Zpět na » Synot liga » Hradec Králové má novou hymnu: LVÍ SRDCE

Hradec Králové má novou hymnu: LVÍ SRDCE

7

Líbilo se

06.09. - Poprvé zazní před nedělním zápasem proti Dukle Praha. Jedná se o českou podobu hymny fotbalových fanoušků po celém světě You´ll never walk alone.

Píseň You´ll never walk alone složili Richard Rodgers a Oscar Hammerstein v roce 1945 coby závěrečnou melodii muzikálu Carousel hraného na Broadway. Dnes je tato píseň, zpívaná sportovními fanoušky po celém světě, považována za neoficiální fotbalovou hymnu. Nejznámějšími arénami, ve kterých hymna zaznívá, je liverpoolský Anfield Road a Celtic Park, stadion Celticu Glasgow. Nejedná se však o píseň ozývající se pouze při fotbalových utkáních, hymnu přebírají i fanoušci dalších sportovních odvětví.


Světoznámou se stala tato melodie ve fotbalovém světě právě díky liverpoolskému kotli. Už v šedesátých letech se pouštěla před zápasy hudba, často šlo o tzv. pouliční songy. Mezi ně patřila i píseň You´ll never walk alone, v té době verze od Gerry&the Pacemakers. Když před jedním ze zápasů došlo na liverpoolském stadionu k poruše ozvučení zrovna ve chvíli, kdy hrála You´ll never walk alone, tamní kotel postupně nahradil zvuk reproduktorů a celý stadion začal jako jeden muž zpívat svou budoucí hymnu. Od tohoto dne zní píseň, kterou pokaždé dokončí samo publikum, před každým domácím utkáním FC Liverpool. Postupně převzaly tuto hymnu i další sportovní kluby po celém světě.


Českou verzi fotbalové hymny otextoval exkluzivně pro FC Hradec Králové hudební producent a textař Slávek Hamaďák. Pod názvem Lví srdce ji nazpíval Jiří Pek.


„Chtěli jsme mít svou hymnu a rozhodli jsme se jít osvědčenou cestou tradiční fotbalové hymny. Ale zároveň jsme chtěli mít její českou podobu,“ uvedl ředitel klubu Richard Jukl.


Poprvé zazní hymna Pod Lízátky před nedělním zápasem, který hradečtí Votroci sehrají s Duklou Praha.
Již od dalšího domácího zápasu (23.9. proti Hlučínu) připravuje vedení klubu soutěž s hymnou i pro diváky. Hlediště budou zabírat kamery. Divák, který se objeví na projekci v detailním záběru a bude mít na sobě klubovou šálu, vyhraje 500 Kč. Pokud na sobě bude mít oblečený aktuální dres FCHK, obdrží 1 000 Kč.
Momentálně je hymna k dispozici ke stažení na webových stránkách klubu fchk.cz v sekci audio.

Michal Horáček / FC Hradec Králové

Nejnovější články