Zpět na » Liga mistrů » Di María: Neuvěřitelná proměna hubeňoura v kompletního fotbalistu

Liga mistrů - Di María: Neuvěřitelná proměna hubeňoura v kompletního fotbalistu

Di María: Neuvěřitelná proměna hubeňoura v kompletního fotbalistu © tipsterscorner.com - Ángel di María

2

Líbilo se

20.10. - NEPŘEHLÉDNĚTE Z někdejšího hubeného křídla argentinského klubu Rosario Central, které v 19 letech v roce 2007 učinilo velký krok do Evropy, už nezbylo prakticky nic. Snad čistý talent, který v sobe neustále rozvíjí a rychlost, díky níž vynikal už v dobách, kdy hrál v Torito a dle vizáže by si každý pomyslel, že je spíše podvyživený.

Teď už je Ángel di María hvězdou světového kalibru, za nějž elitní evropské kluby neváhaly v posledních dvou letech utratit 145 milionů eur. Jeho fotbalový vývoj byl od chvíle, kdy přijal angažmá v Benfice, neustálý. Do klubu s orlem ve znaku přišel právě ve chvíli, kdy se stal mistrem světa v kategorii do 20 let a pod svá křídla ho přijal věhlasný španělský odborník José Antonio Camacho.

Benfica Lisabon

„Přišel tehdy zraněný a dalo mu celkem práci chytit tempo ostatních. Ale bylo vidět, že je odlišný. Měl v sobě kvalitu, byl rychlý, ale také hodně ukvapený. Často nechával balón za sebou, málokdy trefil bránu. Sice dokázal přejít přes soupeře, ovšem v rozhodujícím okamžiku nedokázal prodat své kvality. Nebylo mu ještě ani dvacet, nebyl zralý. Benfica tehdy kupovala mladé hráče, aby je posléze prodávala. V tomto směru zcela jistě uspěli. Stačí se podívat, kde dneska je. Měl dobré vedení,“ vzpomíná Camacho.

Bývalého španělského reprezentačního trenéra vůbec nepřekvapuje, kam až to dotáhl. „Bylo to jen otázkou času, dospívání, učení, kvality v sobě měl. Když se rozeběhl ze středu hřiště nebyl nikdo, kdo by ho zastavil. Má velký cit pro přihrávku. Já jsem ho stavěl spíš na levou stranu, jeho přirozenou. Napůl vnitřní záložník, napůl křídlo.“

(zdroj: fourfourtwo.com)

Camacho ovšem v Benfice sezónu nedokončil a na lavičku usedl další trenér ze Španělska - Quique Sánchez Flores. „Měl v sobě velký potenciál, úplně odlišnou rychlost. Skvěle dokázal vést balón, ale byl takový neuspořádaný, divoký, chyběly mu taktické vědomosti. Neuměl využít svoje přednosti. Byl to kluk připravený se učit, naslouchat a růst.“

Flores ho využíval na obou krajích hřiště, někdy dokonce i v útoku. „Nepatřil do základní sestavy, jeho přehmaty nám občas dělaly problémy, takže hrál jiný hráč. Tehdy mi volali z Realu a ptali se na něj. Vysvětlil jsem jim, že potřebuje ještě mnoho aspektů vylepšit. Možná ještě nebyl připraven na Real Madrid, ale po skončení následující sezóny ho koupili.“

Quique Sánchez Flores se domnívá, že je momentálně Di María na vrcholu. „Dosáhl svého vrcholu. Jeho léta v Realu a ty, co přijdou v PSG, by měly být ty nejlepší v jeho kariéře. To, co zažil v United, je zvláštní, hrál na mnoha postech...“

Diego Maradona neváhal a povolal ho do národního týmu Argentiny a na šampionátu v JAR v roce 2010 mu poskytl místo v základní sestavě. Jenže na místě, kde Di María nebyl příliš zvyklý. Ze dne na den se z něj stal levý vnitřní záložník ve tříčlenné řadě vedle Maxiho a Mascherana. Vepředu nebylo vedle Messiho, Higuaína a Téveze místo.

