Zpět na » Primera Division » Španělská liga s otazníky. Získá titul Barcelona? Kdo sestoupí?

Primera Division - Španělská liga s otazníky. Získá titul Barcelona? Kdo sestoupí?

Španělská liga s otazníky. Získá titul Barcelona? Kdo sestoupí? © youtube.com - Sergio Ramos s Lionelem Messim

1

Líbilo se

14.03. - Nákaza COVID-19 a striktní opatření, jež mají zabránit lavinovitému šíření koronaviru celou Evropou, má za následek zrušení všech sportovních soutěží napříč kontinentem. Výjimkou není ani jedna z těch nejsledovanějších, španělská La Liga. Z jejího programu zbývá odehrát ještě jedenáct kol.

Vzhledem k termínové tísni ale není v žádném případě zřejmé, jestli se porce 110 zápasů stihne odehrát. Zatím nikdo nedovede odhadnout, na jak dlouho zůstane soutěž v nečinnosti. Prozatím se výluka týká následujících dvou kol, ovšem tento počet nemusí být definitivní. Proto veřejnost zajímá, jakým způsobem se bude rozhodovat o titulu, případně o sestupujících klubech a účastnících evropských soutěží. Ve hře jsou čtyři hlavní varianty.

Dohrát celou soutěž

To je ta nejideálnější a ze sportovního hlediska nejspravedlivější varianta. Kdyby se přerušení soutěže omezilo skutečně jen na dvě kola, náhradní termíny by se ještě našly. Ovšem pokud by přestávka měla trvat delší dobu, bylo by nejspíš nutné, aby se letní EURO, které má odstartovat 12. června, odložilo. O tom budou zástupci 55 evropských svazů jednat až v úterý. Případně by mohlo pomoci i upravení systému v Lize mistrů, kdy by se místo na dva zápasy hrála vyřazovací fáze soutěže jen na jeden zápas.

Ukončit soutěž

Pokud by se ale situace nelepšila a nutná pauza se dále prodlužovala, nezbylo by nic jiného, než kompletně zrušit celou sezónu. Nebyl by vyhlášen držitel titulu a nikdo by ze soutěže nesestupoval, stejně tak by nikdo nepostupoval ze druhé ligy.

Ukončit ligu po 27 kolech

I tato alternativa se probírá. Ukončit ligu po 27 kolech, vyhlásit mistra, týmy, které budou hrát v Evropě i sestupující kluby na základě aktuální tabulky. Ligu by tak vyhrála Barcelona, která by šla i do Ligy mistrů společně s Realem Madrid, Sevillou a Realem Sociedad. Getafe, Atlético Madrid a Valencia by v nadcházejícím ročníku reprezentovaly Španělsko v Evropské lize. Do Segunda División by spadly Mallorca, Leganés a Espanyol. Opačným směrem by pak putovaly Cádiz se Zaragozou a zřejmě třetí Almeríou. Nicméně tato varianta nemá moc šancí projít z jednoho důvodu - mužstva neodehrála s jednotlivými soupeři stejný počet zápasů. Takové rozhodnutí ale není příliš v souladu s regulérností, která byla na paškále i v momentě, kdy se jednalo o sehrání některých zápasů španělské ligy na území USA.

Ukončit sezónu po podzimní části

Termín podzimní samozřejmě v případě španělské ligy patří do uvozovek. Jinými slovy brát v potaz tabulku po polovině odehrané soutěže, po 19 kolech, kdy se všechny kluby spolu utkaly jednou a minimálně v tomto směru by byla regulérnost zachována. Byť samozřejmě ani v tomto případě by stav nebyl ideální, vzhledem k tomu, že některé kluby hrály větší počet zápasů venku než doma a naopak. V takovém případě by byla mistrem Barcelona se ziskem 40 bodů. Stejný zisk by měl i druhý Real, který ale nastřádal horší skóre a vzájemný duel na Camp Nou skončil plichtou 0:0. Do Ligy mistrů by šlo Atlético se Sevillou, do Evropské ligy Real Sociedad, Valencia a Getafe. Sestup by neminul Mallorcu, Leganés a Espanyol.

Jan Preisler / FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články