Zpět na » Primera Division » Barcelona má před sebou dilema: Mladé hvězdy chtějí hrát, nedostávají ale šanci a mizí ke konkurenci

Primera Division - Barcelona má před sebou dilema: Mladé hvězdy chtějí hrát, nedostávají ale šanci a mizí ke konkurenci

Barcelona má před sebou dilema: Mladé hvězdy chtějí hrát, nedostávají ale šanci a mizí ke konkurenci © espnfc.com - Grimaldo a Samper

0

Líbilo se

15.10. - NEPŘEHLÉDNĚTE Podle hlasů z důvěryhodných zdrojů již trenér Luis Enrique požádal pro lednový přestupní termín o minimálně dvě posily do týmu. Tyto šeptandy ovšem pochopitelně nezní příliš libě některým mladíkům, kteří měli ambice posunout se o patro výše z třetiligové rezervy. Ti momentálně mnohem víc přemýšlí o odchodu z katalánského klubu.

Tento problém nemá jen Barcelona, ale kterýkoliv špičkový klub světa. Počet míst v sestavě je prostě omezen a pokud mladí hráči, které vypiplá klubová akademie, nevidí v nejbližší budoucnosti prostor ke svojí realizaci, rozhodnou se hledat štěstí někde jinde.

Ignorace ze strany Enriqueho

V probíhající sezóně to zatím v barcelonském klubu vypadá nejpravděpodobněji na odchod levého obránce Alexe Grimalda, hráče, jenž ještě před nedlouhou dobou neomylně směřoval do prvního týmu. Ačkoliv mu je teprve 20 let, v dresu barcelonského béčka ho mohou skalní příznivci vídat už pět sezón, dokonce se onehdy stal nejmladším hráčem soutěže, když prošel křestem druhé nejvyšší soutěže Segunda División v 15 letech.

Šikovný ofenzivně laděný bek s přesnou a jemnou levačkou, potřebným motorem, který mu dovoloval jezdit u levé lajny nahoru-dolů, měl být původně ideální zálohou za jedničkou na tomto postu Jordim Albou. Nicméně trenér Enrique má zřejmě jiné představy. První jasný signál toho, že trenér není tímto bekem příliš ohromen, přišel letos v létě, když ho nevzal na předsezónní tour do zámoří. To bylo následováno naprostou ignorací ve chvíli, kdy azulgranas trápila v srpnu zranění a Piqué si vykoledoval čtyřzápasový distanc. Ani ve stavu nouze nedostal Grimaldo šanci.

Alex Grimaldo (zdroj: fcbarcelona.es)

Stížnost do médií

Toto přehlížení zřejmě zanechalo v hráčově mysli stopy křivdy a uplynulý víkend se mladý fotbalista rozhodl vyjevit své pocity v rozhlasové stanici RAC1. „Luis Enrique se mnou nikdy nepromluvil jediné slovo. Nebyli jsme v kontaktu. Ani já nemám potřebu s ním mluvit. Pracuji se svým koučem, s ním vycházím velmi dobře a on mi pomáhá být ještě lepším. Ten pán nahoře (Enrique) má své hráče a já mám také svůj tým.“

Že si k tomuto proslovu vybral Grimaldo zrovna reprezentační přestávku určitě není náhoda. Většina hráčů je pryč, tudíž nových zpráv není tolik a tak jakákoliv novina má mnohem větší dopad, než by měla třeba o týden dřív. S největší pravděpodobností výroky nebyly mířeny na vedení Barcelony, aby si povšimlo jeho situace, spíše na manažery jiných klubů, aby jim naznačil, že je de facto k mání. Především proto, že v létě bude bez smlouvy.

Grimaldo má jedinečnou kvalitu, nicméně neustálé Enriqueho opomíjení, i přes často mizerné výkony Adriana či Mathieua na levé straně obrany, naznačují, že trenér možná zpozoroval na obránci něco problematického. Vezmeme-li v úvahu hráčovo vyjádření minulý týden, může to být například jeho temperament.

