Zpět na » Evropská liga » Zenit zaslouženým vítězem Poháru UEFA

Evropská liga - Zenit zaslouženým vítězem Poháru UEFA

Zenit zaslouženým vítězem Poháru UEFA © -

0

15.05. - Vítězné tažení fotbalistů Zenitu Petrohrad nevzalo konce ani ve finále druhé nejprestižnější klubové soutěže v Evropě. Po vítězství 2:0 nad Glasgow Rangers se hráči ruského celku zaslouženě stali vítězi Poháru UEFA. Radek Šírl se tak stal pátým Čechem, kterému se tohoto úspěchu podařilo dosáhnout.

Zenit se ve finále musel obejít bez svého nejlepšího střelce Pogrebňaka, i tak ale začal náporem. Hned ve 4. minutě měl obrovskou šanci Aršavin, svůj únik však zakončil střelou těsně vedle tyče Alexandrovy branky.

Nadějnou příležitost zkraje utkání si vytvořil rovněž skotský tým - Darchevillovu šanci však na poslední chvíli zneutralizoval vrátivší se Križanac.

Až na tuto výjimku se první dějství odehrálo takřka na jednu bránu - Neilu Alexandrovi, jenž stejně jako v semifinálové odvetě střežil branku Rangers, jednou přidělal práci i český obránce - po čtvrthodině hry jej vylekal po dalekonosném přímém kopu.

Nicméně gólové parametry měl až Aňukovův pokus z 30. minuty, Alexander byl však na místě.

Advocaatovi svěřenci mohli jít do kabin coby vedoucí celek. Whittaker zahrál v pokutovém území rukou, píšťalka švédského sudího ovšem zůstala němá.

Po příchodu z šaten hráči skotského celku ožili. A po necelé hodině hry se dokonce mohli ujmout vedení - Davis vysunul Darchevilla a jen výborný Malafejův zákrok uchoval skóre nezměněné.

V poslední třetině utkání nabral zápas na obrátkách - v 64. už už zvedali ruští příznivci ruce nad hlavu, Aršavinovu hlavičku však z prázdné brány vyhlavičkoval Papac.

Rozhodující moment finálového večera přišel v 72. minutě - Aršavin fantasticky vysunul Denisova a ten zkušeně obstřelil soupeřova brankáře - 1:0.

Ruský mistr byl i nadále aktivnější - vedení mohl v 76. minutě pojistit Zyrjanov, jeho střela ale orazítkovala pouze tyč.

Kdyby byl býval v první minutě nastavení lépe mířil Nacho Novo, kdoví, jak mohlo celé klání dopadnout. Ovšem nestalo se...

Definitivní podobu výsledku tak dal ve čtvrté minutě nastavení Zyrjanov, jenž do sítě doklepnul Tekkeho přihrávku a bujaré oslavy mohly proniknout naplno...

Zenit Petrohrad - Glasgow Rangers 2:0 (0:0)
Branky: 72. Denisov, 90.+4 Zyrjanov

Rozhodčí: Fröjdfeldt - Wittberg, Andren

Diváci: 47 726 (100% kapacity)

Petrohrad: Malafejev - Aňukov, Širokov, Križanac, Šírl - Zyrjanov, Timoščuk, Denisov - Fajzulin (90. Kim Dong Jin), Aršavin - Tekke. Trenér: Advocaat

Rangers: N. Alexander - Broadfoot, Cuellar, Weir, Papac (77. Novo) - Hemdani (80. McCulloch) - Davis, Ferguson, Thomson, Whittaker (86. Boyd) - Darcheville. Trenér: Smith