Zpět na » Serie A » UEFA si tvrdě vyšlápla na italské kluby, zatím ale jen na oko

Serie A - UEFA si tvrdě vyšlápla na italské kluby, zatím ale jen na oko

UEFA si tvrdě vyšlápla na italské kluby, zatím ale jen na oko © sportzfront.com - Sídlo EUFA ve Švýcarsku

0

Líbilo se

03.09. - Italské kluby dohromady od mezinárodní fotbalové asociace schytaly pokuty v úhrné výši 99 milionů eur, pokud ale během stanovené doby tří a čtyř let upraví svou ekonomickou situaci, uhradí z pokuty pouze 15%. V opačném případě by finanční postih následoval také možnost vyloučení z evropských pohárů.

Velmi vysoký účet vystavila UEFA italským klubům AS Řím, Inter, Juventus a AC Milán. Nebo snad ne? Záleží na úhlu pohledu, zdání totiž může klamat. Při prvním čtení fanouškům i vedení zainteresovaných klubů jistě běhal po zádech mráz, pokuty jsou vysoké, nicméně úměrné deficitu, který se jednotlivé týmy prezentují.

AS Řím bude muset zaplatit 35 milionů eur (ve skutečnosti by ale částka byla odečtena z dměn, které UEFA klubům vyplácí), Inter 26, Juventus 23 a AC Milán 15. To vše ale za předpokladu, že se nevyrovnaná ekonomická situace klubu nesrovná v následujících třech (v případě Juventusu a AC Milán) a čtyřech letech (Inter a AS Řím). Poslední dva kluby jsou na tom podle UEFY výrazně hůř, proto podléhají okamžitým sankcím, výměnou za odklad nápravy o jeden rok navíc.

Ve skupině evropských týmů, na které si tentokrát UEFA posvítila figurovalo také PSG, které si odneslo rekordní 65 milionovou pokutu, dále Marseille, Monako a Besiktas. Dohodu o vyrovnání s UEFA přijalo všech osm klubů, mnoho dalších zůstává zatím pod drobnohledem a fotbalová asociace se jejich účetnictvím bude zabývat až od roku 2023. Mezi takové týmy patří City, Chelsea, Barcelona, Lazio nebo Neapol.

Nová pravidla, která ve fotbale upřednostňují větší udržitelnost, vstoupí v platnost v roce 2023, ale již nyní bylo potřeba finančně narovnat pět předchozích tragických let, které byly hodně poznamenány také Covidem. Kluby s monstrózními příjmy, jak jsou týmy Premier League, měli méně problémů, než italští a francouzští rivalové. Osmi postiženým klubům dohromady hrozí pokuty ve výši 172 milionů eur, z nichž 15% budou muset uhradit a zbývajcích 146 milionů je podmíněno plněním dohody.

Nejvíce zasažený klub, PSG, se hájí tím, že ho covidová pandemie nebývale zasáhla a kolaps televizních příjmů byl velkou ránou. Plán obnovy již pařížský klub představil a také na trhu přenesl v realitu s více než 20 prodeji hráčů. Ostatní týmy z pokutované osmičky se dohodly na tříletém splátkovém období, s výjimkou Interu a AS Řím, kteří si vymohli čtyřleté období.

Kluby budou moci v těchto letech dosáhnout maximálního deficitu 5 milionů eur, přičemž navýšením kapitálu budou moci pokrýt ztrátu jen do výše 60 milionů eur. UEFA bude také účetnictví podrobovat pravidelným kontrolám a každých šest měsíců se očekává hlášení o aktuálním stavu.

Na týmy dopadnou také další sankce, vždy pouze v případě, že nedodrží dohodu. Od sezóny 2023/24 nebudou moci registrovat více než třiadvacet hráčů. Ve stejném období nebudou smět AC Milán a Juventus uzavírat nové smlouvy, pokud předtím nezajistí, že rozdíl mezi prodeji a nákupy neskončí v kladných číslech. Všechny kluby také riskují roční vyřazení z evropských pohárů.

Roční odklad pro narovnání ekonomiky AS Řím a Interu nepřichází zadarmo. Oba zmíněné kluby jsou druhou sankcí postiženy s okamžitou platností. Nemohou tak od nadcházejícího přestupového období přivádět nové posily, pokud zároveň nebudou garantovat prodeje.

UEFA se při své poslední „čistce“ zabývala také dalšími kluby, pokuty si odneslo i Porto, Anderlecht, Lille a Basaksehir, a jak už bylo zmíněno výše, pod bedlivý dozor se dostalo City, Chelsea, Barcelona, Borussie Dortmund, Sevilla, Betis, Leicester, West Ham, Feyenoord, Lyon a další kluby, které pro tentokrát dokázali svá účetnicví korigovat.

Andrea Suttnerová / gazzetta.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články