Zpět na » Liga mistrů » Úvodní duely 2. předkola Ligy mistrů

Liga mistrů - Úvodní duely 2. předkola Ligy mistrů

0

02.08. - V úterý a ve středu bylo rozehráno 2. předkolo letošního ročníku Ligy mistrů. Přinášíme Vám souhrn všech duelů. Odvety jsou naplánovány na příští týden.

FC Pyunik vs. FC Shakhtar Donetsk 0:2 (0:1)

Velmi dobře vykročil do třetího předkola nejprestižnější evropské klubové soutěže ukrajinský Shakhtar, branky Oleksandra Gladkiyho a Brandãa zaručily Donetsku dobrý náskok do odvetného utkání.

Největší hrozbou pro obranu arménského Pyuniku byla od prvních minut zápasu teprve devatenáctiletá nová posila ukrajinského celku, Oleksandr Gladkiy. Hrozil zejména ze samostatných úniků, svůj první průnik na brankáře Gevorga Kasparova neproměnil a úspěšný nebyl ani z dorážky Jadson Rodriguez. Několik minut před koncem poločasu se ve vzdušném souboji zranil klíčový muž domácí obrany, do té doby vynikající brankář Kasparov. Na jeho místo se postavil Ignacio Javier Bordad Lopez a ještě před odchodem do kabin lovil míč ze své sítě. Mladíkovi Gladkiyovi se podařilo utéci bekům Pyuniku a tváří v tvář gólmanovi už nezaváhal.

Po návratu z kabin nachytal v bráně domácích nepozorného Bordada Lopeze krásnou dalekonosnou střelou Jadson, brankář Pyuniku stačil míč pouze vyrazit před sebe, a to do míst, kde se nacházel Brandão, pro něhož nebyl žádný problém doklepnout balón do sítě domácích. Ukrajinský Shakhtar tak nakročil ke své třetí účasti v základní skupině Ligy mistrů během čtyř let.

Odveta se uskuteční příští středu na Ukrajině, kde si Donetsk zřejmě bez problémů pohlídá svůj náskok a arménský klub do většího tlaku nepustí.

Branky: 44. Gladkiy, 49. Brandão

Tampere United vs. PFC Levski Sofia 1:0 (1:0)

Sen Levski Sofia o druhé účasti v základní skupině Ligy mistrů v řadě se po úvodním duelu druhého předkola nejprestižnější evropské klubové soutěže stává pomalu, ale jistě nereálným. Bulharský celek totiž podlehl finskému Tampere na jeho domácím hřišti.

Finský mistr vzal otěže utkání do svých rukou hned v úvodu. Už po čtvrthodině hry šli domácí do vedení. Antti Hynynen zachytil rozehrávku obrany Sofie a křížným pasem našel Tomiho Petrescua, který míč uklidil pod břevno bulharské brány. Levski se postupem času dostávala stále více do hry a byla také útočnějším mužstvem, svůj tlak však nedokázala přetavit v gólový úspěch. Proto bude muset v domácí odvetě dohánět jednobrankové manko proti mužstvu, které v prvním předkole postoupilo přes nováčka Ligy mistrů, klub ze San Marina, S.S. Murata.

Branky: 16. Petrescu

FC København vs. Beitar Jerusalem FC 1:0 (1:0)

Kodaňský celek se opět přiblížil hlavní skupinové fázi Ligy mistrů, když v domácím utkání 2. předkola UEFA Champions League díky brance Marcuse Allbäcka zvítězil nad Beitarem Jerusalem.

Liga mistrů přilákala na dánský Parken Stadium velmi slušnou návštěvu, která přesahovala 21 tisíc fanoušků. Ti se mohli radovat z gólu svých svěřenců už po devíti minutách zápasu. Morten Nordstrand našel přihrávkou nestárnoucího Allbäcka a ten uklidil míč za záda izraelského gólmana. Kodaň pokračovala v soustavném tlaku a utkání z větší části ovládla. Allbäck měl do poločasu i další střelecké příležitosti, ale jeho povedená střela ani hlavička se neujaly.

Osm minut po návratu z kabin přišel Beitar o ghanského Dereka Boatenga, jenž byl po druhé žluté kartě vyloučen a musel předčasně do sprch. I domácí přišli o klíčového muže střední řady, utkání nedohrál kvůli zranění Rasmus Würtz. Hosté si po celou dobu utkání nevytvořili vážnější šanci na vyrovnání. Budou však mít možnost nápravy, a to v odvetě na domácím hřišti.

