Zpět na » Liga mistrů » Liga mistrů - Jak šel čas

Liga mistrů - Liga mistrů - Jak šel čas

0

Líbilo se

17.02. - K úterním a středečním večerům už neodmyslitelně patří souboje nejlepších klubů nejstaršího světadílu světa. Miliardy diváků sledují týmy, které bojují o stamiliony, jež jsou v nejprestižnější evropské klubové soutěži ukryty. Pojďte se spolu s FotbalPortalem ohlédnout za nejkrásnějšími okamžiky Ligy mistrů a jejího předchůdce - Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ).

Již příští týden bude Champions League pokračovat osmifinálovými duely, do kterých jako obhájce titulu vstupuje španělská Barcelona. Před hráči katalánského velkoklubu stojí obrovská výzva, jelikož pokud by se Barce podařilo, stejně jako v minulém ročníku, probojovat do finále a zvítězit v něm, stal by se španělský klub prvním týmem, který triumfoval v Lize mistrů dvakrát za sebou. Nechme ale budoucnost a poohlédněme se zpět do minulosti.

Když si v roce 1954 francouzský novinář Gabriel Hanot přečetl titulek v anglickém listu Saily Mail, jenž označil anglický tým Wolverhampton Wanderers po vítězství nad Honvédem Budapešť světovými šampiony. „ S takovým prohlášením musíme počkat, až uvidíme, jak si povedou v Moskvě nebo v Budapešti. Existují další velké kluby jako Real Madrid nebo AC Milán,“ pronesl Hanot a stal se spolu s několika dalšími lidmi spoluzakladatelem „evropské ligy“, která vznikla rok po založení Evropské fotbalové unie UEFA. První historické střetnutí se odehrálo 4. září 1955 v Lisabonu, kde se střetl domácí Sporting s Partizanem Bělehrad. Utkání skončilo nerozhodným výsledkem 3:3.

O rok později už převzali vládu nad evropským fotbalem borci ze španělského Realu Madrid, a to na dlouhých pět let. Bílý balet je s devíti tituly historicky nejúspěšnějším celkem PMEZ a Ligy mistrů. Madridská nadvláda nad fotbalovou Evropou vyvrcholila v roce 1960 ve finále s Frankfurtem. Toto utkání je odborníky považováno za nejlepší představení jednoho týmu v historii klubového fotbalu, čemuž odpovídá i výsledek z památného finále. Parta okolo Alfreda Di Stéfana, jenž je považován za nejlepšího hráče v historii evropských pohárů, Puskáse či Genta deklasovala německý celek poměrem 7:3.

Slavný Real Madrid na vrcholu.

Roky ubíhaly a na pomyslném evropském fotbalovém trůnu se střídaly převážně kluby z jihu Evropy. Po Realu se žezla na dva roky zmocnila portugalská Benfica Lisabon (1961, 1962). V roce 1963 se trofej pro nejlepší evropský celek přesunula na Apeninský poloostrov, kde zůstala tři roky. Nejprve v držení prvního milánského velkoklubu, AC (1963), a poté jeho městského rivala Interu (1964, 1965). Dominance jihu Evropy skončila v roce 1966, kdy se vítězem stal znovu Bílý balet. O rok později se titulu zmocnil skotský Celtic a jeho hráči se tak stali prvními ze severu Evropy, kteří zvedli nad hlavu trofej pro vítěze PMEZ.

Hráči Interu Milán oslavují zisk titulu v roce 1964.


Sedmdesátá léta se nesla ve znamení tří klubů, holandského Ajaxu Amsterdam, německého Bayernu Mnichov a ostrovního Liverpoolu. Ajax udržel nadvládu nad fotbalovou Evropou tři roky (1971-73), stejně si počínal i bavorský velkoklub (1974-76). Dva roky se pak na evropském fotbalovém trůnu udržel Liverpool a nastartoval veleúspěšné období klubů z Anglie, které v letech 1977 až 1985, mimo rok 1983, nechyběly ve finále prestižní evropské klubové soutěže a z osmi finálových účastí vyšel sedmkrát vítězně klub z ostrovů. Velkolepá série mohla pokračovat, nebýt bruselské tragédie, po které byly všechny anglické týmy z evropských pohárů vyloučeny. Nadvláda jihu nad zbytkem Evropy se vrátila s příchodem 90. let.

Vítězná branka Ajaxu ve finále v roce 1971.

V té době už finišovaly přípravy nového formátu soutěže, ve které se měly rok co rok střetávat nejlepší evropské kluby. Za vznikem dnes již celosvětově známé nejprestižnější evropské klubové soutěže zvané Champions League (Liga mistrů) stáli bývalý prezident UEFA Lennart Johansson a ekonomové Klaus Hempel a Jürgen Lenz. Do Ligy mistrů se postupem času začaly dostávat i týmy, které nezískaly titul v domácí nejvyšší soutěži, ale byly oživením milionářské soutěže. Také díky tomuto aspektu se ještě nikomu nepodařilo v novodobé soutěži vítězství obhájit. Podaří se to letos v Barceloně?

/ FotbalPortal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články