Real Madrid

Pak přišel přestup do Realu Madrid. 25 balónů, které Rosario Central kdysi dalo Toritu se proměnilo ve 25 milionů eur, jež Bílý balet zacvakal Benfice. A za celým přestupem stál José Mourinho. Od trenérů lisabonského klubu měl informace z první ruky. Ovšem na Di Maríu čekala další limitní situace. Ani levé křídlo, ani levý vnitřní záložník...Začal trénovat jako pravé křídlo. Na levé byl Cristiano Ronaldo - pan nedotknutelný.

„Zpočátku jsem se vůbec neuměl pohybovat. Bylo to špatné, necítil jsem se pohodlně. Ale postupně jsem si zvykl. Trenér po mě chtěl, abych se snažil o střelu svoji silnější nohou, nebo nahrál spoluhráčům, kteří nabíhali z druhé vlny,“ přiznal Di María.

(zdroj: todoalblanco.es)

Během tří Mourinhových let hrál v systému 4-2-3-1 především na pravé straně, ale když scházel Ronaldo, liboval si nalevo. Na své oblíbené straně. Z nutnosti občas hrál jako druhý útočník, podhrot a dokonce si zkusil i levého obránce a nutno dodat, že tuto roli zvládl velmi obstojně.

Příchod Carla Ancelottiho přinesl opět změnu pozice pro El Fidea. Stomiliónový přestup Garetha Balea totiž představoval přímou konkurenci a tak pro něj pravá strana zbyla jen při zranění velšského fotbalisty, ale když byl fit a trenér zvolil rozestavení 4-3-3, zbýval na něj pouze post v záloze po boku Xabiho Alonsa a Modriće. Tedy podobná šichta jako v národním týmu, i když už nebyl u vesla Maradona, ale Sabella, který místa v přední linii rezervoval Messimu Agüerovi a Higuaínovi.

Manchester United

Di María se rozhodl opustit Real Madrid a na scénu přichází Louis van Gaal. Ten ho sice považoval pro svůj projekt za nepostradatelného, ovšem vše skončilo fiaskem. Možná, že si ani samotný Di María nepamatuje všechny pozice, na nichž během černé sezóny nastoupil. A vzhledem k jeho univerzálnosti a tomu, že Van Gaal použil až šest různých rozestavení, není ani divu.

(zdroj: dailymail.co.uk)

Paris St. Germain

Paris St. Germain v tu chvíli zrovna urovnalo své problémy s FIFA ohledně finančního plánu a mohlo si dovolit investovat slušnou porci peněz za hráče, který podle názoru vedení ještě scházel do ideálního stavu. Z Di Maríi se pod Blancem asi opět stane tradiční žolík, byť ho zatím francouzský kouč přednostně využívá na pravé straně, jako kdysi Mourinho, v systému 4-3-3. Může si ale měnit stranu s Cavanim, nebo při přechodu na 4-4-2 operovat ve středové řadě.

Díky Di Maríovi získalo PSG na rychlosti, průnicích a šířce, když hraje na jedné ze stran. Ibrahimović a Cavani by měli využít jeho milimetrových pasů. Ve svých 27 letech se někdejší holobrádek z Rosaria proměnil v kompletního fotbalistu. Rychlostního hráče, který rozhodí soupeřovu obranu, ale který se obětuje i v obranné činnosti a přizpůsobí se na kteroukoliv pozici ve středu pole. Jeho vedení míče v plné rychlosti zůstává hlavní předností. Navíc neztrácí drzost neustále chodit do soubojů jeden na jednoho a čelit obránci, který se mu postaví do cesty. Jediné, co mu snad schází zlepšit, je hra hlavou a byť zapracoval na hře pravou nohou, pořád je o dost slabší, než jeho pověstná levačka.

(zdroj: marca.com - pro plnou velikost klikněte na obrázek)

Kam dál?

Jan Preisler / fotbalportal.cz, marca.com

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články