout, jihoevropského trpaslíka je v rámci evropského fotbalu téžké rozpoznat. Dále už to ale bude horší. Severní Makedonie naposledy Itálii připravila o možnost účasti v Kataru, Anglie je fotbalový gigant a Ukrajina silný tým a pravidelný účastník evropského šampionátu.


Los skupin kvalifikace na Euro 2024:

Skupina A: Španělsko, Skotsko, Norsko, Gruzie, Kypr
Skupina B: Nizozemí, Francie, Irsko, Řecko, Gibraltar
Skupina C: Itálie, Anglie, Ukrajina, Severní Makedonie, Malta
Skupina D: Chorvatsko, Wales, Arménie, Turecko, Lotyšsko
Skupina E: Polsko, Česko, Albánie, Faerské ostrovy, Moldávie
Skupina F: Belgie, Rakousko, Švédsko, Azerbajdžán, Estonsko
Skupina G: Maďarsko, Srbsko, Černá hora, Bulharsko, Litva
Skupina H: Dánsko, Finsko, Slovinsko, Kazachstán, Severní Irsko, San Marino
Skupina I: Švýcarsko, Izrael, Rumunsko, Kosovo, Bělorusko, Andorra
Skupina J: Portugalsko, Bosna a Hercegovina, Island, Lucembursko, Slovensko, Lichtenštejnsko

Andrea Suttnerová / uefa.com, gazzetta.it

Nejnovější články