Zpět na » Liga mistrů » Úterní zápasy osmifinále LM: Chelsea si poradila s Kodaní, Real Madrid v Lyonu jen remizoval

Liga mistrů - Úterní zápasy osmifinále LM: Chelsea si poradila s Kodaní, Real Madrid v Lyonu jen remizoval

Úterní zápasy osmifinále LM: Chelsea si poradila s Kodaní, Real Madrid v Lyonu jen remizoval © thikthak.com - Nicolas Anelka v dresu londýnské Chelsea

4

22.02. - REVIEW Dnes byly na programu další osmifinálová utkání nejkvalitnější a nejspíš i nejatraktivnější evropské fotbalové soutěže - Ligy mistrů. Poněkud překvapivý účastník vyřazovacích bojů dánský FC Kodaň doma přivítal velkého favorita z Anglie, londýnskou Chelsea. A do francouzského Lyonu zase přijel slavný Real Madrid i s José Mourinhem na lavičce.

FC Kodaň - Chelsea Londýn 0:2
Branky: 18. a 54. Anelka

První poločas byl pro domácí fanoušky na Parken Stadion bezmála utrpením. Kodaň se totiž nezmohla na jedinou střelu na bránu, kterou jako obvykle strážil Petr Čech. Naopak Chelsea se o přímé ohrožení gólmana Wilanda pokusila hned pětkrát - z toho jednou úspěšně.

Švédský brankář měl práce víc než dost, poprvé se musel vytáhnout už v 8. minutě, kdy se míč po Lampardově přímém kopu odrazil až k Torresovi, který ovšem nezvládl zpracování a Wiland byl u balónu rychleji.

A přestože domácí gólman stál tváří v tvář španělskému útočníkovi ještě dvakrát a pokaždé ze vzájemného souboje odešel coby vítěz, na přesnou střelu Anelky z 18. minuty nedosáhl. Vinu za obdrženou branku však nesl Gronkjaer, jenž špatnou zpětnou přihrávkou doslova nabil pozdějšímu střelci a mohl se uprostřed hřiště jen chytat za hlavu.

Do druhé půle vystřídal až příliš často faulujícího Santina ofenzivně laděný Vingaard a hned dal o své osobě vědět. Stačilo mu několik desítek vteřin, aby vyprodukoval první střelu Kodaně mířící mezi tři tyče, Čech však byl na místě. Další šanci měl pětadvacetiletý záložník v 52. minutě, kdy se dostal k odraženému míči, ale jeho rána byla slabá a směřovala přímo do středu brány.

Jen o dvě minuty později pak musel své promarněné příležitosti litovat dvojnásobně, na druhé straně hřiště se totiž po skvostné přihrávce Lamparda dostal k míči opět Nicolas Anelka a podruhé v utkání rozvlnil síť za zády bezmocného brankáře Wilanda. Krátce před uplynutím první hodiny hry navíc mohla Chelsea přidat další zářez na pažbu vstřelených gólů, Torresovi se ovšem do cesty znovu postavil, resp. položil gólman domácích.

V 68. minutě volali diváci i hráči Kodaně po odpískání pokutového kopu, když v pokutovém území upadl po nenápadném faulu Ivanoviče Gronkjaer. Ještě předtím však byl odmáván sporný ofsajd, a tak se domácí rozčilovali zbytečně. Krátce poté na druhé straně nešikovně fauloval Pospěch, který si díky obdržené žluté kartě bude muset nechat ujít odvetu na Stamford Bridge. K volnému přímému kopu se postavil Lampard, ale střílel nepřesně.

S přibývajícím časem se sice svěřenci kouče Solbakkena pokoušeli zatlačit své slavnější soupeře a ještě změnit výsledek prvního vzájemného duelu, většina střel ze střední vzdálenosti ovšem skončila v náručí Petra Čecha, stejně jako centrované míče ze stran. Navíc si Kodaň musela stále dávat velký pozor na případné rychlé protiútoky hostů. A ačkoliv dánský celek ve druhém poločase výrazně vylepšil svůj výkon i přístup k utkání, opravdu dobrou brankovou příležitost si nevypracoval a právem skončil na straně poražených.

SESTAVY

FC Kodaň: Wiland - Wendt (75. P. Bengtsson), Antonsson, Zanka, Pospěch - Gronkjaer (87. Zohore), Claudemir, Kvist, Bolaňos - N´Doye, Santin (46. Vingaard)

Chelsea Londýn: Čech - A. Cole, Terry, Ivanovič, Bosingwa - Malouda (85. Žirkov), Lampard, Essien, Ramires - Torres (90.+2 Kalou), Anelka (73. Drogba)

Olympique Lyon - Real Madrid 1:1
Branky: 83. Gomis - 65. Benzema

Můžete ho nesnášet, můžete mu vyčítat aroganci, ale jedno mu musíte nechat - José Mourinho umí koučovat. V 64. minutě stáhl z placu Emanuela Adebayora a poslal do hry Karima Benzemu, který rozvlnil síť Lyonu, než se minuta s minutou sešla.

Ona to vůbec byla zajímavá chvilka. Benzema vystřídal a uslyšel bouřlivý potlesk 38 tisícového davu na stadionu Gerland. Jo, věrné služby klubu v Lyonu nezapomínají. Francouzský útočník za podporu nepoděkoval tak, jak by si fandové domácích přáli. Společně s Özilem vybojoval míč, německý záložník obešel tři soupeře, dal na Ronalda, který z první poslal na Benzemu a ten vystřelil mezi nohy brankáře Llorise.

Ne, že by se na to hrálo, ale vedení Realu příliš zasloužené nebylo. První poločas patřil Lyonu jednoznačně, byl mnohem agresivnější, rychlejší, důraznější a přirozeně měl i více šancí. Třeba Gomisova rána po rychlém brejku a chybě Casillase měla velmi gólové parametry, španělský brankář ale dokázal v poslední chvíli tečovat střelu nad bránu.

Takový Cristiano Ronaldo byl mimo hru, když měl míč na noze, tak bez rychlosti a nezbylo mu nic jiného než bezmocně nad balónem tancovat. Po pauze ale vyběhl jiný Real, v ofenzivě mnohem nápaditější, z čehož resultovala Ronaldova tyčka, Ramosovo břevno a vrcholem byl Benzemův gól.

Jenže tři body si do Madrida hosté nevezli. Deset minut před koncem zahrávali domácí přímý kop, Gourcuff (jehož standardní situace nebyly dnes zrovna nejlepší) svým centrem parádně našel Crise, který hlavou prodloužil na Gomise a bylo srovnáno. Střelec se tváří v tvář gólmanovi nezalekl a perfektně uklidil míč k tyči. Iker Casillas marně reklamoval ofsajd, za obrannou linií se zapomněl jeho spoluhráč Ramos.

Po gólu se roztrhl pytel s útočnými akcemi, jedna střídala druhou, míč neměl chvíli klidu, létal z jedné strany na druhou. Ale nikdo už nedokázal s výsledkem pohnout, a tak se obě mužstva rozešla smírně. Do odvety jsou šance otevřené.

SESTAVY

Olympique Lyon: Lloris - Cissokho, Lovren, Cris, Réveillére - Toulalan - Källström (77. Pjanič), Gourcuff - Delgado (69. Pied), Bastos (69. Briand) - Gomis

Real Madrid: Casillas - Arbeloa, Carvalho, Pepe, Sergio Ramos - Khedira (68. L. Diarra), Xabi Alonso, Di María - C. Ronaldo, Özil (75. Marcelo) - Adebayor (64. Benzema)