Zpět na » Ostatní » Liga národů: Jak reagovali Švýcaři na českou výhru?

Liga národů: Jak reagovali Švýcaři na českou výhru?

Liga národů: Jak reagovali Švýcaři na českou výhru? © newstvusa.com - Fotbalisté Česka

0

Líbilo se

03.06. - Dva inkasované směšné góly, Švýcarský národní tým byl za šašky. Tisk z alpské země nenechal na vlastních hráčích nit suchou a tuší, že takové výkony nebudou Švýcarům stačit do Ligy národů, natož pak na blížící se Mistrovství světa.

Kde jsou ti Švýcaři, kteří zatápěli v kvalifikační skupině italským mistrům? Nebo je to pořád ten stejný tým, ale s kvalitou obou zemí je to nevalné? Přeci jen je český národní tým v žebříčku někde úplně jinde a Švýcaři si na papírové nejsnadnějším soupeři měli smlsnout. T ose ale nestalo a jak si všímá Blick, národní tým „Nati“ byl včera ve Vršovicích za šašky.

Češi mají frašky a šaškárny rádi, česká literatura v zahraničí vyniká zejména postavou Dobrého vojáka Švejka a v Praze tato postava provází turisty na každém kroku. Švýcarský národní tým nechtěl zůstat pozadu a tak se rozhodl na jeden večer proměnit v šašky. Start do Ligy národů proti patrně nejslabšímu celku skupiny nemohl být horší. Stejně jako v roce 2020, kdy Švýcaři senzačně prohráli 2-1 ve Lvově, i nyní začínají skupinová klání prohrou a do Portugalska pojedou s vědomím, že musí bodovat, ideálně naplno.

První polovina utkání byla podle novinářů ze země helvétského kříže špatná, možná i smolná. „Nati“ totiž na Čechy vlétl a již po dvou minutách Vargas otestoval bývalého brankáře Basileje, Tomáše Vaclíka. Když ale v samostatném úniku o pár minut později neuspěl ani Embolo, bylo zřejmé, že akcie Švýcarů budou postupně klesat.

Útočné akce hostů se limitovaly na minimum a začala obranná fáze utkání. Ale ani v té nebyli Švýcaři koncentrovaní, jak jinak si vysvětlit Coufalův dlouhý aut, který po „zachrápání“ Elvediho a Schära propadl až ke Kuchtovi. Chaos ve středu obrany ale pokračoval i po úvodní brance a jen díky Sommerovi český nároďák neodcházel do šaten po střele Jankta s dvoubrankovým náskokem.

Co dělal na hřišti Xhaka? A Sow na křídle? Chtěli se snad hráči pomstít trenérovi kvůli nepříliš oblíbenému rozestavení 4-4-2? Co to předvádel Schär a Elvedi? V jednu chvíli byla převaha domácích až do očí bijící, pak ale svitla naděje. Když už se zdálo, že se poločas dohraje v poklidu, naběhl si s míčem Freuler a po kombinci se Sowem a neschopnosti české obrany zakopnout míč se k parádnímu zakončení pod víko dostal Okafora. 1-1. Švýcaři si mohli líbat kopačky, skóre k nim bylo neuvěřitelně milosrdné.

Velké probuzení po přestávce? Kdepak. Nová akvizice Leverkusenu, Adam Hložek, ze tří metrů nedokázal trefit prázdnou branku a varování Švýcarům nestačilo. O pár minut později Coufal nádhernou pumelicí orazítkoval tyč a hostující fanoušci nevěřili svým očím. To co ale přišlo v 58. minutě bylo jen těžko uvěřitelné. Jankto centrovaným míčem trefí záda bránícího hráče a nepochopitelná linkavost obrany Švýcarska vyústila v další míč, který propadl až do branky Sommera.

Liga národů: Švýcarsko překvapeno výhrou Česka

Švýcaři byli komičtí, Češi příliš agresivní, myslí si fotbalisté hostí. „Začali jsem dobře, ale fotbal už je takový. Oba dva góly byly komické. Byla to vlastně velmi zvláštní hra. Ztráceli jsme hodně míčů, zejména v prvním poločase. Chtěli jsme hrát nátlakovou hru, ale nějak se nám to nedařilo,“ říká Granit Xhaka, kapitán švýcarského národního týmu.

Byl to těžký zápas proti velice agresivnímu soupeři, který na nás nasadil vysoký presink. Jeto velmi hořká porážka, přesto musím říct, že jsme si vytvořili velmi dobré šance a pokud budeme více efektivní, možná se příště zápas vyvine jinak. Tak to někdy ve fotbale chodí, my musíme porážku přijmout a zanalyzovat si ji,“ prohlásil Yann Sommer.

Přečtěte si také: Liga národů: Kde sledovat zápasy české reprezentace a další zajímavé duely

Andrea Suttnerová / blick.ch

Nejnovější články