Zpět na » Serie A » Jaké sankce hrozí Juventusu a kdy bude proces s italským klubem ukončen?

Serie A - Jaké sankce hrozí Juventusu a kdy bude proces s italským klubem ukončen?

Jaké sankce hrozí Juventusu a kdy bude proces s italským klubem ukončen? © sport.de - Vedení Juventusu v čele s Pavlem Nedvědem

0

Líbilo se

30.11. - Federální prokuratura má již druhý den v ruce rozsáhlý spis z vyšetřování Juventusu Turín. Mezi tresty, které v případě falšování účetní rozvahy hrozí Staré Dámě je podle sportovního tribunálu také sestup z italské nejvyšší ligy, který už jednou klub absolvoval, takový scénář je ale velmi nepravděpodobný.

Sportovní arbitráž se vrací na italskou scénu a do boje vytahuje těžký kalibr. Falšování účetní závěrky? Kdepak, největším problémem se během jednoho listopadového odpoledne staly platy hráčů. Těmi se nikdy tribunál nezabýval až včerejšího dne, kdy byl na prokuraturu doručen vyšetřovací spis. Předchozí obvinění, spojovaná s navyšováním hodnot hráčů, byla po dvojím osvobozujícím rozsudku upozaděna.

Po prostudování celého vyšetřovacího spisu by ovšem i předchozí rozhodnutí mohla být anulována. Bylo by k tomu ale potřeba velmi přesvědčivých důkazů, které státní zástupce zatím nepředložil. Nelze obvinit klub na základě domněnky. Co Juve riskuje na sportovní úrovni? Podle článku 31 sportovního řádu FIGC klubu hrozí od tučné pokuty přes trest v podobě odebrání jednoho a více bodů v tabulce až po sestup z první italské ligy. Je obtížné domnívat se, že by se uskutečnilo vyloučení Juventusu ze Serie A, ale i případné tresty by mohly být pro Allegriho tým v současné sezóně velkým problémem.

Vše závisí na článku 31, v jehož čtvrtém odstavci se stanoví trest v podobě odebrání jednoho nebo více bodů pro klub, který zfalšováním svých účetních nebo administrativních dokumentů využívá služeb profesionálních sportovců, s nimiž by na základě platných předpisů nemohl uzavřít smlouvu. Pokud by ale postih v podobě stržení bodů klub nijak nepotrestal (například ztrátou pozice pro účast v pohárové Evropě), přesouvá se takový trest do následujícího ročníku ligy.

Podobný osud již Juventus postihl v roce 2006, kdy v rozsáhlé kauze odposlechů, klub ovlivňoval rozhodčí, následkem čehož Stará Dáma spadla do druhé italské ligy, kterou zahájila s trestem devíti mínusových bodů. O tom, jak závažná manipulace s hráčskými platy, zejména v covidové době, v klubu probíhala se více dozvíme až v prvním čtvrteletí 2023.

Andrea Suttnerová / gazzetta.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články