Zpět na » 1. Bundesliga » Bundesliga válcuje zbytek Evropy

Bundesliga válcuje zbytek Evropy

Bundesliga válcuje zbytek Evropy © www.bundesliga.com - Bundesliga králem Evropy

1

Líbilo se

08.01. - NEPŘEHLÉDNĚTE

Německá fotbalová liga je Popelkou mezi ostatními evropskými ligami. Pokud někdo mluví o prvotřídní evropské soutěži, pravděpodobně první řekne španělskou La ligu nebo anglickou Premier League, před léty možná i italskou Serii A. Ale německou Bundesligu většina lidí zařadí až na druhé nebo třetí místo. A přitom neprávem.

Bundesliga je i tento rok evropskou soutěží, ve které padá v průměru nejvíce branek. Navíc je to soutěž, ve které po trávníku běhá nejlepší střelec a zároveň hráč roku FIFA. Patří Bundesliga mezi Top 5 nebo je to Popelka, která bude sledovat ostatní z povzdálí?

Nejvíce vstřelených branek

Již po čtvrté v posledních pěti sezónách si Bundesliga dokráčela pro primát ve střelených brankách. Ve 153 odehraných zápasech bylo nastříleno 473 branek, to znamená průměr 3,09 gólů na zápas. Druhá s průměrem 3,04 je italská Serie A, třetí Premier League (2,85), čtvrtá Ligue 1 (2,82) a nejméně branek viděli diváci ve španělské La Lize (2,49). Bundesliga si oproti loňskému roku polepšila a vyměnila si místo na první pozici s italskou Serií A (v předchozím ročníku Bundesliga 3,03 x Serie A 3,05).

Nejlepší střelec, pardon střelci

Nejlepší střelec evropských lig? Robert Lewandowski. Nikdo snad s odpovědí neváhal. Polský forward Bayernu Mnichov v probíhající sezóně nastřílel 19 branek v prvních 17 utkáních a je jednak nejlepším střelcem Bundesligy, ale také nejlepším střelcem v evropských šampionátech. Jako již tradičně. Za celý rok 2021 pak Lewandowski nastřílel úctihodných 43 branek a Gerdu Mullerovi sebral rekord. Druhé místo v evropských tabulkách (16 branek) se dělí mezi Mo Salaha, Dušana Vlahoviče a Patrika Schicka. Německá budesliga má tak díky českému reprezentantovi zastoupení na prvních dvou místech gólových statistik.

Ať žije král nahrávačů

Thomas Muller je králem všech nahrávačů, pro své spoluhráče dokázal připravit třináct branek v první polovině sezóny a stanovil tak nový bundesligový rekord. Na druhém místě je liverpoolské duo Mo Salah a Trent Alexander-Arnold, oba s devíti úspěšnými nahrávkami. Čtvrté místo si pro sebe ukradla vycházející hvězda Leverskusenu, Forian Wirtz. Německý záložník svému týmu vydatně pomohl osmi asistencemi a dělí se o pozici v tabulce nahrávačů s Kylianem Mbappe a Oscarem Trejo. Osmnáctiletý Wirtz je každopádně nejmladším nahrávačem v evropských ligách a a v přepočtu nahrávek na zápas má také společně s Mullerem nejvyšší průměr.

Bundesliga v dobrých obranných rukou

Asi málokdo by si před startem ligové sezóny povšimnul jména Mark Flekken. Brankář Freiburgu vzal otěže defenzívy klubu do svých rukou a zajistil týmu aktuálně třetí pozici v lize a zároveň nejlepší obranu. Statistiky xGoals tvrdí, že Mark Flekken ušetřil svému týmu 5,4 inkasovaných branek, druhý ve statistice je Matias Dituro z Celty Vigo, třetí brankář Nice Walter Benitez. Skvělé výkony nizozemskému brankáři vynesly pozvánku do reprezentačního týmu a brzy by se mohl dočkat také debutu v základní sestavě Holandska.

Fairplay liga

Německá Bundesliga je opět soutěží, ve které se nejméně fauluje. Respektive v ní padá nejméně žlutých karet. S průměrem 3,55 je to první místo v žebříčku, následuje Premier League (3,64), Ligue 1 (3,78, Serie A (4,51 a La Liga (4,83). Trochu odlišné je pořadí červených karet, ale i tady je Bundesliga nejlepší (0,1 karty na zápas), v závěsu za ní je Premier League (0,13), Serie A (0,23), La liga (0,24) a Ligue 1 (0,27). Také byste nenašli žádný německý tým, který by měl více než dva hráče, co obdrželi červenou kartu. Oproti tomu nejvíce „zákeřné“ týmy jsou Lyon, Udinese a Fiorentia. Ruku v ruce s fauly jde statistika pokutových kopů. Zatímco v Bundeslize ukáže rozhodčí na penaltový puntík průměrně jednou za čtyři utkání, což činí 0,29 penalty na zápas, v Premier League je to 0,29 na utkání, Ligue 1 vidí v průměr 0,31 penalty, La Liga 0,32 a Serie A 0,37.

Branky ze standartek? Ani náhodou

Neradi se díváte na rozkouskovanou hru? Rozhodčí píská co deseet vteřin a hráči padají k zemi při sebemenším kontaktu? V Bundeslize se to neděje a nejvíce branek padá ze hry. Na druhém konci žebříčku je pak Premier League a La Liga, ve které padá 30% branek ze standartních situací. To ale neznamená, že by v Bundeslize nehrozilo nebezpečí po nepříjemném pasu do šestnáctky. Právě naopak. Góly hlavou jsou poměrně časté (18% vstřelených branek), oproti Premier League, která je na opačném konci statistiky (14%), a nikdo není ve střílení branek lepší než Anthony Modeste z Kolína (osm branek hlavou). Je to pravděpodobně nejnebezpečnější evropský hráč ve hře hlavou, nástedován Italem Mattia Destrem (pět branek hlavou).

Andrea Suttnerová / bundesliga.com

Nejnovější články