Zpět na » Ostatní » Revoluční změna. Končí pravidlo o venkovních gólech

Ostatní - Revoluční změna. Končí pravidlo o venkovních gólech

Revoluční změna. Končí pravidlo o venkovních gólech © kickoff.com, fotbalportal.cz - Změna pravidel

0

24.06. - NEPŘEHLÉDNĚTE Výhoda gólů vstřelených na hřišti soupeřů platila v soutěžích UEFA od roku 1965. Od nové sezóny 2021/2022 však bude zrušena. Aleksander Čeferin, šéf UEFA, uvedl, že rozhodnutí nebylo jednomyslné, ale bylo upřednostněno, aby nebylo dále používáno. Nově se tedy v případě vyrovnaného skóre po odvetných zápasech bude prodlužovat.

Dlouhá léta platilo, že venkovní tým v případě vstřelení gólu na hřišti soupeře, získal obrovskou výhodu. Například, pokud doma uhrál bezgólovou remízu a venku pak remizoval 1:1, prošel dál. Od sezóny 2021/2022 se bude postupovat jinak.

Ve všech soutěžích UEFA pokud dojde na vyrovnané skóre v součtu obou zápasů ve vyřazovací fázi, budou pak týmy hrát klasické prodloužení na 2x 15 minut. Případně bude následovat penaltový rozstřel.

Prezident UEFA Aleksander Čeferin prohlásil, že rozhodnutí nebylo jednomyslné, ale připustil, že po zpochybnění jeho „spravedlnosti“ došlo k upřednostnění pravidla.

„Pravidlo venkovních gólů je nedílnou součástí soutěží UEFA od jeho zavedení v roce 1965."

„Otázka jeho zrušení však byla v posledních několika letech diskutována na různých zasedáních UEFA. Ačkoli zde nebyla jednomyslnost názorů, mnoho trenérů, fanoušků a dalších fotbalových zúčastněných stran zpochybnilo jeho spravedlnost a upřednostnilo pravidlo, aby bylo zrušeno. “

Vzhledem k tomu, že se postup týká všech mužských, ženských a mládežnických soutěží UEFA, Čeferin uvedl, že změna by mohla vést k útočnějším zápasům.

Změní se i použití pravidla gólů ze hřiště soupeře coby kritérium pro určení konečného pořadí v tabulce skupinové fáz. Počítat se budou ze všech zápasů, nikoli už jen vzájemných.