Zpět na » Synot liga » Hainault: V Česku se cítím jako doma

Hainault: V Česku se cítím jako doma

0

Líbilo se

28.09. - Kanadský reprezentační stoper André Hainault poskytl FotbalPortalu.cz exkluzivní rozhovor, možná jeho poslední v dresu mosteckého klubu. "Mým snem je hrát za velký evropský klub, který hraje Ligu mistrů," řekl mimo jiné Hainault.

André, jak se cítíš v České republice?
Mám rád Česko a mám rád Most, cítím se tu doma, částečně se považuji za Čecha.

Našel jsi nějaké kamarády v naší zemi?
Mám tu spoustu přátel, výborně vycházím se všemi hráči v týmu, ale nejvíce času trávím s cizince, protože spolu můžeme mluvit mnohem jednodušeji, ale jsem přesvědčen, že až bude moje čeština lepší, budu víc se spoluhráči z Čech.

Hledáš nějakou zábavu v Mostě, když nemáš zápas nebo trénink?

Je tu mnoho věcí, co se dají dělat. S mojí přítelkyní tady hrajeme golf a rádi chodíme do aquaparku. Několikrát jsem také byl na autodromu.

Jaký je tvůj fotbalový sen?

Mým snem je hrát za velký evropský klub, který hraje Ligu mistrů. S národním týmem bych se chtěl dostat na mistrovství světa.

Co by jsi dělal, kdybys nehrál fotbal?
Nikdy jsem nemyslel na dělání něčeho jiného než je fotbal, ale kdybych si měl něco vybrat, možná bych byl učitel nebo policista.

V Kanadě mnoho chlapců hraje hokej, proč jsi si vybral fotbal?

Hrál jsem hokej když jsem byl malý, ale přestal jsem je to moc nákladné a vždycky mě více bavil fotbal.

Jakou pozici má fotbal v Kanadě, hlavně v Montrealu?
Fotbal v Montrealu hraje víc dětí než hokej, fotbal je velmi populární a v Montrealu je mnoho Evropanů, kteří fotbal milují.

Hraješ v národních výběrech od čtvrnácti let, nyní hraješ v evropském týmu v základní sestavě. Můžeme tedy říct, že je tvoje kariéra do teď úspěšná?
Jsem velmi šťastný z toho, kde teď hraji, ale nejsem uspokojený, pořád chci zlepšovat všechny aspekty mé hry a hrát s nejlepšími hráči.

Jak bys ohodnotil úroveň české ligy?
Myslím, že úroveň je dobrá. Mohl jsem hrát Major League Soccer za Toronto, ale rozhodl jsem se hrát zde, protože myslím, že úroveň je zde lepší.

Jaká liga je tvou vysněnou?
Jednoho dne bych chtěl hrát anglickou Premier League. Už odmala sleduji a fandím Manchesteru United.

V zimě tu byly spekulace o tvém transferu do bundesligového týmu, byla na stole nějaká konkrétní nabídka?

Byl tu zájem z Hansy Rostock, měl jsem tam jít trénovat na dva týdny, ale nebyl jsem schopen, protože mé zranění vyžadovalo operaci. Měl jsem kýlu a s tou jsem hrál téměř čtyři měsíce, protože jsem čekal na konec podzimní sezóny. Operace proběhla velice dobře, cítím stejně jako před kýlou.

Tvá přítelkyně za tebou do ČR přijela na jaře a navštěvuje s tebou kurzy češtiny, slyšel jsem, že již mluví lépe než ty, je to pravda?

Catherine je chytrá dívka a je schopna se naučit češtinu rychleji než já, ale protože jsem pořád kolem českých hráčů, můžu na ně zkoušet mluvit, poslouchat trenérovo pokyny, a ona nemá s kým česky mluvit, tak myslím, že moje čeština oje mnoho lepší a dokonce myslím, že se může zlepšovat více než její. Ale neříkejte jí, že jsem to řekl (směje se).

Jaktože máš problémy s češtinou?
Čeština je velmi těžký jazyk pro anglicky mluvící lidi, je tu rozdíl ve výslovnosti v hodně slovech oproti tomu jak je to v angličtině či francouzštině. Teď jsme nemohli dva měsíce chodit na lekce češtiny, protože náš učitel odjel na dovolenou, ale hned jak tu bude možné, zase ho začneme navštěvovat, protože je potřeba znovu se začít učit jak nejrychleji to půjde. S přítelkyní chceme chodit jak nejvíce to půjde, počítám tak dvakrát týdně.

Jaká je správná výslovnost tvého příjmení? Francouzské [Ené] nebo anglické - [Ajnault], jak rádi používají čeští komentátoři, co je správně?

Hainault je francouzsko-kanadské jméno, správná výslovnost je tedy francouzsky, ale často slyším používat [hajnault], protože jsem vyrůstal spíše v anglicky mluvícím okolí. Ale opravdu mi nezáleží na tom, kterou verzi mého jméno kdo používá.

Lukáš Vojtěch / Martin Kovařík, FotbalPortal.cz

Nejnovější články