Zpět na » Gaming » Exkluzivní dojmy z FIFA 12: Po prezentaci na Pankráci je opravdu na co se těšit!

Gaming - Exkluzivní dojmy z FIFA 12: Po prezentaci na Pankráci je opravdu na co se těšit!

Exkluzivní dojmy z FIFA 12: Po prezentaci na Pankráci je opravdu na co se těšit! © zing.cz - screenshot z hry FIFA 12

7

Líbilo se

14.07. - NEPŘEHLÉDNĚTE Patříte mezi fanoušky fotbalové série FIFA? Pokud ano, tak tentokrát se máte v novém ročníku FIFA 12 těšit na opravdovou revoluci. FIFA tentokrát nabídne hned několik velkých, opravdu velkých novinek! Nebudeme nic prozrazovat. Více už v řádcích dole...

Revoluce nebo evoluce?

Je opravdu těžké těšit se na nový díl něčeho, co je tu každý rok a ve svém základu se nemění. Mnozí vidí sérii FIFA jako neustále dokola zapínatelný mlýnek na peníze, který se mění jen minimálně. Je pravda, že minulý ročník opravdu překvapil a menší evolucí ukázal, že si nás v EA Sports hýčkají. Málokdo tedy očekával od letošního dílu nějaké zázraky, nedejbože revoluční prvky. To by se ale šeredně mýlil.

Jako velký fanoušek série jsem od začátku sledoval každý aspekt hratelnosti, který by se mohl nějak změnit a připravoval si zásobu nadávek, protože všichni víme, jak to s dlouhotrvajícími sériemi je. Hned po prvním zápase mě ale nová FIFA naprosto uchvátila. Pokud by se tak nedalo říci o minulých ročnících, FIFA 12 se dá jednoznačně pojmenovat jako „nová“ hra. První dojem samozřejmě dělá hodně, a tak velmi potěšilo kompletně překopané menu, které je graficky hezké, a přesto maximálně účelné a praktické. Změny mě potkávaly takřka na každém kroku a další libůstkou byl výběr dresů, kde na mě místo sterilních ikonek dresů vybafli rovnou animovaní hráči toho kterého klubu, co se promenádovali ve vybraných dresech. Palec nahoru.

Úvod do prvního zápasu jsem si náležitě užil, a to nejen proto, že je prezentace kompletně překopána. Nové nástupy, filmové opakovačky nejlepších hráčů, velmi televizní podání a hora nových animací dávají tušit, že se tu někdo vyhrál a opravdu naslouchal fanouškům tohoto skvělého sportu. Pokud tak mohu mluvit o prvním dojmu před zápasem, jedná se jednoznačně o revoluci, nikoliv evoluci.

Nekopej do mě!

Začíná první zápas a vše se zdá být při starém. Jenže nová FIFA se pyšní Impact Enginem a věřte, že to není jen o fešných držkopádech. Každý zápas totiž nyní sleduje pan Newton a fyzikální zákony silně ovlivňují i obyčejný běh hráčů. Takové vlastnosti jako setrvačnost, rychlost či váha jsou nyní znát více, než kdy předtím a dění na hřišti tak oplývá velmi realistickým nádechem.

Je těžké popisovat, nakolik velkým přínosem nový Impact Engine je, člověk si to zkrátka musí zažít. Řeknu jen, že je nyní fotbal velmi realistický a živý, hráči se rozmachují, tahají za dresy, hrají tělem a kontakt je nyní konečně pořádně vidět. Žádné prolínání končetin či přednastavené animace, jednou z hlavních devíz nového ročníku je nepředvídatelná fyzika a každý zápas tak bude zcela jiný, ať už jich odehrajete deset, nebo tisíc.

Speciálně pro účely dojmů jsme se rozhodli na hřišti pořádně skopat a musím konstatovat, že je rozdíl opravdu znát. Některé animace sice stále lehce zlobí, nesmíme však zapomínat, že se jednalo o alfa verzi a do té finální tak vývojáři vše zajisté vyleští. Trochu nezvyklé bylo sledovat některé situace, kdy kvůli jednomu padajícímu hráči hodili tlamu další tři, ale tak už to bývá a vše se děje přesně tak, jak byste čekali.

Kdo čutoru chce, musí se zapotit

Velkým skokem kupředu je bránění, které bylo silně pozměněno. Stále tu máte standardní možnost držet tlačítko, dokud váš obránce automaticky nepřebere míč, hráči toužící po změně ale přepnou na ovládací schéma s vlastností Taktical Defending a okusí jinou FIFU. A musím přiznat, že mnohem těžší FIFU.

