Zpět na » Nizozemsko: Eredivisie » Mohamed Kudus po gólu vyhrnul dres a vzdal hold Atsuovi. Kartu ale nedostal. Proč?

Mohamed Kudus po gólu vyhrnul dres a vzdal hold Atsuovi. Kartu ale nedostal. Proč?

Mohamed Kudus po gólu vyhrnul dres a vzdal hold Atsuovi. Kartu ale nedostal. Proč? © goal.com - Kudusovo gesto toleroval i rozhodčí

0

Líbilo se

20.02. - Jsou momenty, kdy je na místě nechat fotbalová pravidla stranou a dívat se více na význam gest a na lidskou, či jakousi morální stránku věci. To si uvědomil i nizozemský rozhodčí Pol van Boekel. Hvězda Ajaxu Mohamed Kudus totiž po vstřeleném gólu svlékla dres a ukázala triko s nápisem "R.I.P Atsu". I když by podle pravidel měl, žlutou kartu neviděl.

Christian Atsu se stal jednou z desítek tisíc obětí ničivého tureckého zemětřesení. Mrtvý byl nalezen až po 12 dnech od celé tragédie. S Mohamedem Kudusem se znal. Ofenzivní hráč Ajaxu totiž po jeho boku nastupoval v dresu reprezentace Ghany. Tato silná a smutná zpráva ho určitě zasáhla stejně jako další ghanské fotbalisty. Ve vikendovém zápase Ajaxu proti Spartě Rotterdam dal v 84. minutě gól na konečných 4:0 a sundal po něm dres, aby ukázal triko s nápisem "R.I.P Atsu", odkazující na tragickou smrt jeho spoluhráče z reprezentace.

Podle fotbalových pravidel se za sundání nebo vyhrnutí dresu při oslavě gólu uděluje žlutá karta. Jenže jí viděli i hráči, kteří stejně jako nyní Kudus vzdávali hold svým kamarádům, spoluhráčům, slavným osobnostem, nebo poukazovali na různé události, jako je válka na Ukrajině. Jejich oslava neměla účel rozhněvat soupeře, naopak za sebou měla dobrý vzkaz, který byl ale taktéž potrestán.

Mohamed Kudus

Žlutou kartu tak měl dostat i Kudus. Jenže rozhodčí Pol van Boekel mu jí nedal. Proč? Podle svých slov bylo gesto, které Kudus udělal daleko za hranicí fotbalu, a proto ho pochopil a toleroval.

Tady nešlo o fotbal. Tohle bylo větší než fotbalová pravidla. Tady jde o život a smrt," řekl sudí van Boekel.

„Rozhodčí říkal, že to povolené není, ale že situaci chápe. Já jsem mu za to strašně vděčný a hodně ho respektuji. Všichni víme, co se stalo v Turecku. Udělal jsem to, protože mi byl blízko. Pro rodiny a přátele obětí by to také bylo normální. Od Christiana jsem se spoustu věcí naučil. Dával mi dobré rady. Na hřišti jsem pro něj dnes nechal úplně všechno. Všechno jen pro něj," řekl o situaci Mohamed Kudus.

David Suchý / goal.com

Noviny
Nejnovější články