Samper - nástupce Guardioly a Xaviho

Naprosto jinou povahu má další hráč, který by mohl mít zaječí úmysly. Záložník Sergi Samper. Jeho skromné charakterové rysy jsou ve velkém rozporu s tím, jak skvělým fotbalistou je. Schopen suverénně operovat jako vnitřní záložník nebo defenzivní štít, kombinovat chytrost a škálu přihrávek a tím ovlivnit hru v kterékoliv oblasti na hřišti...má hodně vlastností, které jsou synonymem barcelonské školy na tomto postu, který před ním obsazovali Pep Guardiola či Xavi.

Sergi Samper se sice dočkal dobrého odrazu pod Enriquem, který ho nechal před rokem projít ohněm v zápase Ligy mistrů proti APOELu, nicméně do prvního týmu se nastálo nepropracoval. Na rozdíl od Grimalda Samper s týmem na letní turné cestoval, ale ani to mu zatím k zápasovým minutám v této sezóně nepomohlo. Ačkoliv po odchodu Xaviho tým postrádá někoho, kdo by dokázal zpomalit hru, udělil potřebné tempo. Nyní ho v preferencích trenéra Enriqueho dokonce předběhl i spoluhráč z rezervy Gerard Gumbau, jehož bojovný a pohyblivý styl hry zřejmě víc vyhovuje Enriqueho představě o mnohem přímočařejším stylu hry.

Sergi Samper (zdroj: sport.es)

Letní přestup nevyhnutelný

Samperovi smlouva vyprší v roce 2017, nicméně při pohledu na to, jak se mu zavírá cesta do A týmu a jelikož v třetiligovém béčku už další rok vzhledem ke svému vývoji strávit nemůže, bude velmi silně lákán k opuštění důvěrně známého prostředí. A pokud Barcelona nechce přijít o hráče zadarmo (jako zřejmě nastane v případě Grimalda), bude k přestupu svolná. Nápadníci určitě Samperovi scházet nebudou. Loni Samper potvrdil, že odmítl nabídky Manchesteru City a Arsenalu. Ti by u jeho dveří v létě 2016 určitě nescházeli.

Pro Barcelonu není jednoduché dostat všechny nejnadanější hráče, které produkuje její proslulá akademie La Masía, do prvního týmu. Prakticky to ani není možné. Ostatně ne každý se v A týmu uchytí, ne každý zvládne obtížný přechod z jedné kategorie do druhé. Jenže velká škoda je, pokud se dotyčný hráč ani nevyzkouší, nedá se mu šance. To pak může jeho následný rozkvět v jiném klubu hodně bolet.

Kam dál?

Jan Preisler / fotbalportal.cz, espnfc.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře

Je pravda, že Guardiola je aspoň častěji zkoušel. Bavilo ho to, měl snahu začleňovat mladé hráče do sestavy. To Enrique je úplně jiný Smajlík 10

PrimeraDivision
balmain - 15.10. Odpovědět

a co Munir? co se s ním vlastně stalo? loni na podzim se mu dost dařilo ne?

balmain
eldZii - 15.10. Odpovědět

Nic, vrátil se Suarez po trestu a začal být přehlížen a vrátil se do La Masie.. teď párkrát hrál co tuším, ale už to není tak slavné jako před rokem, když zářil..

eldZii
Edgar - 15.10. Odpovědět

Munirovi vyšly v áčku minulou sezónu na začátku 2 zápasy a už se o něm psalo jako o mimořádném talentu, hned šel taky do repre. Pak ale jeho výkonnost šla strmě dolů. Šance, které dostal pak v poháru např., se pořádně nechopil. Tento rok toho zatím moc nenahrál, ale v LM naposled Barca vyhrála díky němu... Mě mrzí ještě nezařazení právě Grimalda a Sampera. Zejména Samper by měl dostat šanci místo Gumbaua :/

Edgar
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články