Zpět na » Synot liga » Dopis předsedovi ČMFS

Synot liga - Dopis předsedovi ČMFS

Dopis předsedovi ČMFS © vlada.cz -

0

Líbilo se

11.11. - Chyby sudího Kociána byly poslední pomyslnou kapkou, kdy přetekl pohár trpělivosti Dr. Netolického.

Externí konzultant poslanecké kanceláře Evropského parlamentu a profesor Vysoké školy finanční a správní sepsal dopis předsedovi ČMFS, Ing. Pavlu Mokrému, ve kterém se nezdráhá ostré kritiky poměrů v českém fotbalu. Narozdíl od většiny kibiců nabízí konkrétní recept na řešení problematiky, respektive kroky, jenž hodlá podniknout osobně. V článku vám přinášíme přepis celého dopisu Ing. Mokrému.

Dr. Netolického jsem osobně oslovil a požádal jej o jeho vyjádření, co přesně jej k akci dovedlo, jaký má vztah ke kopané a mosteckému klubu. Dr. Netolický odpověděl velmi lahodnou formou dopisu, který netřeba příliš upravovat, přepisuji jej tedy prakticky v nezměněné formě, jen některé souvislosti lze pochopit až po následném přečtení samotného dopisu.

"Je pravda, že jsem - nazveme to „fanda Mostu“, ale mé fandovství je přiměřené – řekl bych, že v životě považuji jiné věci za podstatně důležitější.
V Mostě vyučuji na Vysoké škole finanční a správní, což mi přináší více osobního ke vztahu k fotbalu a sportu vůbec. Vedu např. bakalářskou práci Tomáši Pilařovi, který patří mezi dobré studenty oboru Veřejná správa. Zde se také potkávám (dnes už s teplickým) Gašparíkem, brankář Vaniak pod mým vedením absolvoval kurz projektového manažéra, atd. Proto asi ve fotbale nevidím jen ten balón, ale i především lidi, kteří zde působí.
Z principu nesnáším nespravedlnost a především ty situace, kdy na ni člověk nemůže reagovat. A jestli Most v dané situace prohraje nebo vyhraje není tak úplně pro mne zásadní.
Nebudete věřit, ale jsem radši, když to těm mosteckým klukům jde a přitom prohrají, než, když se za trenéra Ščasného unuděnou překopávanou hrálo na plichtu.
K napsání dopisu mě vedlo to(možná to souvisí i s mojí profesí), že nemohu přijmout skutečnost, že fotbal je fotbal a ten má svá pravidla a nikdo do toho, kromě rozhodčího a pár funkcionářů nebude mluvit. Vrcholový sport se stal profesí (pro hráče i funkcionáře) a je součástí společnosti, která má i jiná pravidla než je herní řád Gambrinus ligy. A jde tu o veliké peníze, o osudy lidí související např. se zaměstnáním apod. Nakonec i ten divák zaplacením vstupného do tohoto procesu vstupuje.
Tak, jak řeší fotbalový svaz průšvihy, které tu jsou jeden za druhým, mě z hlediska obecně platného práva a etiky nemůže uspokojit. Tak zas jeden rozhodčí bude chvíli stát. Udělá průšvih, kterým někoho poškodí (ty škody se mohou projevit výrazně i ve finanční oblasti – ztráty sponzorů, sestup atd.). A ono se v podstatě nic neděje.
Naše Gambrinus liga je myslím dosti zajímavá i přesto, že řada špičkových hráčů působí v zahraničí. Nejsem zaujatý proti žádnému družstvu a i při té „nakládačce“, kterou dostal Most od Sparty, jsem odcházel i s pocitem, že to ta Sparta zahrála velmi dobře. Takže ve hráčích ty problémy určitě nejsou. Vidím však, že skutečnou hanbou našeho fotbalu jsou rozhodčí a pak i ti, kteří tyto nepravosti kryjí. Vždyť tímto přístupem fotbalový svaz přímo nahrává tomu, aby zde byl prostor pro korupci. Rozhodčí má v rukou (nebo v píšťalce) neomezenou moc, kterou nemá ani vrcholový politik. On, když se rozhodne, tak klub vypadne z ligy i když celý národ uvidí, že to byl podraz.
Proto to myslím zcela vážně, že oslovím zmíněné orgány mezinárodních fotbalových asociací a upozorním, že v této zemi dnes nemůžeme vyloučit, že se zde v každém kole objevují situace, ve kterých nelze vyloučit korupci či jakýsi „vyšší zájem“. Pokud to takto funguje, myslím si, že takoví lidé by naší zemi ve světě na trávnících a zasedáních mezinárodních svazů reprezentovat neměli. Jestli se ke mně někdo připojí je mi celkem jedno. Budu mít alespoň pocit, že jsem udělal něco. Být ovcí, která jen smutně kouká na to, že se kolem nás děje bezpráví a já si k tomu můžu sem tam potichu jenom beknout, nechci. To jsme nemuseli bojovat za demokratickou společnost. A jestli si myslí ti nedotknutelní funkcionáři a jejich vyslanci, že se jich to netýká, jde o skutečně veliký omyl."


