Zpět na » Primera Division » Ve Španělsku se mění sestupující z ligy: Kvůli dluhům padá Elche, na jeho úkor se zachránil Eibar

Primera Division - Ve Španělsku se mění sestupující z ligy: Kvůli dluhům padá Elche, na jeho úkor se zachránil Eibar

Ve Španělsku se mění sestupující z ligy: Kvůli dluhům padá Elche, na jeho úkor se zachránil Eibar © donbalon.com - Elche sestupuje kvůli dluhům z Primera División

0

Líbilo se

06.06. - Ačkoliv si na trávníku Elche letos celkem pohodlně vybojovalo záchranu v nejvyšší soutěži, na poli ekonomickém to prohrálo na celé čáře. Dluhy, které tento klub tížily během celé sezóny, nakonec způsobily, že jeho sestup byl neodvratný. Jím uvolněné místo zaujme v nadcházejícím ročníku Eibar, který měl z 18. příčky sestoupit do druhé ligy.

Dluhy na daních u finančního úřadu obtěžovaly celek Elche celou letošní sezónu a rovněž ty předchozí. Hráči navíc nedostávali výplaty, přesto se jim podařilo heroickým výkonem tyto nesnáze překonat a dovést tým k záchraně v Primera División.

Jenže jeho účast v nadcházejícím ročníku byla podmíněna splacením pohledávek ve výši zhruba 8 milionů eur. A i v případě, že by se to přeci jen podařilo, by bylo Elche potrestáno zákazy přestupů v blížícím se transferovém okně.

Elche se zavázalo, že dluh zaplatí v několika splátkách, nicméně podle vyjádření Nejvyššího soudu nebyla první splátka uhrazena a ani na další nebyly poskytnuty dostatečné záruky. Nyní ho tak čeká sestup do druhé ligy - Segunda División. Rozhodlo tak vedení soutěže LFP.

Nicméně dalším důležitým datem v celé kauze je 31. červenec. Do té doby totiž musí vedení Elche uhradit veškeré závazky vůči hráčům a pokud tak neučiní, čeká ho další administrativní sestup. V tomto případě do třetí ligy - Segunda División B. To by už mělo pro klub z jihovýchodního Španělska katastrofální následky, hovoří se o totálním krachu.

Místo v Primera División tak nabyl zpět SD Eibar, nováček ročníku 2014-15, o jehož sestupu se rozhodlo až v posledním kole, když při bodové shodě (35) s Granadou a Deportivem měl nejhorší vzájemné zápasy.

K poslednímu případu administrativního sestupu došlo v roce 1995, kdy na pár dní byly Celta Vigo a Sevilla zařazeny do druhé ligy kvůli zpoždění při předkládání finančních záruk potřebných pro působení v nejvyšší soutěži. Protesty fanoušků těchto klubů ale donutily ligové shromáždění přehodnotit situaci a oba kluby zařadit zpět do nejvyšší soutěže. Vzhledem k tomu, že místo nich postupující Valladolid ani Albacete už nemohlo vrátit zpět do Segunda División, rozšířilo soutěž na dvě sezóny ze 20 na 22 klubů.

Kam dál?

Jan Preisler / fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články