Zpět na » Liga mistrů » Úvodní duely třetího kola Intertoto Cupu

Liga mistrů - Úvodní duely třetího kola Intertoto Cupu

0

27.07. - O víkendu byly odehrány úvodní duely třetího závěrečného kola letního poháru Intertoto. Jedenáct vítězů, kteří vzejdou z odvetných zápasů, se zapojí do druhého předkola Poháru UEFA.

SK Rapid Wien vs. FC Rubin Kazan 3:1 (0:1)

Velmi dobře nakročil do 2. předkola Poháru UEFA vídeňský Rapid, když na domácí půdě zvítězil nad ruským celkem z Kazaně. Nejúspěšnější rakouský celek přitom do utkání nevstoupil vůbec dobře. Po poločase vedl Rubin díky brance Aleksandra Ryazantseva, který otevřel skóre zápasu zhruba po půlhodině hry. Ryazantsev nemilosrdně využil ztráty koncentrace obrany Rapidu a udeřil z šestnáctky domácích. Po poločasové přestávce však byl na stadionu Gerharda Hanappiho k vidění dramatický obrat výsledku.

O vyrovnání se postaral Steffen Hoffmann, když v 70. minutě skóroval z přímého kopu zpoza šestnáctky. K obratu napomohlo i vyloučení brazilského obránce Rubinu, Gabriela, který uviděl čtyři minuty po vyrovnávacím gólu červenou kartu za nesportovní chování. Drama pokračovalo, když se za necelých pět minut na trávníku znovu začervenalo. I tentokrát uviděl rudou kartu z rukou hlavního sudího hráč Kazaně, Gruzínec Lasha Salukvadze šel předčasně do sprch za faul v pokutovém území, za který byl nařízen pokutový kop. Ze značky bílého puntíku se nemýlil Mate Bilić a vídeňští byli rázem ve vedení. Desetitisícová návštěva se dočkala i třetí branky v podání domácích borců. Jejím autorem byl znovu Hoffmann a už v nastaveném čase se dokázal prosadit ještě jednou

Rapid má do odvety slušný náskok, avšak nesmí svého silného ruského protivníka podcenit. Kazaň se bude muset v domácím utkání obejít bez dvou vyloučených hráčů a bude muset stahovat náskok Rakušanů. Ruskou naději živí vstřelená branka na hřišti soupeře.

KAA Gent vs. Aalborg BK 1:1 (0:0)

Gent se v domácím prostředí musel spokojit s jednobrankovou remízou s dánským Aalborgem a v odvetě bude mít co dělat, aby si zajistil účast v druhé nejprestižnější evropské klubové soutěži. Pro Dány znamená naopak branka vstřelená na hřišti soupeře obrovský úspěch. Nadějný belgický Gent se radoval z branky už v deváté minutě utkání, kdy se prosadil togský forvard Adekanmi Olufade, domácí radost však zastavil praporek pomezního. Aalborg tedy zůstal uchráněn od rychle inkasovaného gólu a do poločasu stihl také zahrozit. Hlavou nebyl daleko od vstřelení branky Jeppe Curth, francouzský brankář ve službách belgického celku, Alexandre Martinovic, byl však proti a výborným zákrokem hrozící nebezpečí zastavil.

Druhá půle byla o poznání dramatičtější. Několik minut po návratu z kabin byl po rohovém kopu stažen k zemi v pokutovém území hostí Marcin Żewłakow a hlavní sudí neváhal ani minutu, byl nařízen pokutový kop. K penaltě se postavil útočník Olufade a nabídnutou šanci zúročil. Náskok si Gent však udržel jen osm minut. V 55. minutě zastavila lob Radeho Prici tyč, nejpohotovějším hráčem byl Siyabonga Nomvethe, který dorazil míč do sítě belgického týmu. Jihoafričanova radost se ale vzápětí proměnila ve velký smutek, po vstřelení branky byl odměněn žlutou kartou za příliš bujaré oslavy, a jelikož to byla už jeho druhá v utkání, musel hřiště předčasně opustit. Gent tlačil svého oslabeného soupeře, zásah Żewłakowa ale rozhodčí neuznali pro údajný faul. Příležitost ke vstřelení vítězně branky měl i dánský celek. Hlavička Patricka Kristensena pět minut před koncem ale skončila na rukavicích domácího gólmana.

Odvetné utkání v Dánsku slibuje dramatickou podívanou, oba kluby mají do Poháru UEFA stejně daleko.

FC Chornomorets Odesa vs. RC Lens 0:0

Ani jeden z týmu nenašel v úvodním duelu na Ukrajině recept na vstřelení branky a oba celky tak mají do druhého předkola Poháru UEFA stejně daleko. Pro Lens to bylo první soutěžní utkání pod vedením legendárního trenéra Guye Rouxe, který dříve působil v konkurenčním AJ Auxerre. Francouzský tým však v první půli tahal za kratší konec. V domácím dresu zářila zejména nová chorvatská posila Odesy, Igor Lozo, kterému zdatně sekundoval ukrajinský reprezentant U-21, Kostyantyn Yaroshenko. Pro oba to byla premiéra v evropských pohárech a ukázalo se, že pro Odesu jsou jejich služby velkým přínosem. Právě Yaroshenko zatěžoval obranu Lens nejčastěji, svými přihrávkami nejednou poslal do dobré střelecké příležitosti Vitalye Shevchenka, ale gólmana hostí, Vedrana Runjea, ani jeden nepřekonal. Pět minut před koncem prvního poločasu zahodil sanad největší příležitost celého utkání Valentyn Poltavets, kterého vyslal tváří v tvář chorvatskému brankáři Vladzimir Korythko. Poltavets ale s darovanou příležitostí nenaložil dobře a branku nevstřelil.

