Zpět na » Synot liga » Jak dlouho se bude v Česku tolerovat rasismus?

Synot liga - Jak dlouho se bude v Česku tolerovat rasismus?

0

Líbilo se

24.08. - Nová sezóna přinesla slušně zaplněné tribuny, zajímavé a dramatické zápasy. Bohužel na některých stadionech se pořádá vyskytují projevy rasismu a xenofobie.

V probíhajícím ročníku jsou známé tři takovéto případy – v každém kole jeden. První případ se odehrál na Spartě , která v dohrávce prvního kola hostila ve šlágru kola Liberec. Tam domácí „fanoušci“ bučeli na libereckého Hudsona. Na to však hlavní rozhodčí zápasu Radek Příhoda nereagoval. Komise rozhodčích za to Příhodovi snížila hodnocení.Bez povšimnutí to však nechala disciplinární komise.


Druhý kontroverznější případ se vyskytl v emotivně vypjatém duelu Ostrava – Most. Utkání skončilo 5:2, padly tři červené karty a kopala se jedna penalta. Navíc podle mosteckých funkcionářů domácí fanoušci bučeli na hostující hráče. Sudí Adam kvůli tomu hru přerušil a vše je uvedeno v zápise o utkání. Baník se však brání, že ostravské publikum směřovalo svou nevoli ke všem hráčům Mostu. Utkání se totiž hrálo velmi tvrdě a Most mohl být skutečně rád, že dohrával jen v devíti. Tento případ se také obešel bez trestu.


Třetí a doposud poslední případ byl opět k vidění na domácím zápase pražské Sparty. Pražané tentokrát hostili v sobotní podvečer Zlín. V 70. minutě se ozval ze sektoru sparťanů jejich docela obvyklý pokřik: „Jude Slavie“. Hlavní rozhodčí Jan Jílek nelenil, přerušil zápas a prostřednictvím hlavního pořadatele upozornil diváky, že pokud se něco podobného bude opakovat utkání ukončí. Za to lze hlavního sudího jen pochválit, protože jako jeden z mála se rozhodl kvůli těmto slovům přerušit hru a pohrozit ukončením. Za to si ovšem vysloužil pískot sparťanských tribun. Na závěr je nutno dodat, že ani tentokrát disciplinární komise trest neudělila.


Takže sečteno a potrženo disciplinární komise ani jednou netrestala. Pak se ale nemůžeme divit, že se s rasismem na českých stadionech budeme setkávat dále. Případnou pokutu či ztrátu z uzavření hřiště může klub vymáhat. A vzhledem k tomu, že například na Spartě je kamerový systém, by to neměl být problém.


Sparta se k rasismu staví jednoznačně negativně. Ředitel komunikace Lukáš Přibyl řekl v minulé sezóně v televizní debatě na ČT, že neexistuje, aby hráči šli poděkovat fanouškům, kteří budou během zápasu bučet nebo jinak projevoval rasismus a xenofobii. To se však bohužel stalo a hráči Sparty šli poděkovat fanouškům i kotli.


Je nutno říci, že své prohřešky už byla Sparta potrestána v minulosti milionovými částkami od UEFY. Z ní mají Pražané lidově řečeno nahnáno, a když se objeví náznak, že by se mohl rasismus u ní v evropské soutěži objevit, spustí mediální kampaň (viz. výrok Tomáše Řepky: „Pro rasisty fotbal nehraju“). Z toho je patrné, že před českou disciplinárkou nemá Sparta ani jiný český klub velký respekt, protože je jasné, že exemplární tresty (uzavření stadionu nebo pokuta) jako u UEFY přijdou jen ztěží.


Situace se však oproti minulým rokům na českých stadionech nepatrně zlepšila, ale ještě není zdaleka ideální.

Michal Horáček / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Nejnovější články