Zpět na » Synot liga » Komise rozhodčích probrala duel Teplice - Sparta

Komise rozhodčích probrala duel Teplice - Sparta

0

Líbilo se

19.09. - Komise rozhodčích a delegátů v úterý večer řešila především zápas Teplice - Sparta. Čtvrtý rozhodčí Robert Hájek za tento zápas dokonce dostal trest na tři zápasy.

Utkání pískal Radek Kocián, který v utkání udělal několik chyb. Z nich pak pramenil nervózní závěr v podání Sparty. Pražský klub podal v nejkratší možné době protest proti řízení utkání. Hlavní rozhodčí podle ní udělal v zápase minimálně pět hrubých chyb, což v praxi znamená, že minimálně pětkrát špatně posoudil penaltovou situaci nebo nesprávně vyřešil gólové situace.


Komise však Kociánovi vytkla pouze dvě situace. Nejprve tu z 16. minuty, kdy Kulič ve vápně upadl po souboji s Lukášem ve vápně. Z televizních záběrů však bylo patrné, že se teplický obránce lehce dotkl míče, následně však podrazil Kuliče, který šel za míčem. O faulu Gašparíka na Pospěcha není pochyb. Gašpařík nechtěně brnkl Pospěchovi o nohy ten souboj neustál a spadl, každopádně to tedy faul byl. Smůlou nejen pro rozhodčího bylo, že Teplice z této akce skórovaly. Protest Sparty tak byl uznán jen částečně.


Tyto dvě chyby se už odrazily v hodnocení delegáta, kdy jeden z nejmladších rozhodčích dostal nízkou známku pět. Na jeho obranu je však nutno říci, že utkání bylo velmi těžké. Hrálo se před plným stadionem a obě mužstva šla do zápasu naplno. Je tedy otázka, proč Luděk Macela nedelegoval na zápas někoho zkušenějšího. Například rozhodčí, kteří jsou na mezinárodní listině by tento zápas zvládnout lépe. Tak či tak je to pro Kociána cenná zkušenost.


Nejhůře z rozhodčích ze zápasu Teplice – Sparta vyšel paradoxně čtvrtý rozhodčí Robert Hájek. Měl prý situaci řešit dříve, pak asi nedošlo k takovém závěru. Samotný sudí svou chybu přiznal. Hájek tak trochu kuriózně dostal za výkon ve funkci čtvrtého rozhodčího třízápasový trest.


To nejdůležitější ze skandálu ze závěru tohoto zápasu ale ještě má přijít. Ve čtvrtek totiž zasedá disciplinární komise, kde bude hlavní náplní právě tento incident. Tam jsou přizvání rozhodčí a delegát zápasu. Kvarteto Sparťanů tam nebude, protože v tu dobu budou hrát pohár UEFA. To co se však v Teplicích odehrálo už se nesmí opakovat, a proto musejí přijít exemplární tresty, jinak by fotbal mohl ztratit další část prestiže. Všichni ve fotbale si totiž musí uvědomit, že rozhodčí ať píská jakkoli, není to v žádném případě důvod pro chování, které předvedlo sparťanské kvarteto.


Do konce září musí ještě komise rozhodčích a delegátů nahlásit jména pro mezinárodní listinu FIFA. Na ní jsou v současné době Jaroslav Jára, Radek Matějek, Pavel Královec, Jan Jílek a Jiří Jech. Přičemž první čtyři mají vysokou pravděpodobnost, že na ní budou znovu zařazeni. Královec s Jílkem pískali například semifinálová utkání ME mládežnických reprezentací. Na listině by se mohl objevit například Radek Příhoda, který dlouhodobě podávává stabilní výkony a zvládl i některé klíčové a vypjaté duely v lize.


V šestém kole se na trávníky po zranění vrátil náš nejzkušenější sudí Jaroslav Jára, který za výkon v zápase Olomouc – Brno dostal sedmičku. Jára byl také hned delegován na pohár UEFA, konkrétně na první kolo a zápas Brann Bergen (Norsko) – Brugy (Belgie).

Hodnocení rozhodčích 6. kolo:
Jára – 7 – Olomouc – Brno
Královec – 7 – Slavia – Ostrava
Franěk – 7 – Kladno – České Budějovice
Racek – 7 – Žižkov – Liberec
Kovařík – 7 – Jablonec – Bohemians 1905
Kocián – 5 – Teplice – Sparta
Matějek – 8 – Plzeň – Zlín
Jílek – 7 – Mladá Boleslav – Most

Delegátská stupnice známek: 10 - excelentní, výjimečný výkon, 9 - výborný, 8 - velmi dobrý, 7 - dobrý, 6 - průměrný, 5 - uspokojivý, 4 - neuspokojivý, 3 - špatný, 2 - velmi špatný, 1 - mimořádně špatný

Michal Horáček / FotbalPortal.cz

Nejnovější články