Hráči Lens se do hry dostali až ve druhé půli. Brankář domácích Vitaliy Rudenko musel čelit nepříjemnému tlaku hostí, jenže střeli Oliviera Monterrubia a Juliena Sablého směřovali těsně nad branku Odesy. Několik libných šancí měli také domácí, ale konečný stav utkání jasně odrážel situaci na hřišti. Výsledek 0:0 je pro obě strany zasloužený.

Odveta slibuje vyrovnaný duel, který rozhodne o postupujícím do 2. předkola UEFA Cupu.

FC Otelul Galati vs. Trabzonspor 2:1 (1:0)

Evropsky nezkušený rumunský klub Galati si překvapivě dokázal v úvodním duelu třetího kola Intertoto Cupu poradit s tureckým Trabzonsporem. Otelul může být se svým výkonem na domácí půdě opravdu spokojen, už po půlhodině hry poslal domácí do vedení Daniel Stan, který nejprve trefil břevno, z dorážky hlavou se však již nemýlil. Vedení domácích nemuselo trvat dlouho, o tři minuty později promarnil na druhé straně obrovskou příležitost Ibrahim Yattara. Turecký klub musel do poločasu dokonce čelit tlaku Otelulu. Domácí odcházeli do kabin povzbuzeni příznivým vývojem utkání.

Mnoho šancí bylo k vidění také v druhé půli. Obrovskou příležitost měl na svých kopačkách znovu Stan, který se nedokázal prosadit v šestnáctce Trabzonsporu. Na druhé straně musel opět zhruba o pět minut později hasit požár bulharský obránce Zhivko Zhelev, který odvracel míč směřující za brankovou čáru. Brankář Galati, Paulius Gribauskas, se několik minut před koncem zaskvěl výborným zákrokem proti pokusu forvarda Ersena Martina. Ale i litevský gólman byl v 83. minutě krátký na vyrovnávací branku Trabzonsporu, kterou po rohovém kopu vstřelil právě Martin. Drama však nekončilo, čtyři minuty před koncem vrátil domácímu celku vedení úžasnou hlavičkou Gabriel Paraschiv. O další změnu skóre se mohl zasloužit turecký Çağdaş Atan, svou šanci však neproměnil a z výhry se tak radoval Otelul. I přes prohru ale nejsou svěřenci trenéra Ziyaa Doğana bez šance. V domácí pověstné atmosféře jim k dobru přibude i vstřelený gól na hřišti soupeře.

Otelul čeká velmi obtížný úkol, zúročit náskok z domácího utkání a ustát tlak tureckého prostředí.

FC Dacia Chisnau vs. Hamburger SV 1:1 (1:0)

Také možná díky neuvěřitelnému teplu uhrál domácí moldavský celek velmi příznivý výsledek s německým Hamburgerem SV, vítězem PMEZ ze sezóny 1982/83. Německý klub je ale přeci jen o krok blíže druhému předkolu Poháru UEFA, do výhody ho staví branka vstřelená na hřišti soupeře. Teplota v Kišiněvy dosahovala 40°C, což handicapovalo oba celky. Domácím navíc scházelo útočné duo, Valeriu Onila a Ghenadie Orbu, prvně jmenovaný si odpykával disciplinární trest, druhý byl zraněný. Nicméně byla to právě oslabená Dacia, kdo šel do vedení, a to hned po sedmi minutách utkání. Branka padla po krásné střele rumunského záložníka Dumitrua Alina Lipaa, kterou stačil brankář německého klubu Frank Rost pouze vyrazit před sebe, kde e ocitl Eugeniu Boicenco, jenž se chopil nabídnuté šance a udeřil. Pár chvil poté domácí stačili zablokovat několik pokusů SV a dokázali také úspěšně čelit velkému tlaku Němců v závěru prvního poločasu, kdy se o vyrovnání pokoušeli Ivica Olić, Rafael van der Vaart a Vincent Kompany.

Druhý poločas začal vyrovnaně a Hamburger dostal možnost k vyrovnání až v 70. minutě. Domácí bek Maxim Andronic zřejmě fauloval Oliće v šestnáctce, míč se však dostal k Van der Vaartovi, a ten měl spoustu času na to, aby svou střelou vyrovnal. Trenér hostí Huub Stevens poslal do hry Mohameda Zidana a Collina Benjamina, kteří měli přispět k závěrečnému tlaku a k otočení výsledku ve prospěch SV, jejich příchod na trávník však nakonec úspěch německého klubu neznamenal.

Nizozemský reprezentant Van der Vaart o utkání řekl: „Nyní víme, že v Moldávii umí hrát fotbal. V odvetě musíme doma odvést pořádný kus práce, abychom se probojovali do Poháru UEFA.“

AFC Gloria 1922 Bistrita vs. Club Atlético de Madrid 2:1 (2:0)

Branky: 8. Zaharia, 39. Tilinca - 55. Seitaridis

FK Hajduk Kula vs. UD Leiria 1:0 (1:0)

Branky: 42. Perić

FC Tobol Kostanay vs. OFI Crete 1:0 (1:0)

Branky: 29. Baltiev

Hammarby vs. FC Utrecht 0:0

FK Vėtra vs. Blackburn Rovers FC 0:2 (0:1)