Zpět na » Synot liga » Pavel Mokrý exkluzivně pro FotbalPortal.cz

Synot liga - Pavel Mokrý exkluzivně pro FotbalPortal.cz

0

Líbilo se

12.07. - Předseda ČMFS Pavel Mokrý poskytl exkluzivní rozhovor pro náš portál! Tématy rozhovoru byly reprezentace, klubový fotbal, Vladimír Košťál, národní stadion a další zajímavé věci.

Jak jste spokojený s českým fotbalem v současné době?
Se spoustou věcí jsem nespokojen, na druhou stranu jsem spokojen zejména se sportovními výsledky českého fotbalu a vývojem profesionálních soutěží.

Co říkáte na výkon české reprezentace v uplynulé sezoně 2006-2007?
Odpovím Vám čistými statistickými daty z kvalifikačních zápasů. Sedm utkání, čtyři výhry, dvě remízy, jedna prohra, skóre 15:4, 14 bodů, postupové místo v tabulce. Výkon byl kolísavý z řady objektivních důvodů.

V čem vidíte hlavní příčinu poklesu formy našeho mužstva?

Ăšzká špička reprezentace, zranění a vytížení hráčů, to se musí někde projevit. Nicméně desáté místo na světě i při poklesu formy je skvělé.

Myslíte si, že by prospěla změna kouče v národním týmu?
V tuto chvíli je národní tým na postupovém místě a má přímý postup na ME ve svých rukou. Není důvod zasahovat do realizačního týmu. Trenér Brückner má naší plnou důvěru.

Kdo by byl podle Vás vhodným nástupcem po Brucknerovi?
Vzhledem předchozí odpovědi, nemá tato otázka v tuto chvíli svoje opodstatnění. Až přijde čas, nástupci se najdou.

Jak vidíte budoucnost české reprezentace? Neobáváte se toho, že národní mužstvo nebude prokazovat takové výkony, jaké předváděl v letech 2000-2005, že bude na dně?

Hovořit o dně v souvislosti s reprezentací, která je 10. místě na světě mi přijde trochu zavádějící. Ale výsledky mládežnických reprezentací např. U17, U19 i U20 mi dávají optimismus i pro příští roky. Víme ale, že nás čeká perná práce.

Fotbalová veřejnost si myslí, že ve skutečnosti vládne ve svazu pan Košťál, co na to říkáte? A vy jste tam podle ní pouhá figura.
S tím nemohu souhlasit. Viděno zúženou optikou, se to tak může jevit. Dovolte mi tedy malé zjednodušení. Reprezentace se týká okruhu cca 80 lidí - hráčů, členů realizačního týmů a zaměstnanců, kteří mají chod reprezentace na starosti. V ČMFS je registrováno přes 600 tisíc fotbalistů. Jenže fanoušci, bohužel i media, sledují převážně naši seniorskou reprezentaci a ostatní aktivity (juniorské reprezentace, minihřiště, funkcionářské úspěchy svazu – pořádání ME U19 2008 – a další ) se dostanou na vysluní jen výjimečně. Tudíž je pan Košťál v mediích častěji. Každý z nás ale nese svoji zodpovědnost.

Jak vnímáte skutečnost, že Košťál podle drtivé většiny fotbalových příznivců škodí fotbalu?
Pro mne jsou důležitá fakta a výsledky. Ona „drtivá většina“ nemá dostatek informací, respektuji však právo každého na názor.

Nemyslíte si, že je proto vhodné najít nového generálního manažera a pokud ne, proč?
Na to je stejná odpověď jako u nástupce trenéra Brücknera.

Neuspěla reprezentační jednadvacítka na ME v Nizozemí, jak hodnotíte tento výsledek?
Samozřejmě, že jsme podvědomě asi čekali více, ale již před šampionátem jsem říkal, že samotný postup na finálový turnaj je úspěchem. Vždyť na ME nebyly takové týmy jako je Francie, Ĺ panělsko nebo Německo, ale my ano. Byli jsme ve čtvrtfinále ME této kategorie, to je úspěch.

Teď se v Kanadě hraje MS dvacítek, s jakým výsledkem od českého týmu budete spokojeni?

Ĺ ampionát se stále hraje se a postupem do osmifinále splnili hráči svůj cíl, co bude dál se uvidí.

Pojďme teď ke klubovému fotbalu u nás. Jak jste spokojený s působením tuzemských klubů v evropských klubových soutěžích v loňské sezoně?
Samozřejmě, že pro český fotbal by bylo dobře, kdyby měl svého zástupce v prestižní LM, což se bohužel nepodařilo. Ale účast 3 týmů ve druhém kole poháru UEFA, které již se hraje ve skupinách, není úplně špatný výsledek.