Branky: 9. Allbäck

KRC Genk vs. FK Sarajevo 1:2 (1:1)

Sarajevo uhrálo jeden z nejvýznamnějších výsledků své historie, když v Belgii na stadionu Genku zvítězilo 2:1 a nakročilo tak do třetího předkola Ligy mistrů.

Celek z Bosny a Hercegoviny se v Belgii naposledy představil v sezóně 1982/83 v rámci utkání Poháru UEFA s Anderlechtem a odvezl si ostudnou porážku 6:1. Nyní však Sarajevo stojí před historickým úspěchem v pohárové Evropě. Hosté šli do vedení zhruba po čtvrthodině hry, kdy domácí bek Eric Matoukou zachytil pas Sarajeva a pokoušel se přihrát brankáři Loganu Baillymu. Míče se ale zmocnil forvard hostí Admir Raščić a s klidem umístil míč do prázdné belgické brány. Vyrovnání přišlo ve 27. minutě, po chybě obránce Miloše Babiće skóroval Hans Cornelis.

Genk byl v druhé polovině zápasu lepším mužstvem, ale nemohl najít ten správný recept na zúročení své snahy. To se Belgičanům vymstilo, čtyři minuty před závěrečným hvizdem přišel vítězný gól Sarajeva, a to z kopaček Veldina Muharemoviće, kterého našel krásnou přihrávkou střídající Almir Turković, jenž se prodral domácí obranou. Muharemović přehodil brankáře Baillyho a zařídil senzační vítězství svého celku.

Odveta bude velmi zajímavou podívanou, je možné, že se dočkáme senzačního vyřazení Genku.

Branky: 27. Cornelis - 14. Raščić, 86. Muharemović

Debreceni VSC vs. IF Elfsborg 0:1(0:0)

V Maďarsku padla jediná branka, zasloužil se o ni Daniel Mobaeck, který pro svůj klub vystřelil dobrou pozici do odvety.

Debrecen může litovat nevyužitých šancí, protože v samotném utkání byl lepším mužstvem a vyvíjel na švédské mužstvo neustálý tlak. Efektivnější ale byli hosté, kteří mají díky brance vstřelené na hřišti soupeře velmi dobrou pozici pro odvetu, ta se uskuteční příští středu. Elfsborg se v úvodu zápasu prezentoval dvěma šancemi, o které se postaral Fredrik Berglund. Jeho střela z dvanácté minuty duelu jen těsně minula břevno domácí brány. Na druhé straně zahrozil Dorge Kouemaha, jenž se neprosadil po přihrávce Tibora Dombiho. Několik minut před koncem první půle pak mohl otevřít skóre kamerunský střelec Kouemaha, i on ale selhal.

Ĺ védové šli do vedení v 64. minutě zápasu, když James Keene vyslal do dobré šance Mobaecka a ten se nemýlil. Domácí se stále tlačili dopředu a pokoušeli se o vyrovnání. Několik příležitostí k němu měli, ale všechny pokusy zůstaly bez odezvy a utkání tak skončilo lépe pro švédský tým.

Branky: 65. Mobaeck

Zagłębie Lubin vs. FC Steaua Bucuresti 0:1 (0:0)

Obránce Dorin Goian byl jediným střelcem Bucuresti i celého úvodního duelu 2. předkola Ligy mistrů mezi Lubiní a Steauou. Loňský účastník skupinové fáze Champions League uhrál do odvety velmi slušný výsledek.

Rumunský celek si byl dobře vědom toho, že utkání v Polsku bude velmi vypjaté a pro mnoho hráčů bolestivé. Proto nový trenér Bucuresti, Gheorghe Hagi, na utkání nevzal důležité hráče základní sestavy. V Rumunsku zůstali Sorin Ghionea, Victoras Iacob, Valentin Badea a Vasilica Cristocea.

Hosté udeřili po jedenácti minutách druhého poločasu, kdy se prosadil Goian. Steaua se do základní fáze Ligy mistrů v minulé sezóně probojovala poprvé po dvaceti letech a na úspěch z minulé sezóny bude chtít jistě navázat. Jak vše dopadne, ukáže odveta a 3. předkolo nejprestižnější evropské klubové soutěže.

Branky: 56. Goian

Rangers FC vs. FK Zeta 2:0 (0:0)