Fotbalové zprávy

MS ve fotbale 2022 – kdo postoupil do osmifinále?

Tak jak je už zvykem, tak i letos jsme se na Mistrovství světa dočkali hned několika překvapení. Z některých skupin postoupili outsideři a favoriti již odcestovali domů. Proto se podívámé kdo je mimo hru a kdo postoupil do osmifinálových bojů.

Kdo vlastně postupuje?

Na MS ve fotbale 2022 je na začátku 32 zemí. Ty jsou rozděleny do 8 skupin po čtyřech. Každá země hraje proti každému z ostatních týmů v rámci skupiny, takže odehraje 3 zápasy. Na základě bodového zisku se určí pořadí ve skupině a první dva postupují dál. Týmy, které skončí na 3. a 4. místě v tabulce mají smůlu a šampionát se pro ně tím pádem skupinovou fází končí. Párování soupeřu do osmifinále funguje vždy z dvou vedlejších skupin, a to tak, že 1. místo z jedné skupiny bude hrát proti 2. místu z té druhé a naopak.

Do osmifinále tak postoupí 16 nejlepších, kteří ale už mají jenom jednu šancu – osmifinále je totiž první z kol, ve kterých jde o všechno. Čili kdo v něm prohraje, tak jde domů.

MS ve fotbale 2022 - osmifinále
MS ve fotbale 2022 – osmifinále

Skupina A

Ve skupině A figurovali kromě domácího Kataru ještě další 3 země. To, že Katar byl outsiderem se potvrdilo, jelikož prohrál všechny tři zápasy. Největším favoritem této skupiny bylo Nizozemsko, které svou roli potvrdilo. Ziskem 7 bodů obsadilo první místo v tabulce a do osmifinálových bojů tak jde z lepší pozice. O druhé místo se bili Senegal a Ekvádor. Jelikož ve vzájemném zápase vyhrál Senegal, tak bylo rozhodnuto. Ten se 6 body postoupil do osmifinále z druhého místa.

 1. místo – Nizozemsko
 2. místo – Senegal

Skupina B

Favoritem skupiny B byla Anglie. Ta letos v základní skupině zaváhala jenom v zápase s USA, který se skončil remízou. Ziskem 7 bodů se tak bez větších problémů dostala do osmifinále, kde na ní bude čekat právě Senegal ze skupiny A. Druhé místo nakonec patřilo USA, který se tak postaral o to, že Irán ani Wales mezi 16 nejlepších nepostoupí. Postup USA je tak prvním větším překvapením, kterého jsme se na MS ve fotbale 2022 dočkali.

 1. místo – Anglie
 2. místo – USA

Skupina C

Jeden z nejzajímavějších vývojů měla skupina C. V ní sice z prvního místa postupuje Argentina, ale po prvním zápase to tak vůbec nevypadalo. Argentina totiž prohrála s největším outsiderem skupiny, Saúdskou Arábií. Rychle se ale dokázala vzpamatovat a i díky nerozhodnému zápasu mezi Polskem a Mexikem jí 6 bodů stačilo na zisk 1. místa. Z druhého místa nakonec postoupilo těsně Polsko, co se sice očekávalo, ale ne tak těsný souboj.

 1. místo – Argentina
 2. místo – Polsko

Skupina D

Skupina D měla jasně stanovené favority – Francie a Dánsko. Francie dokázala potvrdit svou roli nejlepšího týmů ze čtyř v této skupině, ale taky se nevyhla zaváhání. V posledním zápas proti Tunisku prohrála, co ještě trochu zamíchalo karty. Dánsku se nepovedlo obhájit roli favorita a druhé místo tak obsadila Austrálie. Ta nás na MS ve fotbale 2022 skutečně překvapila. Protinožci podali kvalitní výkon jak proti Tunisku, tak proti Dánsku a se ziskem 6 bodů zaujali druhé místo v tabulce.

 1. místo – Francie
 2. místo – Austrálie

Skupina E

Bezpochyby nejzajímavější skupinou byla skupina E. Zde jsme se dočkali nečekaného zvratu a vyřazení čtyřnásobného mistra světa, Německa. To sice nehrálo až tak špatně, ale překvapivě dobře hrálo Japonsko. To dokázalo porazit jak Kostariku, tak Španělsko. Právě na základě výsledku tohoto zápasu se rozhodlo o postupu asijské země a vyřazení favorizovaného Německa. Hold, i o tom jsou MS ve fotbale – nikdo nemá nikdy nic jisté.

 1. místo – Japonsko
 2. místo – Španělsko

Skupina F

Vítězem skupiny F se taky stal tým, od kterého se to nečekalo. Maroko má na kontě 2 výhry a jednu remízu, takže na MS 2022 v Kataru ještě neprohrálo. Ve skupině, kde figurovalo Chorvatsko, Belgie a Kanada, to tak byl skutečně úspěch. Jelikož na druhém místě nakonec bylo Chorvatsko, tak Belgie je z Mistrovství venku. To je určitě škoda, jelikož právě od ní jsme hodně očekávali.

 1. místo – Maroko
 2. místo – Chorvatsko

Skupina G

V předposlední skupině dominovala Brazílie, která je letos tím největším favoritem na zisk nejcennější trofeje. Zaváhala jenom v posledním zápase proti Kamerunu, takže si dokázala udržet svou vedoucí pozici. Z druhého místa postoupilo Švýcarsko, které letos taky podává kvalitní výkony. Mimo top 16 tak zústali Kamerun a překvapivě i Srbsko.

 1. místo – Brazílie
 2. místo – Švýcarsko

Skupina H

V poslední skupině šlo taky o všechno. Na prvním místě zde skončilo Portugalsko, které ale podlehlo Jižní Korey, který díky tomu postoupila z druhého místa. Jižní Korea s 1 výhrou, 1 prohrou a 1 remízou prošla do osmifinále s odřenýma ušima. Znamená to tak vyřazení Uruguaye a Ghany z MS ve fotbale 2022 v Kataru.

 1. místo – Portugalsko
 2. místo – Jižní Korea

Často kladené otázky

Které země postoupili do osmifinále?

Do osmifinále postoupilo Nizozemsko, Senegal, Anglie, USA, Argentina, Polsko, Francie, Austrálie, Japonsko, Španělsko, Maroko, Chorvatsko, Brazílie, Švýcarsko, Portugalsko a Jižní Korea.

Kdo z favoritů nepostoupil dál?

Účast v osmifinále jsme očekávali od Walesu, Dánska, Belgie, Uruguaye a samozřejmě Německa. Tyto týmy bohužel nenasbírali dostatek bodů na to, aby mohli na turnaji pokračovat.

Který tým je největším překvapením?

Jednoznačně musíme říct, že Japonsko nikdo do osmifinále nestavěl, ale to dokázalo postoupit z vedoucí pozice ve skupině.

Dne 2. prosince 2022
Napsal : Tomas