Bude podle Vás letošní sezona lepší na evropském klubovém úrovni než loni? Věříte, že Sparta nebo Slavia proklouznou do hlavní části LM?
Zde bude samozřejmě záležet na losu a tom, jak se kluby na dané zápasy připraví. Velmi bych si to přál, aby se to Spartě nebo Slávii podařilo.

Vyrovná se někdy v budoucnosti česká liga těm "známějším" jako je anglická nebo španělská liga?

Myslím, že i do budoucna bude rozhodovat síla peněz, která bude na straně větších, chcete-li finančně silnějších, lig. Na druhou stranu jsem ale přesvědčen, že i nadále bude naše liga produkovat hráče, kteří se budou ve zmiňovaných ligách úspěšně prosazovat. Což samozřejmě není málo.

Kdy bude stát konečně v Česku Národní fotbalový stadion?
Je to složitá záležitost. Věřím, že v horizontu 4-5-ti let se to podaří.

Proč zrovna na Letné?
Tato lokalita poskytuje v současnosti optimální podmínky a také dává záruku „ufinancování“ nemalých provozních nákladů.

V horizontu kolika let se dočkáme pořádání ME ve fotbale nebo finále Ligy mistrů?
ME budeme pořádat již v příštím roce. Jedná se ME U19, což se dá považovat v mužské kategorii jako třetí nejprestižnější finálový turnaj UEFA. Co se týče seniorského ME, zde je situace složitější, protože nedisponujeme dostatkem kvalitních stadionů, které by splňovaly zvýšené nároky na pořádaní takovéhoto turnaje. Zde bychom byli nuceni oslovit některou z okolních zemí. Situace je nyní taková, že z potencionálních partnerů pořádá Rakousko příští ME se Ĺ výcarskem následné ME bude pořádat Polsko s Ukrajinou. O finále LM lze diskutovat po dostavbě NS.

V minulosti jste chtěli organizovat evropský šampionát společně s Rakouskem v roce 2008. Proč to nevyšlo?
Nebyli jsme schopni v daném čase vybudovat potřebné stadiony a infrastrukturu.

Uvažujete znovu o tom, že byste spolupořádali s některou zemí fotbalové EURO? Rýsuje se něco konkrétního?
Samozřejmě, tyto cíle je třeba si klást do budoucna. Výhledově se jistě nabízí spolupořadatelství se Slovenskem..

Na světlo přišlo, že jste byl členem StB, ale Vy říkáte, že jste pro ně nepracoval. Mluvíte pravdu nebo se bojíte říct skutečnou pravdu?
Vydal jsem k tomu svoje prohlášení. Jde o účelovou věc s cílem znedůvěryhodnit současné vedení ČMFS ještě před volební VH. Tyto věci do fotbalu a sportu vůbec nepatří, jsou však součástí koloritu naší společnosti.

Kdo je Vaším funkcionářským vzorem?
Učil jsem se od mnoha funkcionářů a to i na nejnižších úrovních. Nemám jeden vzor.

Litujete nějakého Vašeho rozhodnutí během působení v křesle předsedy ČMFS a proč?
Nelituji žádného svého rozhodnutí.

Co je zatím Vaším největším úspěchem v pozici šéfa českého fotbalu?
Fotbal v tomto období docílil řady úspěchů, jsou to však úspěchy fotbalu, nikoli moje osobní – namátkou:
• česká reprezentace má potřetí v řadě nakročeno k postupu z kvalifikační skupiny na závěrečný turnaj ME a MS
• úspěchy juniorských reprezentačních výběrů – U17 (stříbro na ME), U19 (bronz na ME), U20 (postup na MS), U21 (postup na ME)
• nárůst průměrné návštěvnosti na I.GL, uplynulý ročník měl nejvyšší ligovou návštěvnost za posledních sedm let
• výrazné zlepšení diváckého zázemí a bezpečnosti na ligových stadionech – v další fázi Projektu Stadiony 2012 důraz na vyhřívané trávníky, kamerové systémy, zapojení klubů na úrovni ČFL a MSFL
• růst členské základny – 680 tisíc členů, výchova talentované mládeže v 53 sportovních třídách a 41 sportovních centrech mládeže, atd.

Co děláte ve svém volném čase?
Pokud mi vůbec nějaký zbude, vyrážím do přírody.

/ FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články