Zpět na » Primera Division » Černý týden Realu

Primera Division - Černý týden Realu

0

Líbilo se

21.01. - To že uplynulých sedm dní bylo pro Real Madrid hodně černých, ať už se to týká interpersonálních vztahů v týmu, nebo sportovních výsledků, okamžitě dostalo do varu „vděčný“ španělský tisk, který si nenechal ujít příležitost, aby nezašťoural do finančni politiky královského klubu.

Na paškál si vzala zejména bývalého prezidenta Realu Florentina Péreze, který od svého nástupu do funkce zahájil nákupní horečku s krycím názvem Galacticos a podtitulem „každý rok jednu hvězdu“. To bylo v létě roku 2000 a Peréz začal zahřívat klubovou kreditku, jen to lítalo. Zaplatil za Portugalce Luise Figa 61 milionů, což byla výkupní částka ze smlouvy, kterou měl u ligového rivala a nepřítele z Barcelony. Dále se mu dařilo úspěšně hýřit penízky, když koupil Zidaneho za 72 milionů eur.

Pak to šlo trochu z kopce, ale i 35 milionů za Brazilce Ronalda je docela slušné. No a pak přišel další pán na holení a sice sám velký David Beckham. Za toho Florentino Pérez ale utratil pouze 25 milionů. Sečteno, podtrženo, 193 milionů eur. Pěkná sumička, brzy se ukázalo, že myšlenky na návratnost této cifry jsou utopeny někde na dně Středozemního moře. Portugalec Figo opustil Real zadními dveřmi po pěti letech, aniž by z jeho odchodu káplo jediné euro. Ba co víc, prezident Pérez ještě musel Figovi zaplatit tři miliony eur, jako odškodné za vypovězení jeho smlouvy. Francouz Zidane v létě pověsil kopačky na hřebík, takže rovněž nulový zisk, navíc dostává peníze ze svého ještě rok trvajícího kontraktu.

A brzy se zbortí iluze o tom, že Real někdy uvidí pořádné peníze za zbylé dva hráče. Beckham je již domluvený na letním přestupu do Los Angeles Galaxy v MLS, neboť mu v Madridu skončí smlouva a protože do 31.12. s ním nebyla prodloužena, nedostane Real rovněž nic. Jeho odchod je navíc velkou ekonomickou ranou, jakožto mediální hvězda, jehož hodnota na trhu byla podle posledních studií asi 40 milionů eur, může znamenat ztrátu výsadních pozic na asijském trhu. Jediný zisk se dá čekat z blížícího se odchodu Ronalda do AC Milán, za který by Real mohl vyinkasovat plných 5 milionů. K penězům investovaným do transferů ještě musíme připočítat zhruba 12 milionů eur hrubý roční příjem, který pobírali tito čtyři, což za těch šest let narostlo na neuvěřitelných 228 milonů eur. To je pořádný zápřah i na takový kolos.

Celková částka 421 milionů. Tolik bylo třeba vynaložit, aby se vyhrála Liga mistrů, dvakrát Primera Division a jeden španělský Superpohár. Ale to nebyly jediné úlety Florentina Pereze. V roce 2000 kromě Figa koupil Munitise (12 milionů), Flavia Conceicaa (24 milionů) a zadarmo přišel Celades, ale tyto posily „zařizoval“ ještě jeho předchůdce Lorenzo Sanz. Pak to byli Zidane (2001), Ronaldo (2002), Beckham (2003). Pak ale přišly nevysvětlitelné přestupy Waltera Samuela (25 milionů), Jonathana Woodgatea (22 milionů) a Michaela Owena (12 milionů). Tento útočník byl také jediným transferem, na kterém se za éry Péreze vydělalo. Newcastle ho totiž koupil za 24 milionů. V zimě pak přišel dánský záložník Thomas Gravesen za 3,5 milionů. Ani jeden z nich se neudržel v týmu a dohromady stáli 62,5 milionu.

Ve své poslední sezoně to Florentino Pérez roztočil opravdu na nejvyšší otáčky a utratil 102,5 milionu. Přišli Sergio Ramos (27), Julio Baptista (25), Robinho (26), Diogo (6), Pablo García (4,5), Cicinho (8) a Cassano (6). Právě Antonio Cassano byl posledním hříchem Péreze. Přestože tohoto Itala předcházela pověst konfliktního hráče, Real za něj v polovině sezony vysázel na dřevo 6 milionů eur, i přesto, že měl tehdy problémy v AS Roma. Cassano podepsal smlouvu do roku 2010 s ročním platem zhruba 8 milionů eur hrubého. No, a po dvanácti měsících klub neví, co s ním. Hledá mu působiště, jenže nikde ho moc nechtějí. Ale aby se nezdálo, že tato čísla nejdou překonat, tak pozorně čtěte dál.

Nový prezident Ramón Calderón nastoupil do funkce uplynulé léto. Sliby, které dal svým voličům (Kaká, Cesc Fabregas, Robben) splnit nedokázal. Přesto investice do nových posil byly taktéž astronomické. V létě utratil 65 milionů eur a přestože zimní přestupové okno je otevřeno teprve necelé tři týdny, stihl už vyplatit 41 milionů! Celkem přivedl osm fotbalistů, za které Real musel vyplatit 106 milionů. Nejdražší z nich byl Diarra, za něhož si Olympique Lyon vyžádal 26 milionů. Spolu s ním dorazili Van Nistelrooy (Manchester United – 15 milionů), Cannavaro (Juve – 8 milionů), Emerson (Juve – 16 milionů) a Reyes (zadarmo na hostování z Arsenalu). Teď v zimě přišli Gago (Boca – 20 milionů), Higuaín (River Plate -12 milionů) a Marcelo (Fluminense – 9 milionů). Pouze dvakrát byla překonána stomilionová hranice za přestupy v jedné sezoně, a sice v letech 2000 a 2005. Vezmeme-li v úvahu, že Pérez za dobu své vlády utratil přes 430 milionů eur za přestupy a vypočítá se průměr na jednu sezonu, vyjde nám číslo 86 milionů. O dost méně, než Calderón utratil za necelý půlrok.

/ sport.es

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články