Tento systém bránění totiž zakládá na správném načasování a dobrém čtení hry. Stiskem jednoho tlačítka (které by normálně rovnou znamenalo obírání) s obráncem útočníka začnete pouze stínovat a pro odebrání míče musíte stisknout další tlačítko. To v zásadě znamená větší příklon k realismu, protože musíte obrání opravdu provést sami a nestačí jen drtit tlačítko a těšit se, až míč zase získáte zpět. V defenzívě se tak nyní angažujete mnohem více a co je hlavní, baví díky tomu stejně jako útok. Navíc je podstatně větší zážitek, když na vás kamarád zkouší frajeřinku a vy jej přesným zásahem nekompromisně oberete o balón. Ostatní pomocné vlastnosti včetně zavolání druhého obránce či výpomoc AI samozřejmě nechybí, nyní dokonce ještě více vynikají díky vylepšené umělé inteligenci. Hráči nejen inteligentně brání, ale také skvěle nabíhají během útoků a hráč tak nemusí lámat ovladač kvůli neschopnosti spoluhráčů.

Když inovace, tak všude

Ke konci jsem trochu zabrousil do menu a začal hledat novinky. O inovacích v kariéře jste si mohli přečíst v naší nedávné novince, mě ale obrovskou radost udělala licence na Ligu Mistrů, kterou si tak konečně se vší parádou můžete sjet, a to s exkluzivními komentátory. Konečně! V nových screenshotech ve článku můžete vidět i vylepšenou manažerskou práci s týmem v kariéře, která je nyní napínavější a zábavnější. Jako správný trenér totiž musíte opravdu hospodařit se svým klubem a brát každého hráče jako individualitu, jinak se váš tým bude rozpadat a dobré výsledky nevěstí z finančního hlediska nic dobrého.

O celkové licenci jaksi nemá cenu mluvit, ve FIFĚ je smysl pro detail takřka standardem. Nemohu však pomlčet ani o grafické stránce, kde se taktéž najdou nějaké ty plusy. Vše je nyní nějak ostřejší, pestřejší a vůbec hezčí, i když se celkový audiovizuál nijak moc nezměnil. Hráči mají zase o něco realističtější obličeje a animace díky Impact enginu lahodí oku. Pokud bych měl porovnat obě konzolové verze, musím přiřknout vítězství Xboxu360. Na něm je vše poněkud jasnější a barevnější, PS3 verze je naopak lehce bledá a nevýrazná. Ale to je čistě věc vkusu.

CHCI SI PŘEDOBJEDNAT HRU FIFA 12

Tomáš Reiner

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Cornero - 25.01. Odpovědět

Uznavam ze v mnoha ohledech je FIFA o hodne zabavnejsi nez PES ale jakmile jsem na hristi tak mi ta FIFA furt prijde furt stejna strojova a predvidatlena. Hral sem to jak proti kompu tak proti kamosum na xboxu a po par dnech me to prestalo docela bavit. Nejvetsi problem vidim ve fyzice mice a v golmanech. Mirny tece ve hre skoro chybi takze strely kdyz nekoho jen liznou tak se odrazi do haje. Golmani chytaj jak nadlidi takze z uhlu sem vzdycky vedel ze gol proste nedostanu atd atd.

Cornero

ja uz ju mam vinikajuce Smajlík 17 Smajlík 1

RonaldoMadrid7
TheBeeT - 12.09. Odpovědět

Těším se na až si jí koupím na PS2.. :)

TheBeeT
rip12 - 16.08. Odpovědět

ctete,bude

rip12

http://www.zing.cz/preview/470/fifa-12-dojmy-z-prezentace
čítaj komentáre, nebude

Forward7
rip12 - 17.08. Odpovědět

no to je velika skoda.... Smajlík 13 kazdopadne tesim se na ni! Smajlík 17

rip12
tramin - 19.07. Odpovědět

cože LM nebude?

tramin

nie, nebude Smajlík 10

Forward7
RVN17 - 01.08. Odpovědět

čtěte... bude ;)

RVN17

skús si prečítať z fify.cz alebo zingu.cz tam kde sa o hry zaujímajú

Forward7

Dobrý den,

Toto není SPAM ! Píši jako zástupce firmy Google Czech a náhodně vybírám
uživatelé z různých portálů jako libimseti,facebook,xchat a nabízím
aktuální AKCI ,která platí do 25.7.2011
Jde o náhodně vygenerovaný reklamní banner při jehož kliku naněj vyhráváte věcné ceny ať už finanční obnos či jen dárek .
NA webové stránce http://www.akcecz.tkse pod červenými hvězdičkami nachází google reklama na
kterou musíte kliknout (WEB NENI MUJ ! Je to náhodně vygenerovaná
stránka nejde o SPAM ! )

