Zpět na » Liga mistrů » Valencia CF - Chelsea FC 1:2 (1:0)

Liga mistrů - Valencia CF - Chelsea FC 1:2 (1:0)

0

12.04. - Londýnská Chelsea dokázala překonat nepříznivý výsledek z úvodního utkání čtvrtfinále Ligy mistrů na Stamford Bridge, kde Valencia uhrála remízu 1:1, a postoupila do semifinále i přes nepříznivý poločasový stav, kdy prohrávala na stadionu Mestalla s domácími 1:0. Ĺ panělsko tak přišlo o posledního zástupce v nejprestižnější evropské klubové soutěži. + video

Sestavy obou celků se oproti prvnímu střetnutí o moc nelišily, domácí mohli počítat s uzdraveným kanonýrem Morientesem, jenž na trávníku nahradil zraněného Vicenteho, do sestavy Chelsea se vrátil Essien, jenž si zahrál na úkor Kaloua.

Ăšvod utkání se nesel v duchu toho prvního z Anglie. Ĺ panělé se s vědomím náskoku nehnali bezhlavě do útoku a proto tempo hry určovala převážně Chelsea. V prvních dvaceti minutách zahrozili Blues dvakrát. Nejprve se po rohu, který zahrával Lampard dokázal prosadit stoper Carvalho, jeho pokus se však do valencijské branky nevešel. Zhruba o pět minut později Lampard znovu zahrával rohový kop a tentokrát byl u míče první středopolař Ballack, brankář Canizares si však s jeho hlavičkou poradil. Na druhé straně se prezentoval hlavičkou Morientes. Domácí pořádně zahrozili až necelou čtvrthodinku před koncem prvního poločasu. Blues ztratili za polovinou hřiště balón, z čehož těžila Valencia, Villa pronikl s míčem až k šestnáctce hostí a přesnou přihrávkou našel na hranici pokutového území Morientese, ten si přehodil míč na levou nohu a velmi tvrdou střelu mezi obránci Chelsea trefil levou tyč Čechovy branky. Český gólman se za Morientesovou střelou stačil jen ohlédnout. O pár okamžiků později se již domácí netopýři mohli radovat naplno. Ve 32. minutě nacentroval z pravé strany Joaquin přesný centr na malé vápno Chelsea, obrana hostí úplně zapomněla na Morientese, a ten v pádu přesně trefil míč do pravého dolního rohu brány, Petr Čech, ač se snažil jak mohl, míč letící do protipohybu zachytit nedokázal. Valencia byla na koni a chtěla zaskočené Angličany dorazit. Pár minut po vstřelené brance se v další šanci ocitl znovu Morientes, jeho střelu však zablokoval Ashley Cole, jenž založil nebezpečnou akci pět minut před poločasovým hvizdem. Jeho centr našel kanonýra Drogbu, který se hlavičkou pokoušel skórovat, brankář domácích, Canizares, byl však na místě a včas zasáhl. První půle tedy vyzněla lépe pro Valencii, který by po pětačtyřiceti minutách hry postupovala do semifinále Ligy mistrů.

Chelsea vstoupila do druhého poločasu jako vyměněná. Trenér Blues, Jose Mourinho, o přestávce stáhl ze hřiště Diarru, kterého nahradil Joe Cole, a změny v sestavě přinesli brzy kýžený úspěch. V 52. minutě nacentroval ghanský záložník Essien z nové pozice pravého obránce míč do šestnáctky španělského celku, kde se na malém vápně pokoušel o zakončení Drogba, obránci Valencie jeho pokus odvrátili, avšak jen o necelý metr dál, kde pohodlně na zadní tyči zakončoval ukrajinský střelec Shevchenko. Bylo vyrovnáno. Vstřelená branka Chelsea povzbudila a rázem se hra přesunula prakticky jen na polovinu Valencie. Další šance měli oba útočníci Blues, ale ani Shevchenko, který pálil vedle Canizaresovy branky, ani Dorgba, který se do zakončení dostal po chybě Albiola, změnu skóre nezařídily. Ĺ panělé se před branku střeženou Petrem Čechem dostávali jen sporadicky a prakticky jediný vážnější pokus zaznamenal Angulo, jeho střela však mířila mimo branku Chelsea. Postupovou branku měl na své hlavě německý záložník ve službách londýnského klubu, Michael Ballack, který naskočil na Lampardův trestný kop. Jeho střelu hlavou, která směřovala přesně k pravé tyči valencijské branky však vyrazil fantastickým zákrokem Canizares. Paradoxně to byl právě domácí brankář, který pomohl hostům k vítěznému a zároveň postupovému gólu. V poslední minutě utkání, kdy už většina fanoušků i hráčů přemýšlela nad prodloužením, rozjela Chelsea pravděpodobně poslední akci zápasu. Míč se dostal až do šestnáctky Valencie na pravou stranu k Essienovi, jenž střelou z těžkého úhlu na přední tyč zaskočil brankáře Canizarese a rozhodl tak o postupu svého klubu do semifinále nejprestižnější evropské klubové soutěže.

Chelsea se před branami velkého finále střetne se svým ligovým rivalem, dalším anglický klubem, jenž postoupil do osmifinále Ligy mistrů, Liverpoolem.

Branky: 32. Morientes - 52. Shevchenko, 90. Essien

Valencia: Santiago Cañizares - Luis Miguel, Roberto Ayala, Emiliano Moretti, Asier del Horno - Joaquín Sánchez, Raúl Albiol (72. Hugo Viana), David Albelda, David Silva - Fernando Morientes (65. Miguel Ă�ngel Angulo), David Villa

Chelsea: Petr Čech - Lassana Diarra (46. Joe Cole), Ricardo Carvalho, John Terry, Ashley Cole - Michael Essien, John Obi Mikel, Michael Ballack, Frank Lampard (93. Claude Makelele) - Didier Drogba, Andriy Shevchenko (93. Salomon Kalou)

Rozhodčí: Kyros Vassaras (Řecko)