Zpět na » Serie A » Italská brankářská škola v Serii A už dávno netáhne

Serie A - Italská brankářská škola v Serii A už dávno netáhne

Italská brankářská škola v Serii A už dávno netáhne © zoznam.sk - V Serii A chytá stále více zahraničních brankářů

1

Líbilo se

20.08. - Serie A se v minulosti chlubila pečlivou defenzívou a hlavní doménou pak byl post brankáře. A italská liga i reprezentační tým se vždy mohl na kvalitní brankáře spolehnout. Brankářská škola apeninského poloostrova už ale v současnosti prim nehraje, zejména pak u velkoklubů, které až na výjimku dávají dlouhodobě přednost zahraničním gólmanům.

O nějakém vymírání tradičního řemesla naštěstí nemusí být v italské lize řeč, ale zůstává holým faktem, že z nejlepších osmi týmů loňského ročníku pouze Fiorentina nechává roli jedničky italskému brankáři Gollinimu. Pravidlo angažování zahraničních gólmanů potvrzuje také Neapol, která sice v týmu má pětadvacetiletého Alexe Mereta, ale s PSG vyjednává o přestupu Navase, který by se měl stát jedničkou.

Pouze devět týmů ze dvaceti spoléhá na domácí brankáře, ze statistik byl vyjmut brankář Sampdorie Audero, který je anomálií: na svět přišel v Indonésii italské matce a indonéskému otci. Nepříznivý trend se ještě více prohlubuje v případě velkých klubů. Mezi absolutní špičkou se do branky prosadil pouze boloňský rodák Gianluigi Gollini, který se vrací z ročního hostování v Tottenhamu.

Právě boloňský znak nosil v srdci také další legendární brankář, Gianluca Pagliuca, který podobně jako celá řada gólmanů (Zenga, Peruzzi, Toldo, Marchegiani) nedostal nikdy větší prostor v reprezentaci. Přetlak výborných brankářů byl ohromný a pod všechny triumfy reprezentace v posledních desetiletích se podepsali skvělé brankářské dvojice. Stačí si vzpomenout na Zoffa s Bordonem v roce 1982, Buffona s toldem v roce 2006 neebo Donnarummu se Sigiguem při loňském Mistrovství Evropy.

Zdá se to velmi dávno, ale je to pouhých třicet let. Italská brankářská škola byla nedotknutelná a obsazení postu gólmana zahraniční hráčem nemyslitelné. A to natolik, že příchod Taffarela do Parmy v roce 1990 způsobil naprostou senzaci. Brazilec byl vůbec prvním zahraničním brankářem, který se objevil v Serii A, ale v průběhu let našel mnoho následovníků.

Nedá se říci, že by italská brankářská škola byla v krizi. Jen se všechny pozice, brankáře nevyjímaje, dlouhodobě vyvíjí. „Něco se změnilo, určitě se nyní fotbalový tým více stahuje dozadu a snaží se, aby zárodek tvorby hry procházel i přes brankáře. Zásadní ale zůstává jeho schopnost bránit. To je pořád rozdíl mezi dobrým a špatným hráčem,“ popsal vývoj v čase legendární Dino Zoff. U brankářů zkrátka dochází k tomu, co se na jiných postech děje dlouhodobě. Při srovnatelné kvalitě kluby a trenéři sahají po zahraničních hráčích. „Je nepochopitelné, že má příliš mnoho týmů středních a nižších soutěží brnakáře, kteří nemají vůbec co nabídnout,“ dodal bývalý brankář Marchegiani.

Velké týmy raději investují v zahraničí. Atalanta přivedla Mussa za 20 milion eur, AC Milan koupil za 13 milionů Maignana a AS Řím za Ruie Patricia utratil 11,5 milionu eur. Stejný trend je ale potvrzován i v zahraničí, sousedova tráva bude zkrátka vždy zelenější. V La Lize má pouze 8 ze 20 týmů španělského brankáře, o něco lépe je na tom Bundesliga, kde hájí Němci tři tyče v deseti případech z osmnácti, zatímco Premier League má na postup brankáře Angličana pouze ve čtyřech případech. Ve všech zmíněných šampionátech nicméně reprezentační jednička alespoň hraje národní ligu (Unai Simon - Bilbao, Neuer - Bayern, Pickford - Everton), kdežto italský reprezentační brankář, Donnarumma, hájí dres pařížského mistra.

Andrea Suttnerová / gazzetta.it

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Celý futbal sa už dávno zmultikultúrnil. Veď je to viac ako 15 rokov čo Inter nastupoval so zostavou kde nebol jediný Talian. Tí cudzinci (v Taliansku hlavne juhoameričania a balkánci) prinášajú za lacnejší peniaz alternatívu a konkurenciu na posty, ktoré keby chcú kluby obsadiť domácim museli by sa biť o tých pár súcich.

Princ z Paríža
Nejnovější články