Zpět na » Primera Division » 20 let od přestupu Luise Figa. Podvod nebo geniální tah?

Primera Division - 20 let od přestupu Luise Figa. Podvod nebo geniální tah?

20 let od přestupu Luise Figa. Podvod nebo geniální tah? © sportsmole.co.uk -

0

Líbilo se

13.08. - Real i Barcelona patří k nejúspěšnějším a nejbohatším týmům světa, jejich kádry tvoří největší fotbalové superstar a jejich rivalitu prožívají miliony fanoušků. Přímé přestupy mezi těmito celky jsou prakticky tabu, ale i k takovým změnám dresu přece jen došlo. Aktérem nejkontroverznějšího přestupu se stal Luís Figo.

Portugalec přišel do Barcelony v roce 1995 a byl nejen ikonou, ale také kapitánem týmu. V roce 2000 se stal protagonistou historického přestupu. Za 60 milionů eur přestoupil do Realu Madrid, ve kterém položil základy slavné éry Galácticos.

Vše začalo během Eura 2000

Figo a jeho agent podepsali předběžnou smlouvu s Florentino Pérezem, který byl v té době kandidátem na post klubového prezidenta Realu Madrid. „Figo, řekl že žádná taková dohoda neexistuje. Pak ale přiznal pravdu. Řekl, že je mu to líto, ale že spadl do pasti,“ vzpomíná Josep Maria Minguela, který pomáhal s jeho přestupem ze Sportingu Lisabon do Barcelony. Pokud by Pérez volby nevyhrál, zaplatil by Figovi 400 milionů peset a k přestupu by zjevně nikdy nedošlo.

Ještě před sezónou hráč sebevědomě prohlašoval, že z klubu neodejde: „Mohu fanoušky ujistit, že 24. července začnu sezónu na Camp Nou,“ uvedl tehdy v rozhovoru pro deník Sport.

Kámenem úrazu byl jeho agent. „Barcelona se mnou nezacházela dle mé důležitosti v klubu a nechtěla mi podle toho zaplatit. Pak přišla nabídka Realu, ale vedení Barcelony si myslelo, že blafuji. Až poté se ukázalo, že klub měl finanční problémy. Když jsem podepsal smlouvu s Realem Madrid, řekli mi ředitelé Barcelony, že splní mé finanční požadavky. Ale už bylo pozdě, byl jsem hráčem Realu a nemohl jsem smlouvu zrušit, protože by to byl problém mého agenta, který měl k Realu závazky,“ vzpomínal portugalský záložník v březnu 2009.

„Chci být v Madridu stejně šťastný, jako jsem byl v Barce," přál si v srpnu 2000. Při otázce na toto téma v roce 2003 řekl: „Nikdy jsem se v Barce necítil dostatečně odměněn, byť jsem jí dal tolik. Jsem profesionál. Když si vás šéf neváží a máte jinou nabídku, využijete ji. A to jsem udělal. Nebylo třeba dvakrát přemýšlet."

Na kontroverzní přestup, který byl v té době rekordní, si zavzpomínal i sám Florentino Pérez, jeho hlavní iniciátor: „V té době nikdo neutratil za přestup 60 milionů eur. Přesvědčil jsem ho k přestupu, ale nebylo to snadné, vždyť byl kapitánem Barcelony! Bylo to jako vytrhnout srdce našim krajanům.“

Figo získal s „Bílým baletem" dva španělské tituly. V roce 2000 dostal Zlatý míč a v roce 2002 přidal i titul v Lize mistrů. Dále vybojoval španělský Superpohár, Superpohár UEFA a Interkontinentální pohár.

Ale ani v Realu to neměl při odchodu v roce 2005 lehké. „Pérez mi řekl, že jsme přijeli na Bernabeu společně, a že společně i odejdeme. Ale odešel jsem sám. Věřil jsem tomu, co mi řekl. Ale nedodržel slovo, nerespektoval naši dohodu. Bylo zřejmé, že mě v klubu nechce a tak jsem šel do Interu.“

Odvrácená strana přestupu

Podle Gasparta, který byl prezidentem Barcelony v letech 2000 až 2003, šlo o nelegální počin.

Během toho období totiž jednal Figo s Barcelonou o nové smlouvě, avšak jeho agent Jose Veiga uzavřel dohodu, že pokud Florentito Pérez vyhraje prezidentské volby, pak jeho klient přestoupí do Realu Madrid.

Dohoda zahrnovala také pokutu 3 miliony eur, pokud by ji Figo nedodržel - na což Gaspart narážel. „Když mi řekl, co se děje, odpověděl jsem mu, že to je mimo zákon a u soudu bychom určitě vyhráli. Figo se obával, že by musel pokutu zaplatit. Nabízel jsem mu veškeré právní záruky, ale on nebyl spokojen! Dokonce žádal o záruku od banky La Caixa. Byla půlnoc, já byl zrovna zvolen prezidentem a musel jsem řešit takovou věc. Vůbec to nebylo to, co bych si přál,” řekl Gaspart.

Od Florentina to byl mistrovský kousek, ale nelegální. Uznávám Péreze jako obchodníka, ne jako prezidenta Realu. To, co udělal u Figa, bylo nemorální. A přiznám, že to Barce i mě hodně ublížilo,“ prozradil pro Cadena Cope loni Joan Gaspart.

„Jestli jsme mohli udělat více? Možná, ale pravděpodobně by to klub finančně potopilo. A Barcelona je vždy na prvním místě," uzavřel bývalý prezident.

Nejen ve Figově paměti, ale i ve fotbalové historii zůstanou zápasy slavného Portugalce na stadionu Camp Nou. Fanoušci FCB adresovali Figovi zřejmě všechny nadávky světa. Házeli po něm zapalovače, mince, pomeranče či lahve. Jednou dokonce i prasečí hlavu.

Gabriela Průšová / edition.cnn.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Cornero - 13.08. Odpovědět

Pamatuju to tenkrát a od Figa to byla neuvěřitelná prasárna. Jeho argumenty co tu zmiňuje jsou jen znakem jeho a agentovy blbosti a hamižnosti bez vztahu ke svému klubu. Vždycky jsem ho uznával jako hráče a měl jsem ho za inteligentního chlapa ale tímhle ukázal že je na úrovni blbejch brazilců. Hláška "bylo to jako vytrhnout jim srdce" je tady naprosto příznačná. Odejít do jiné ligy tak mu to vyčítáno není ale domluvit se s úhlavním rivalem...

Cornero

Tak ty řeči okolo,kdy člověk vlastně neví co je a není pravda, nejsou ve fotbale ničím výjimečným. Myslím si, že jak Figo, tak Perez s Gaspartem
pravdu nikdy neřeknou. Na druhou stranu Figo neni Katalánec a odchovanec Barci, byl tam 5 let, nechtěli mu přidat(asi) a tak odešel. Nebyl první a asi ani posledním. Za mě ok

PepikzHane

No ale hlavně se připravte na zítřejší článek o tom, že Juventus nabídnul Ronalda Barceloně Smajlík 3

Tomguncz1
Cornero - 14.08. Odpovědět

Odchovanec to nebyl ale byl to kapitán a největší tahoun největšího konkurenta. Tohle se prostě nedělá. Navíc kvůli takovýmto "důvodům". Jak říkám kdyby šel do AC, Arsenalu Bayernu nebo kdyby ho Barca nestavěla nebo tam měl neřešitelné spory tak ok ale k největšímu konkurentovi kvůli penězům to je prasácký a po právu si to vyžral

Cornero
Reklama
Reklama
Nejnovější články