Fotbalové zprávy

Nejlepší fotbaloví trenéři, kterých se bojí i hráči

Řízení fotbalového týmu vyžaduje rozmanitou škálu talentů a značné znalosti hry. Kromě toho, že jsou nejlepší fotbaloví trenéři takticky důvtipní, měli by být schopni i individuálně pracovat s hráči, aby je motivovali a ukáznili. Jejich pokyny musí být sdělovány efektivně a musí předvídat fyzický a psychický stav svých hráčů. Správný trenér by měl být velmi aktivní ve sledování aktuálního vývoje zápasu a měl by umět inteligentně střídat hráče v době, kdy je to naprosto nutné. Měl by umět sledovat hru stejně tak pečlivě, jako umí sledovat své filmy během natáčení ti nejlepší režiséři světa. Koneckonců trenér je taktéž jakýmsi režisérem zápasu. Kdo z nich je nejlepší? Jací jsou nejlepší fotbalový trenéři? To se dozvíte už v tomto článku.

Předpokladem je, aby si nejlepší fotbaloví trenéři získali respekt svých hráčů tím, že jim poskytnou to nejkvalitnější možné vedení. Mnoho talentovaných taktiků selhává, protože nemají talent vést. Aby byl trenér úspěšný, vyžaduje to speciální druh povahy. Následující seznam manažerů resp. trenérů ztělesňují tuto podstatu. Tito trenéři přetavili své schopnosti ve vedení do celosvětových úspěchů.

Nejlepší fotbaloví trenéři

Nejlepší trenéři světa se vyznačují schopností vést tým a především schopností vést každého hráče individuálně. Nejlepší trenéři dokážou přesně předpovědět, jak se hráč bude v příštím zápase chovat a dokonce dokážou odhadnou i jeho příští formu, pokud vědí něco málo i o osobním životě hráče, kterého trénují. Nejlepší fotbaloví trenéři jsou prostě jakýmisi psychology, kteří své hráče motivují k lepším výkonům jak na hřišti, tak i v osobním životě.

Mircea Lucescu – Dinamo Kyjev

Mircea Lucescu řídil Šachtar Doněck v letech 2004 až 2016 a dovedl ukrajinský tým ke každé domácí trofeji a k Poháru UEFA v roce 2009. Za jeho působení se Šachtar stal impozantní silou evropského fotbalu a v roce 2011 dosáhl čtvrtfinále Ligy mistrů. Lucescu vyhrál 12 ligových titulů a 9 domácích pohárů během svého působení v Rumunsku, Turecku a na Ukrajině. V roce 2016 odešel řídit ruský klub Zenit Petrohrad. Poté řídil turecký národní tým a v roce 2020 byl jmenován manažerem Dinama Kyjev. Jeho cílem je získat především ligový titul s Dinamem, protože zatím vždy skončil druhý před Šachtřem. Rozhodně patří do kategorie “nejlepší fotbaloví trenéři světa”.

Arsène Wenger – Bývalý trenér Arsenal

Arsène Wenger vedl Arsenal 22 let a patří do kategorie “nejlepší fotbaloví trenéři světa”. Obhajuje útočný a plynulý styl fotbalu, díky kterému se stal klub oblíbeným i u neutrálních fanoušků. Byl kritizován za svou důvěru v mladé hráče a neochotu přivést velká jména. Navzdory nedostatku nedávných úspěchů udržel Wenger Arsenal v nejvyšší skupině anglického fotbalu po dvou desetiletích, vyhrál tři ligové tituly, sedm FA Cupů a v roce 2006 se dostal do finále Ligy mistrů. Jeden z jeho týmů Arsenalu prošel celou sezonu bez porážky. 2003–04 Wenger také vyhrál ligový titul a domácí pohár s Monakem.

Pep Guardiola – Manchester City

Po vynikající kariéře defenzivního záložníka Barcelony byl Josep Guardiola v roce 2007 povýšen na trenéra B týmu klubu. O rok později se stal šéfem prvního týmu. Po drastických a riskantních změnách v prvním týmu Barcelony a fotbalové strategii získal Guardiola pro tým první treble, čím se zařadil do kategorie “nejlepší fotbaloví trenéři vůbec”. Pep vyhrál tři tituly La Ligy, dva domácí poháry, tři Superpoháry, dva Ligy mistrů, dva evropské superpoháry a dva Světové klubové poháry, přičemž získal celkem 14 trofejí ve čtyřech sezonách.