Dopis předesedovi ČMFS, Ing. Pavlu Mokrému (bez jakékoliv gramatické či stylistické úpravy)

Vážený pane předsedo,

včerejší zápas Liberec – Most potvrdil situaci v resortu, který Vy řídíte. Zajisté Komise rozhodčích tento problém disciplinárně uzavře, možná, že rozhodčí bude pár kol stát.
Je však otázka, co tímto krokem vyřešíte. Celý národ vidí, že jeden klub nespravedlivě přijde o bod , který může při dnešní vyrovnané lize i rozhodnout o jeho sestupu. Jakým způsobem Váš svaz vykompenzuje hrubé chyby řeknu li to trošku nadneseně „Vašich zaměstnanců“ vůči poškozeným.Nelze se vymlouvat stylem „ vždyť je to jen sport“. Dnes je vrcholový sport jedním z resortů, kde jako jinde jsou lidé zaměstnáni, kde se točí nemalé peníze. Proto i zde by měla být pravidla a to nejen sportovní.
Nejsem zas tak zarytý fotbalový fanda, ale myslím si, že nelze připustit, aby v jedné z mezinárodně nejúspěšnějších oblastí národního hospodářství se děly takové věci.
Proto jsem se rozhodl, že upozorním orgány mezinárodních fotbalových asociací na situaci v české kopané, kde v klíčových momentech vůbec nerozhodují hráči na hřišti, ale de facto fotbalový svaz a jeho vyslanci.
Protože není snaha tento stav řešit (zastavení výkonu rozhodčího na pár zápasů je výsměch), navrhnu vyřazení našich rozhodčích z řízení mezinárodních a pohárových zápasů, neboť nelze vyloučit, že tyto „chyby“ jsou vlastně vyústěním korupčního jednání, či (realizací jakéhosi vyššího zájmu).
Za situace, podobných těm, které se včera udály v Liberci doporučuji poškozenému mužstvu okamžitě odejít ze hřiště. Je jasné, že v tom případě dojde z Vaší strany k přísnému potrestání.
A právě tyto Vaše závěry dokumentačně doložené budou zaslány orgánům FIFA, či UEFA a věřte, že nebude žádný problém se zajištěním těchto záležitostí kvalitními právníky.
Je zřejmé, že se, vážený pane předsedo, těmto řádkům zasmějete. Působím jako externí konzultant poslanecké kanceláře Evropského parlamentu a tak mohu jen potvrdit, že slova občana např. u evropských soudních orgánů mají svoji vysokou váhu. Stejnou důvěru mám i v mezinárodní instituce, kterým jde o to, aby fotbal byl tím, čím má být a ne prostředím, které zcela viditelně vytváří podmínky pro korupční jednání jak je tomu u nás. Zlikvidovat mužstvo jediným výrokem člověka, který se pak před národem dodatečně omluví zde není problém,. Myslím, že tohle do demokratické společnosti nepatří, stejně tak jako ti, kteří jsou za tento stav zodpovědní a nečinně přihlížejí (či se do děje s jejich vědomím).

Dr. Václav Netolický

Kam dál?

/ Lukáš Vojtěch / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Snek - 15.11. Odpovědět

Dobry den , jen mi reknete kde se mohu pod tento dopis "podepsat" a ja tak ucinim. K tomuto neni co dodat jsem Slavista ,ale hlavne jsem pro fair play a pokud Slavku porazi klidne i Sparta rad uznam kvalitu a zatleskam. Pokud se ,ale bude dit v ceskem fotbale stale stejna pisnicka pak mi nezbiva nez nadavat a nadavat. Pane Dr. Václave Netolický jsem s Vami a dekuju za vsechny cestne fandy. Kment

Snek
Související odkazy
Nejnovější články