Zpět na » Liga mistrů » Osm NEJ Ligy mistrů

Liga mistrů - Osm NEJ Ligy mistrů

0

28.03. - FotbalPortal vám přináší osm momentů, které nejvíce ovlivnily historii Ligy mistrů. Kdo je nejlepším hráčem a týmem? Kdo je největší smolař? Které utkání bylo nejzajímavější? To vše naleznete v tomto článku.

Nejlepší střelec a nejvíce startů

Raúl

Od svého debutu v Lize mistrů, v roce 1995, se představil třikrát ve finále nejprestižnější evropské klubové soutěže a pokaždé odešel jako vítěz, přičemž se na úspěchu svého klubu, Realu Madrid, dokonce ve dvou případech podílel gólově. Na svém kontě má 107 startů v Lize mistrů, což se dosud nikomu nepodařilo. Do historie evropské klubové soutěže číslo jedna se však zapsal také jako nejlepší střelec, podařilo se mu totiž nastřílet pětapadesát branek. Raúl byl navíc dvakrát vyhlášen nejlepším útočníkem ročníku Ligy mistrů a je jednou z ikon této milionářské soutěže.

Magnet na úspěch

Clarence Seedorf

Nizozemci Seedorfovi se jako jedinému na světě podařilo třikrát zdvihnout nad hlavu trofej pro vítěze Ligy mistrů a pokaždé mít na sobě dres jiného evropského velkoklubu. Poprvé získal nejprestižnější evropskou klubovou trofej v roce 1995 v červenobílém dresu Ajaxu Amsterdam, o tři roky později si oslavný ceremoniál zopakoval se spoluhráči z Bílého baletu a naposledy se radoval ze zisku trofeje v roce 2003 v dresu AC Milán.

Nejlepší zápas

Manchester United CF - Real Madrid CF 4:3

Nejkrásnější fotbalové představení se odehrálo v dubnu roku 2003 a bylo jím odvetné čtvrtfinálové utkání evropských fotbalových gigantů, anglického Manchesteru a španělského Realu. Angličané si z Madridu odvezli porážku 3:1 a jejich šance na postup do osmifinále byly velmi malé, o to větší úsilí však domácí vyvinuli a hnali se neustále do útoku. Proti nim stál ale kanonýr se skvělou formou, Brazilec Ronaldo. Během hodiny nastřílel hattrick a srazil soupeře na kolena. Tehdy ještě hvězda, avšak již na odchodu, David Beckham, začal utkání jako náhradník, když se však půl hodiny před koncem dostal na hřiště, předvedl všem divákům, kdo že to umí nejlépe kopnout přímý volný kop zpoza šestnáctky. Becks poté přidal ještě jednu branku, na zvrat utkání a následný postup to však nestačilo. Po všech stránkách nejpůsobivější fotbalové divadlo zaujalo i jistého ruského miliardáře Romana Abramoviče, který seděl mezi diváky a který se pod dojmem tohoto utkání rozhodl investovat do ostrovního fotbalu.

Nejlepší tým

Real Madrid CF

Realu se jako jedinému týmu v Evropě podařilo triumfovat v nejprestižnější evropské klubové soutěži třikrát. V letech 1998, 2000 a 2002 zažíval Bílý balet svou největší novodobou slávu. Každá obrana byla na madridskou ofenzivu krátká. Mimo to má Real ještě jeden cenný úspěch, ve čtrnácti ročnících UEFA Champions League nasbíral ve všech utkáních 157 bodů. Na záda mu však dýchá anglický Manchester, jenž má o pouhých dvanáct bodů méně.

Nejhezčí gól

Zinedine Zidane

Běží 45. minuta finálového utkání z roku 2002 mezi Realem Madrid a Byerem Leverkusen. Na pravé straně hřiště dostává vzduchem míč do běhu rychlonohý Roberto Carlos a z první hledá na vápně stojícího Zidaneho. Míč se pomalu snáší až k němu, Zizu napřáhne, položí se do míče a levačkou z voleje pšle míč pod břevno soupeřovy branky. Byl to poslední a vítězný gól, díky němu zvítězil Real nad Leverkusenem 2:1 a stal se vítězem Ligy mistrů.

Největší smolař

Marcello Lippi

Ĺ edovlasý Ital je opravdovým smolařem. Třikrát ve své kariéře zažil prohru ve finále, o které rozhodly pokutové kopy, a třikrát byl na lavičce turínského Juventusu. Poprvé se tak stalo v roce 1997, o rok později celá situace opakovala. Rok 2003 dovršil sérii neúspěchu, když jeho Juventus Turín prohrál ve finále Ligy mistrů s milánským AC opět až po pokutových kopech.

Nejdramatičtější zápas

Manchester United CF - FC Bayern München 2:1

Finále Ligy mistrů 1999, Barcelona, Nou Camp. Bavorský velkoklub ještě v devadesáté minutě vede 1:0. Náhradní rozhodčí ukazuje, že se nastaví tři minuty. To co se v oněch třech minutách odehrálo, překvapilo snad celý fotbalový svět. David Beckham rozehrál rohový kop a po skrumáži v pokutovém území se míč dostal až k Teddymu Sheringhamovi, který skákavý balón usměrnil k tyči Kahnovy branky. Bylo vyrovnáno. Téměř stejná situace se odehrála jen pár okamžiků poté, David Beckham znovu rozehrává rohový kop, znovu z pravé strany. Míč letí přesně 148 vteřin a dopadá na kopačku Ole Gunnara Solskjaera, který ho dopravil za brankovou čáru a zajistil tak milionářskou trofej pro United. Hráči Bayernu nevěřili svým očím, ještě před pár okamžiky měli trofej pro vítěze Ligy mistrů nadosah.
„ Dodnes vidím tu tabuli, jak na ní svítí tři nastavené minuty. Začal jsem si připravovat řeč směrem k hráčům, že jsme i přes tuto porážku zažili skvělou sezonu. Ale osud nám podal ruku. Bylo to neuvěřitelné,“ zavzpomínal Sir Alex Ferguson.

Největší obrat

Liverpool FC - AC Milan 3:3, 4:2 na penalty

Ve Finále Ligy mistrů v roce 2005 prohrával anglický celek po poločase už 3:0 a vypadalo to na snadný triumf Italů. Parta okolo Stevena Gerrarda si však v kabině řekla, že se s výsledkem ještě pokusí něco udělat, a tak se taky stalo. Během šesti minut dokázali Reds vyrovnat, a to také díky trefě Vladimíra Ĺ micra. Následný penaltový rozstřel milánští nezvládli. Pověstný tanec Jezyho Dudka rozhodil penaltové střelce ze San Sira a Liverpool tak po zdánlivě prohraném utkání zdvihl nad hlavu trofej pro vítěze nejprestižnější evropské klubové soutěže.