Guardiola se pak rok zotavoval, než se v roce 2013 stal trenérem Bayernu Mnichov. Ve své první sezoně a znovu v roce 2016 vyhrál domácí double, ale za tři roky v klubu nikdy nedosáhl finále Ligy mistrů. Celkem získal s Bayernem sedm trofejí. V roce 2016 tým převzal vedení v Manchester City s velkými výdaji a po sezoně bez trofeje vyhrál ligu důrazným způsobem a zaznamenal nejvíce bodů, což byl nejlepší výsledek ze všech v historii Premier League. V následující sezoně se stal prvním trenérem, který vyhrál domácí treble. Guardiolovy týmy jsou známé tím, že si udržují držení míče, neúnavně tlačí a svou vznešenou kreativitou dokážou vyhrávat zápas za zápasem. Rozhodně patří do skupiny “nejlepší fotbaloví trenéři”.

pep guardiola

Antonio Conte – Tottenham

Antonio Conte je bývalý italský fotbalista, který většinu své kariéry strávil v Juventusu a svou zemi reprezentoval 20krát. Jeho pracovní tempo jako hráče odráží úsilí, které nyní očekává od hráčů, které řídí. Conte hraje s krajními obránci ve formaci 5-3-2 a vybírá si hráče, kteří jsou dostatečně všestranní, aby vyhovovali jeho systému.

Během sezony 2011-12 dovedl Juventus k titulu Serie A, aniž by prohrál jediný zápas. Conte zůstal v Juventusu tři roky, v každé sezoně vyhrál Serii A, než vedl Itálii v jejich kampani na Euro 2016. Jeho tým vyřadil Španělsko z turnaje, ale těsně prohrál s Německem na penalty. Conte se pak v roce 2016 připojil k Chelsea a hned ve své první sezoně vyhrál Premier League, když si připsal (tehdy) rekordních 30 ligových vítězství. V roce 2018 vyhrál FA Cup, než převzal v roce 2019 Inter Milán. V Interu vyhrál Conte v roce 2021 titul Serie A a ukončil tak štěstí Juventusu pod vedením Ronalda, který vyhrál soutěž devětkrát za sebou.

Antonio Conte má před sebou dlouhou kariéru a pravděpodobně už teď patří do skupiny “Nejlepší fotbaloví trenéři”.

Carlo Ancelotti – Real Madrid

Když Carlo Ancelotti vyhrál v roce 2014 Ligu mistrů s Realem Madrid, stal se jediným aktuálně aktivním trenérem, který vyhrál turnaj třikrát. Předtím ho vyhrál dvakrát s Milánem v letech 2003 a 2007. Ancelottiho slavná kariéra zahrnuje ligové triumfy v Itálii, Anglii, Francii a Německu s Milánem, Chelsea, Paris Saint-Germain a Bayernem Mnichov. Získal také domácí poháry s Milánem, Chelsea a Realem Madrid. Ancelotti překvapivě převzal v roce 2020 anglický klub Everton a zlepšil jejich formu, ale zklamal fanoušky tím, že po jedné (celé) sezoně odešel a vrátil se do Realu Madrid. Ancelottiho styl řízení je všestrannost a přizpůsobivost. Hraje formace, které vyhovují vlastnostem jeho hráčů. S 20 trofejemi na svém kontě je jedním z nejlepších trenérů na tomto seznamu.

Nejlepší fotbaloví trenéři pro tuto sezonu

Tohle jsou ti nejlepší z nejlepších. Tito trenéři dokázali nebo stále dokazují, že jsou ti nejlepší fotbaloví trenéři pod sluncem. Samozřejmě, že jsou i jiní kvalitní fotbaloví trenéři, kteří stojí za zmínku a nemůžeme je opomenout.

Fotbaloví manažeři uchvacují diváky po celém světě svými šaškárnami. Jsou nepředvídatelnou a někdy tajemnou součástí krásných her. Zinedine Zidane, Marcelo Bielsa, Thomas Tuchel , Muricy Ramalho, Walter Mazzarri, Claudio Ranieri, Rafa Benítez, Fabio Capello a jiní. Nejlepší fotbalový trenéři musí mít prostě něco do sebe. Musí vědět odhadnout snad stovku věcí, a to pouze pár minut před zápasem. Ti nejlepší fotbaloví trenéri musí být přizpůsobiví a flexibilita jejich rozhodování musí být jejich silnou stránkou. Výše zmínění nejlepší fotbaloví trenéři tuto schopnost mají a umí s ní zacházet. A co si myslíte vy?

On 29th Listopad 2021