googleadsense

Dobrý den,

Toto není SPAM ! Píši jako zástupce firmy Google Czech a náhodně vybírám
uživatelé z různých portálů jako libimseti,facebook,xchat a nabízím
aktuální AKCI ,která platí do 25.7.2011
Jde o náhodně vygenerovaný reklamní banner při jehož kliku naněj vyhráváte věcné ceny ať už finanční obnos či jen dárek .
NA webové stránce http://www.akcecz.tkse pod červenými hvězdičkami nachází google reklama na
kterou musíte kliknout (WEB NENI MUJ ! Je to náhodně vygenerovaná
stránka nejde o SPAM ! )

googleadsense

Takže LM vo Fife nebude Smajlík 13 Smajlík 11

Forward7

http://www.ermail.cz/link/VTmNAc7jT2J2c27j7JVCa27mmNNT7NJa

lukyno888
tramin - 16.07. Odpovědět

Kdo nehrál fifu 12 na xboxu nebo PS3 ten fifu npoznal

tramin
tramin - 16.07. Odpovědět

Konečně liga mistrů ! JEN doufám v to že tam bude i evropská liga vtomhle je PES opravdu lepší ovšem v grafice a reálnosti strádá maximálně Smajlík 7 očekával jsem od fifa 12 mnoho a doufám že se to potvrdí teď už jen předobjednat.

tramin
NWM123 - 15.07. Odpovědět

Jak to myslíte s tou ligou mistrů? Výdyt v managerském režimu je Smajlík 1

NWM123

to je pohár miajstrov. Systém je rovnaký, ale v PES-ku čo je liga majstrov, tam je k tomu aj hymna, u kazateľ skóre z ligy majstrov atď

Forward7
NWM123 - 15.07. Odpovědět

aha Smajlík 1 , jo to se mi tam moc líbí, tak to je paráda, že to bude i ve fifě Smajlík 1 Smajlík 9

NWM123

Jestli to bude tak barevné jako 11 a nebudou během zápasu rozpoznat domácí dresy Interu a AC, tak to potěš.....

ronaldinho0925

"O inovacích v kariéře jste si mohli přečíst v naší nedávné novince,"
Nie je toto prvź článok o fife na fp? Smajlík 2

Forward7
kleos77 - 15.07. Odpovědět

FIFA 11 konečně pod dlouhých letech přeskočila PES a myslím, že tenhle díl mu hodně uteče. Moc se těším Smajlík 4

kleos77
Reiny - 15.07. Odpovědět

Přesně tak, to bylo totiž to, co ve FIFA chybělo - Liga mistrů. Je to skvělý, že to udělali, tedka už budou nedostižní podle mě. Já osobně už mám předobjednáno :D a nemůžu se dočkat :) Hraji hodně dlouho. Jinak víte, že průměrný věk hráče je 30 let?

Reiny

ja myslím že Fifa vládne už od roku 2009, keď urobila ten veľký skok dopredu, ale teraz bude jediná vec čo má PES naviac - copa libertadores

Forward7
NWM123 - 15.07. Odpovědět

já bych taky řekl, že 11 přeskočila PSA Smajlík 1

NWM123
NWM123 - 15.07. Odpovědět

hráče ve fifě nebo za kompem??

NWM123
Reiny - 15.07. Odpovědět

Tak dopodrobna jsem se tím nezabíral :D Někde jsem to četl, ale už nevím kde. Možná, že jsem to zahlédl v kolonce co běhá dole v televizi během herního pořadu Replay na Prima Cool :D

Reiny
NWM123 - 15.07. Odpovědět

to je ale dost zásadní Smajlík 2 , já na Prima Cool nekoukám Smajlík 4

NWM123

PES padne Smajlík 4 Smajlík 18

Forward7
NWM123 - 14.07. Odpovědět

Paráda Smajlík 1 !!! Nemůže se jí dočkat Smajlík 9 , už 11 byl sakra skok dopředu a jestli je 12 ještě o tolik lepší, nemám slov Smajlík 2 , hlavně abych to na tom notasoj rozchodil Smajlík 11 , ale po pravdě meníčko man. režimu se mi zrovna moc nelíbí podle těch obrázků Smajlík 2, ale jinak těším se, už mě tahle neba na legendární Smajlík 3

NWM123

Konecne licencovana LM! To bude nááádhera. Smajlík 1

fabregas004
Reklama
Anketa

Co říkate na hru FIFA 12 po její prezentaci na Pankráci?

Pecka, musím ji mít! (61)

Pecka, musím ji mít! 77,2%

Moc se těším! (4)

Moc se těším! 5,1%

Neuvěřím, dokud to neuvidím! (14)

Neuvěřím, dokud to neuvidím! 17,7%
Celkový počet hlasů: 79
Loading... Uklávám Váš hlas.
Informace o hře
Název: FIFA 12
Platforma: PC
Výrobce: EA Sports
Distributor: EA Spurts
Datum vydání: 29.9.2011
Minimální: 1 298 Kč
Doporučená: 1 298 Kč
Www: http://www.ea.com/cz/games/fifa-12
Reklama
Nejnovější články