Zpět na » Premier League » Roman Abramovič předal správu Chelsea radě klubové charitativní nadace

Roman Abramovič předal správu Chelsea radě klubové charitativní nadace

Roman Abramovič předal správu Chelsea radě klubové charitativní nadace © skysports.com, fotbalportal.cz - Abramovič

1

Líbilo se

27.02. - NEPŘEHLÉDNĚTE Kvůli ruské invazi na Ukrajinu se mění i sportovní svět. Velké věci se mohou dít i v anglickém fotbale. Roman Abramovič, majitel Chelsea, se vzdává kontroly nad klubem. Správu nad londýnským klubem předal do rukou radě charitativní nadace. Stále zůstává jejím majitelem. Na Chelsea v neděli čeká finále Carabao Cupu proti Liverpoolu.

Roman Abramovič po ruské invazi na Ukrajinu předal správu Chelsea charitativní nadaci klubu. Abramovič však zůstane majitelem Chelsea a ruský miliardář, který do klubu ze Stamford Bridge od jeho koupě v roce 2003 investoval více než 1 miliardu liber, nebude po klubu požadovat splacení půjček, které mu dluží - což znamená, že dlouhodobá budoucnost klubu zůstává zajištěna.

Abramovič je také přesvědčen, že Chelsea není na prodej. Nyní se objevují otázky ohledně jeho dlouhodobé budoucnosti v klubu.

To, zda se Abramovič někdy vrátí k viditelnějšímu působení v klubu, bude pravděpodobně silně záviset na tom, zda mu budou hrozit nějaké sankce a co se stane na Ukrajině a ve vztazích Spojeného království s Ruskem.

„Spousta fanoušků Chelsea bude chtít vědět, zda do klubu bude ještě vkládat peníze,“ řekl hlavní reportér Kaveh Solhekol pro Sky Sports News. „Věřím, že bude klub nadále podporovat, ale to se samozřejmě může změnit, pokud britská vláda oznámí, že na něj budou uvaleny sankce - to však zatím neudělala.“

Tento týden se objevily výzvy poslanců, že by Abramovičovi narozenému v Rusku nemělo být dovoleno vlastnit Chelsea kvůli jeho údajným vazbám na režim Vladimira Putina.

Poté, co ruská vojska v úterý překročila hranice na Ukrajině, labouristický poslanec Chris Bryant v Dolní sněmovně řekl, že by rusko-izraelskému miliardáři měl být zabaven majetek, zpochybnil, zda by mu mělo být dovoleno provozovat samotný fotbalový klub, a citoval uniklý vládní dokument, podle něhož by mu nemělo být dovoleno sídlit ve Spojeném království.

Co Abramovič řekl?

Ve vzácném Abramovičově prohlášení, které bylo v sobotu večer zveřejněno na internetových stránkách klubu, majitel Chelsea uvedl: „Během mého téměř dvacetiletého vlastnictví klubu Chelsea FC jsem vždy vnímal svou roli jako správce klubu, jehož úkolem je zajistit, abychom byli co nejúspěšnější dnes, stejně jako budovat budoucnost a zároveň hrát pozitivní roli v našich komunitách.“

„Vždy jsem se rozhodoval s ohledem na nejlepší zájmy klubu. Těmto hodnotám jsem i nadále oddán. Proto dnes předávám správcům charitativní nadace Chelsea správu a péči o FC Chelsea.“

„Věřím, že v současné době mají nejlepší předpoklady k tomu, aby se starali o zájmy klubu, hráčů, zaměstnanců a fanoušků.“

Kdo jsou správci nadace Chelsea?

Bruce Buck, předseda nadace Chelsea
John Devine, partner sportovní právní firmy Muckle LLP
Emma Hayesová, manažerka Chelsea Women
Piara Power, předsedkyně antidiskriminační sítě FARE
Paul Ramos, finanční ředitel Chelsea
Sir Hugh Robertson, bývalý ministr sportu

Kdo je nyní ve vedení Chelsea?

Abramovičovo prohlášení kritizoval moderátor stanice Sky Sports Micah Richards a bývalý anglický obránce se ptal: „Je tu tolik otázek, které je třeba si položit, a přijít s takovým prohlášením, co to vůbec znamená?“

"Když si to přečtete, čte se to, jako by to bylo napsané v nějakém kodexu - nechceme vám přesně říkat, co se děje, ale tady to máte, přečtěte si to, vyluštěte z toho kosti a zjistěte, co to přesně znamená.“

„Myslím, že je to špatné.“

Má se za to, že Abramovič se už nebude každodenně podílet na klubových záležitostech a veškeré dlouhodobé strategické rozhodovací pravomoci přechází na nadaci Chelsea.

Správci Nadace Chelsea jsou Bruce Buck, John Devine, Emma Hayes, Piara Powar a Hugh Robertson.

Pokud jde o přestupy, výkonná ředitelka Marina Granovskaia, technický poradce Petr Čech a hlavní trenér Thomas Tuchel budou nadále působit v rámci rozpočtů stanovených klubem.

„Co se týče fotbalových záležitostí, nic se nemění,“ informoval Solhekol.

Historie Chelsea pod Abramovičem

Abramovič koupil Chelsea v roce 2003 od Kena Batese za údajnou částku 140 milionů liber. Za devatenáct let od té doby utratil více než miliardu liber, získal 19 významných trofejí a propustil 11 manažerů.

Kam dál?

Více informací o Chelsea FC naleznete zde.

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Související odkazy
Nejnovější články