Zpět na » Liga mistrů » PSV Eindhoven - Liverpool FC 0:3 (0:1)

Liga mistrů - PSV Eindhoven - Liverpool FC 0:3 (0:1)

0

05.04. - Naprosto nečekaně skončil první čtvrtfinálový duel mezi nizozemským Eindhovenem a anglickým Liverpoolem. Angličané jednoznačně přehráli domácí celek, který působil odevzdaným dojmem, a prakticky si již zajistili postup do semifinále letošního ročníku Ligy mistrů. + video

Eindhoven, přemožitel Arsenalu v osmifinále Ligy mistrů, se v poslední době trápí, což se potvrdilo i v prvním čtvrtfinálovém střetnutí s Liverpoolem. Domácí nastoupili do utkání bez zraněných opor svého mužstva, brazilského obránce Alexe a útočníků Koného a Afellaye, což bylo na hře PSV znát. Reds postrádali Garcíu a Kewella.

Ăšvod utkání byl rozpačitý. Ani jeden z týmů se bezhlavě nehnal do útoku a proto první vážnější akce přišla až po čtvrthodině hry. Liverpoolští zahrávali rohový kop, po němž hlavičkoval zpoza malého vápna vytáhlý útočník Peter Crouch, brankář domácího PSV, Gomes, však střelu vystihl a konečky prstů vytěsnil z branky. Dlouho se neostýchali ani domácí, nepřesná střela Salcida ještě brankáře Liverpoolu Reinu neohrozila, avšak další akce, kterou začal centrem z pravé strany Kromkamp, už nebezpečná byla. Míč se dostal až k Väyrynenovy, který se střelou z první pokoušel ohrozit branku hostí, pomohl mu k tomu jeden z obránců Liverpoolu, který nechtěně tečoval balón nad svou vlastní bránu. Z následného rohu ještě hrozil kapitán PSV, Cocu, jeho hlavička však jen těsně minula tyčku.

Poté už následoval první gólový moment utkání. Zhruba po půlhodině hry sehráli Reds na pravé straně povedenou kombinaci, po které doputoval míč až k Finnanovy, a ten přesným centrem našel ve vápně naskakujícího Stevena Gerrarda, který hlavou míč umístil přesně k pravé tyči Gomesovy brány. Hra poté však znovu začal upadat. Nudné představení jen sem tam oživila nepovedená střela domácího Eindhovenu, který se v ofenzivě trápil, což bylo zřejmě zapříčíněno tím, že se na hrotu pohyboval osamocený Frafán, který toho proti dobře organizované defenzivě Liverpoolu sám moc nesvedl. Po poločasovém hvizdu se šlo do kabin za stavu 0:1 pro hosty.

Zřejmě všichni příznivci domácího celku čekali, že se jejich tým ve druhém poločase pokusí s výsledkem něco udělat, opak byl ale pravdou. Zmatky v defenzivě PSV potrestal čtyři minuty po návratu z kabin norský šutér John Arne Riise, který zachytil nepřesný Simonsův odkop a střelou téměř do levé šibenice zhruba z dvaceti metrů upravil skóre na 0:2 pro Liverpool. Domácí Eindhoven, už bez Farfána, jenž byl v poločase střídán za obránce Sun Xianga, byl na kolenou. Trenér Koeman se pokusil oživit útočnou fázi svého týmu Kluivertem, to ale nebyla ta správná volba. Nemohoucí PSV si nevytvořilo vážnější šanci a naopak potřetí inkasovalo. Liverpool v 63. minutě sehrál skoro totožnou akci, jako při první brance, míč se znovu dostal až k Finnanovy a ten ho opět poslal do šestnáctky domácích, kde na malém vápně přesně hlavičkoval Peter Crouch. Brankář Gomes neměl na jeho střelu sebemenší nárok. PSV se ke konci utkání přeci jen dostalo do několika slibných brankových příležitostí, avšak hráči domácího týmu je nedokázali zúročit. Za vážnější se dá také považovat střela Jasona Culiny, ani s jeho pokusem ale neměl gólman Liverpool Reina větší práci.

Po zbytek utkání se na trávníku neodehrávalo nic podstatného. Za povšimnutí snad stojí jen zbytečná žlutá karta, kterou uviděl útočník hostujícího Liverpoolu Dirk Kuyt a znamená pro něj stop v odvetě čtvrtfinále Ligy mistrů na Anfield Road. O bezzubé snaze domácího celku svědčí i zápasová statistika, hráči PSV pouze dvakrát za devadesát minut trefili prostor branky Liverpoolu, ani jedna z těchto střel však nebyla pro Reinu výrazněji nebezpečná.

Odvetné střetnutí obou týmů tak bude už jen symbolické. Angličané si s největší pravděpodobností svůj tříbrankový náskok uhájí a Holanďanům žádný zázrak v podobě vítězství o tři branky nepomůže.

Branky: 27. Gerrard, 49. John Arne Riise. 63. Crouch

PSV: Heurelho Gomes - Jan Krompkamp (68. Csaba Fehér), Manuel Da Costa, Timmy Simons, Carlos Salcido - Edison Méndez (51. Patrick Kluivert), Mika Väyrynen, Phillip Cocu - Jason Culina, Jefferson Farfán (46. Sun Xiang), Diego Tardelli

Liverpool: Pepe Reina - John Arne Riise (66. Boudewijn Zenden), Daniel Agger, Jamie Carragher, Steve Finnan - Steven Gerrard, Xabi Alonso, Javier Mascherano, Fabio Aurelio (75. Mark González) - Dirk Kuyt, Peter Crouch (85. Jermaine Pennant)

Rozhodčí: Bertrand Layec (Francie)