Zpět na » Synot liga » Soukup: Stříbro je super, ale chceme víc!

Synot liga - Soukup: Stříbro je super, ale chceme víc!

0

Líbilo se

20.07. - Miroslav Soukup, kouč české reprezentace do 20 let, nám opět poskytl exkluzivní rozhovor z kanadského Toronta, dějiště nedělního finále MS.

Gratuluji k postupu české dvacítky do finále. Co rozhodlo v semifinálovém utkání s Rakouskem o finálové účasti?
Děkuji za gratulaci. Co rozhodlo? To, že jsme vstřelili dva góly a Rakušané žádný. Samozřejmě fotbal se hraje na branky a kdo těch gólů dá více, postoupí. My jsme, myslím si, měli dobrý vstup do utkání, tentokráte se nám podařilo hned několik pěkných útočných akcí a samozřejmě musím říci, že jsme byli schopní využít toho, že rakouský tým nemohl postavit tři hráče základní sestavy a to byl podle mě asi největší důvod nebo i skutečnost, která ovlivnila tento zápas v náš prospěch.

Překvapili Vás s něčím rakouští hráči?
Nevím, možná jsme čekali, že prostě jejich aktivita a snaha bude ještě větší než byla, ale jinak jak už jsem uváděl předtím, obě mužstva se dobře znají, takže jsme se moc neměli na obou stranách čím překvapit. Řekl, jsem, že bude rozhodovat momentální forma a myslím si, že ten zápas pro nás vyšel daleko lépe než v ostatních duelech.

Ve finále narazíte na Argentinu, se kterou už jste hráli hned na úvod šampionátu. Jaké poznatky jste si vzali z vašeho vzájemného duelu?
Poznatky jsme měli už před šampionátem, my jsme věděli, že Argentina je jedním z favoritů celého MS. Ten zápas ukázal, že jsme se nemýlili v tom, že Argentinci jsou opravdu silní. Co se týče individuálních a herních kvalit, dokážou bravurně zvládat ofenzivu a prokazují to po celou dobu šampionátu a myslím si, že jsou právem znovu ve finále. Znovu, to znamená, že opět navazují na své statistiky z posledních let, kdy opravdu jsou nejúspěšnějším týmem v této věkové kategorii. Pro nás to samozřejmě znamená, že kromě toho, že jejich sestava díky některým žlutým kartám dozná trochu změn, tak i naše sestava. Ale na druhou stranu nebude totožná s tou, která nastoupila v úvodním utkání šampionátu, takže i po této stránce to bude jiné. Naopak jsme mohli i trošku zpozornit Argentince tím, že jsme se dostali po té remíze s nimi a vlastně jako jediný tým, který od nich nedostal žádnou branku, jsme postoupili až do finále. A navíc v posledním zápase jsme ukázali, že jsme schopní i herních kombinačních akcí v útočné fázi.


Čeho se musíte vyvarovat, abyste uspěli ve finále?
Tak jako s každým soupeřem. Musíte se vyvarovat zbytečných chyb, vyvarovat jakéhokoliv podcenění soupeře, jakékoliv situace, ať standardní nebo herní. To znamená, že budeme muset znovu vycházet z pozorné obranné činnosti a jak jsem hráčům říkal před prvním zápase s Argentinou, když budeme pozorně bránit, když se budeme zdvojovat, zajišťovat, nevytvářet volné prostory pro rychlou kombinaci pro Argentinu a budeme schopní využít jakékoliv útočné situace, tak aby jsme přišli do protiútoků a pokusili se z nějaké brejkové situace nebo z povedené kombinace vstřelit branku, tak můžeme mít úspěch i tentokrát.

A budou nějaké změny v sestavě oproti utkání s Rakouskem?

Oproti semifinálovému utkání je jedna jasná změna, který musí být, to znamená po druhé žluté kartě nemůže nastoupit Petr Janda. Z tohoto důvodu tam bude muset přijít jiný hráč, takže říkám, že se dá očekávat minimálně jedna změna.

Už víte, kdo nahradí Jandu?
Tak samozřejmě, že jsou tady hráči připravení, máme tady připraveného Cihláře, Mareše, kteří té šance dostali málo. Je tady Held, který je připraven znovu, lepší se i zdravotní stav Gecova, který měl takové lehké nachlazení před utkání s Rakouskem. S největší pravděpodobností jeden ze čtyř hráčů nastoupí.

Nechal jste se slyšet, že vaše cesta ještě nekončí, vaším cílem je získat titul mistrů světa. Stříbrná medaile vás neuspokojí?
Tak samozřejmě, že nás uspokojí, ale proč bychom se nemohli pokusit získat zlatou, když ta šance je reálná a pořád jsme ve hře o zlatou medaili. Ano stříbrná medaile je super, je to výborný výkon, ale máme ještě zápas před sebou, kde můžeme mít zlatou. A být mistry světa je i statisticky dokázané, že je lepší být zlatý než stříbrný.

Už víte, kdo bude pískat utkání o zlato?
Nevíme, dozvíme se to dneska až na předzápasové poradě, ale předpokládám, že bude vybraný rozhodčí, který zde podává nejlepší výkony a zápas zvládne možná lépe než německý sudí v druhém semifinále.

Kterého rozhodčího byste si přál?
Nevím, dobrého, který bude pískat bez ohledu na to, jestli jsme jenom v uvozovkách Češi a že hrajeme proti mistrům světa.

Kdo je v českém týmu největší psychickou oporou, která dokáže vyhecovat, když jsou těžké chvíle?
Myslím si, že máme některé typy hráčů, kteří jsou takovými motivátory. Tím největším, ale který není na hřišti, je Luděk Frydrych, který je takový hecíř a motivátor, který samozřejmě tímto hodně pomáhá hráčům v kabině, dokáže před zápasem a rozcvičením, i na tréninku dokáže hecovat a motivovat. Myslím si, že další takový, který dokáže hodně povzbudit na hřišti a dá o sobě vědět, je Marcel Gecov, který je jedním z takových hráčů, není určitě němý na hřišti.

Je česká dvacítka v něčem lepší než seniorský tým?
Myslím si, že to jsou zase úplně jiné týmy, nedá se to takhle posuzovat. Už jenom z toho pohledu, že prostě v kategorii U19, U20 a musím říct i U21, že ten sond mužstva se skládá z hráčů stejného nebo podobného věku, kdežto seniorská reprezentace se může namíchat, co se týče mládí, zkušeností a všeho dohromady tak, aby mužstvo bylo vyvážené. Tady nemůžete vzít s sebou zkušenější hráče na některé posty, protože vám to omezuje věk. Takže pak tady zkušenost je jenom v tom, jestli ten fotbalista hraje delší dobu ligu nebo ne. Samozřejmě musím říci, že nám tady chybí hráči jako Ĺ vec, Jungr a Blažek, kteří zkušenosti z ligy mají a ještě by hodně doplnili tento tým.

/ FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články