Zpět na » Liga mistrů » AS Roma - Manchester United FC 2:1 (1:0)

Liga mistrů - AS Roma - Manchester United FC 2:1 (1:0)

0

06.04. - Římané si po vyřazení francouzského Lyonu vyšlápli na další evropský velkoklub a znovu uspěli. Na domácím stadionu zaslouženě zvítězili nad anglickým Manchesterem, který hrál zhruba hodinu hry v deseti.

AS se muselo obejít bez potrestaného Davida Pizzara a zraněného beka Maxe Tonetta. O poznání hůř na tom byli Rudí ďáblové, kterým se prakticky rozpadla celá obranná řada. Sir Alex Ferguson nemohl počítat se zraněným kapitánem Garym Nevillem, Patricem Evrou a také Nemanjou Vidicem, který se zranil o víkendu. Dalším zraněným byl korejský středopolař Park Ji-Sung a zcela v pořádku nebyl ani Louis Saha, jenž začal jako na lavici náhradníků.

Domácí vstoupili do utkání nebojácně a prakticky hned z rozehry vytěžili rohový kop, po kterém následoval menší závar před Van der Sarovou brankou, avšak ani jedna z dorážek si cestu za záda brankáře anglického týmu nenašla. Tlak AS však pokračoval, po čtyřech minutách hry zahrával přímý kop ze třiceti metrů Chivu, ale jeho pokus jen těsně minul pravý růžek Van der Sarovy brány. Zahrozil i Manchester, když přibližně po čtvrthodině hry nastartoval na polovině hřiště Christiano Ronaldo, obešel několik protihráčů a poté poslal z pravé strany střílenou přihrávku na malé vápno, kde se pokoušel prosadit Rooney, jeden z obránců však jeho pokus zablokoval, a brankář Doni tak neměl mnoho práce. Římané zahrozili znovu z přímého kopu, tentokrát pokoušel štěstí z šestadvaceti metrů kapitán domácích Francesco Totti, brankář United však jeho pokus lapil. Tempo hry prvního poločasu udávali jasně domácí a Rudí ďáblové se do střeleckých příležitostí dostávali jen sporadicky.

Deset minut před koncem první půle přišel zásadní moment celého utkání, Paul Scholes fauloval na polovině hřiště Tottiho, hlavní arbitr ocenil tento zákrok přísně žlutou kartou, a jelikož to byla Scholesova druhá, šel předčasně do kabin. Značně oslabený Manchester pak nedokázal ve 43. minutě čelit gólové akci, kterou založil Brazilec Taddei a kterou také on sám zakončil. Taddei nejprve střelou z dálky donutil Van der Sara k zásahu, po kterém se kopal rohový kop. Ten domácí rozehráli nakrátko, z následné akce vzešla Manciniho zpětná přihrávka na penaltu, kde stál brazilský záložník, jenž s pomocí teče obránce Heinzeho překonal brankáře United, který už na změnu směru nedokázal reagovat. Gól do šatny tak stanovil poločasový výsledek na 1:0 pro domácí AS.

Domácí chtěli po přestávce využít početního oslabení hostů z Anglie a zvýšit svůj náskok do odvety. Několik příležitostí ke zvýšení vedení měli, do slibné šance se znovu propracoval Taddei, Van der Sar byl však tentokrát na místě. Neúspěchem skončila i dalekonosná střela Tottiho a nepovedená hlavička švédského záložníka Wilhalmssona. Manchester prakticky branku střeženou brankářem Donim neohrozil, o to větší šok tedy přišel v 60. minutě, kdy se Angličanům podařilo vyrovnat. Na pravé straně dostal do běhu míč Solskjaer a centrem našel Wayna Rooneyho, jenž nabíhal do pokutového území. Anglický forvard si míč zpracoval na prsa a střelou z první propálil římského gólmana. Rudí ďáblové se ale z vyrovnání neradovali dlouho. Za šest minut už se z vedení znovu radovali domácí, tvrdou střelu Manciniho zpoza šestnáctky ještě stačil gólman United vyrazit, na dorážku padajícího Vucinice ale už reagovat nedokázal. Jednobrankové vedení římskému AS evidentně nestačilo, jelikož branka vstřelená na hřišti soupeře by mohla v odvetě znamenat jeho konec v pohárové Evropě, a tak se jeho hráči snažili přidat ještě nějaký ten gól. Před Van der Sarem však neuspěl jak střelec Taddei, tak ani kanonýr Totti. Závěr utkání byl nezáživný, hosté se nikam netlačili, výsledek jim vyhovoval, domácí se prezentovali už jen několika nepřesnými pokusy.

Domácí AS po zásluze zvítězilo, v utkání bylo jasně dominujícím týmem a určovalo tempo hry. Oslabený Manchester se směrem dopředu moc neprosazoval, přesto však dokázali Angličané vstřelit branku, která pro ně v odvetě může mít cenu zlata. O postupujícím se tedy rozhodne až na Old Trafford, kde se dá očekávat velká taktická bitva.

Branky: 44. Taddei, 66. Vučinić - 60. Rooney

Roma: Doni - Marco Cassetti, Cristian Chivu, Philippe Mexes, Christian Panucci - Simone Perrotta, Daniele De Rossi, Taddei (82. Aleandro Rosi), Christian Wilhelmsson (62. Mirko Vučinić), Mancini - Francesco Totti

United: Edwin van der Sar - Wes Brown, Rio Ferdinand, John O´Shea, Gabriel Heinze - Cristiano Ronaldo, Michael Carrick, Paul Scholes, Ryan Giggs (77. Louis Saha) - Wayne Rooney, Ole Gunnar Solskjær (72. Darren Fletcher)

Rozhodčí: Herbert Fandel (Německo)