Zpět na » Serie A » AC Milán: scudetto vybojoval nejmladší tým historie

AC Milán: scudetto vybojoval nejmladší tým historie

AC Milán: scudetto vybojoval nejmladší tým historie © spaziomilan.it - Mladí hráči AC Milan

1

Líbilo se

23.05. - AC Milán ziskem ligového titulu přepsal další milník, stal se klubem s nejmladším věkovým průměrem, který zvítězil v italské lize. Rossoneri pak paradoxně drží také primát pro tým s nejvyšším věkovým průměrem.

Generační obměna, kterou byl nucen AC Milán podstoupit a následné striktní dodržování nízkého věku a dávání důvěry mladým hráčům konečně nese své plody. Za povstáním milánského fénixe z popela stojí zejména Paolo Maldini a Stefano Pioli. Tato dvojice se nejvíce zasloužila na tom, že k výhře scudetta dokráčel tým s věkovým průměrem 25,8 let.

Jedná se o nejnižší věkový průměr od doby, kdy se v italském šampionátu hraje na tříbodové vítězství. AC Milán o prvenství připravil Juventus, který se v sezónách 1994/95 a 1997/98 stal italským mistrem s věkovým průměrem týmu 26 let.

V mladém kolektivu AC Milán věkový průměr táhne vzhůru pouze pět hráčů, kteří mají více než 30 let (Ibrahimovič, Tatarusanu, Giroud, Florenzi a Messias.). Na druhém protipólu se mezi pět nejvytíženějších mladíků řadí Kalulu, Tonali, Brahim Diaz, Saelemaekers a Leao.

Absolutní primát, pokud budeme brát v úvahu také ligové ročníky, ve kterých výhra znamenala dva body do tabulky, drží Inter a Juventus, kteří v sezónách 1929/30 a 1957/58 dosáhli na scudetto s hráčským průměrem 24 let. V případě Juventusu pak tento tým byl zároveň ve své sezóně suverénně nejmladším v celé lize.

AC Milán se „pyšní“ také rekordem týmu, který si došel pro scudetto s nejvyšším věkovým průměrem 29 let, stalo se tak v sezóně 2010/11. Oba úspěchy v týmu pojí výrazná osobnost Zlatana Ibrahimoviče, který ochutnal vítězství v lize v obou sezónách.

V letošní Serii A je AC Milán s věkovým průměrem 25,8 let v pořadí týmů „až“ na čtvrté pozici, nejmladším týmem se pyšní Spezia (24,2 let), naopak nejvyšší věkový průměr má Inter s 28,9 lety. V evropském měřítku má AC Milán jen malou konkurenci, mladším týmem se pyšní Arsenal, Borussie, Ajax a Porto, přičemž poslední dva jmenovaná stejně jako AC Milán vyhráli své ligové soutěže.

Andrea Suttnerová / sport.sky.it

Nejnovější články