Zpět na » Evropská liga » Slavia si doma poradila se Zenitem a slaví postup. Historickou výhru má Jablonec, pro Milán a Lipsko pohárová Evropa končí

Evropská liga - Slavia si doma poradila se Zenitem a slaví postup. Historickou výhru má Jablonec, pro Milán a Lipsko pohárová Evropa končí

Slavia si doma poradila se Zenitem a slaví postup. Historickou výhru má Jablonec, pro Milán a Lipsko pohárová Evropa končí © slavia.cz - Fotbalisté Slavie

1

13.12. - REVIEW Slavia doma porazila Zenit Petrohrad 2:0 a zaslouženě slaví postup do jarní fáze Evropské ligy. Končí Jablonec, ovšem v posledním střetnutí dokázal zdolat kyjevské Dynamo. S Evropskou ligou se poté senzačně loučí i Lipsko a AC Milán.

Dynamo Kyjev 0:1 (0:1) FK Jablonec

Branka: 10. Doležal (Trávník)

FC Dynamo Kyjev: Buščan - Kędziora, Burda, Kádár, Mykolenko - Sydorčuk (C), Šepeljev - Cygankov, Šaparenko (60. Citajšvili), Verbič - Besjedin (66. Duelund, 75. Andrijevskij)

FK Jablonec: V. Hrubý - Holeš, Hovorka, Lischka, Matěj Hanousek - Trávník, Kratochvíl (89. Břečka), Hübschman (C), Jovović (79. Sobol) - Chramosta (70. R. Acosta) - Doležal

Jablonec zaskočil favorita už v desáté minutě. Po centru Trávníka od rohového praporku míč hlavou zasáhl Doležal a gólman Buščan na jeho pokus nedosáhl.

Obrovskou příležitost na srovnání měl ve 34. minutě Kedziora, po rohovém kopu od Cygankova ovšem trestuhodně přestřelil. O minutu poté nádherně vypálil Jovovič, skvěle míč vyrazil Buščan.

V závěru první půle pálil Doležal, vyběhnuvší Buščan ale dokázal zasáhnout. Hned v úvodu druhé pětačtyřicetiminutovky měl další příležitost Chramosta, leč přestřelil.

Na druhé straně byl aktivní Kedziora, jeho střílený centr musel likvidovat Hrubý. V závěru měl Kyjev několik šancí na vyrovnání, Verbič ale dvakrát selhal a pokusy Sydorčuka a Šepeljeva zneškodnil fantastický Hrubý. Ten si tak připsal čisté konto a Jablonec slaví svou historicky první výhru v Evropské lize.

Slavia Praha 2:0 (2:0) Zenit Petrohrad

Branky: 32. Zmrhal (Hušbauer), 41. Stoch (Coufal)

SK Slavia Praha: O. Kolář - Coufal, Kúdela, Ngadeu, Zelený (90+2. Baluta) - Hušbauer, T. Souček - Stoch (90. Frydrych), Olayinka, Zmrhal - Milan Škoda (C) (84. Traoré)

FK Zenit Petrohrad: M. Keržakov (C) - Mammana, Neto, M. Mevlja, Nabiullin (46. Mak) - Smolnikov, Marchisio, Kranevitter, Hernani - A. Zabolotnyj (46. Driussi), Šatov (74. Kuzjajev)

Slavia na soupeře vlétla a už v páté minutě mohla jít do vedení. Po centru od rohového praporku hlavičkoval Ngadeu, vynikající zákrok ale předvedl Keržakov.

V další nebezpečné situaci už ovšem inkasoval. Ve 32. minutě se na levé straně uvolnil Hušbauer a po skvělé přihrávce dopravil míč do sítě Jaromír Zmrhal. O devět minut později Coufal obloučkem našel Stocha, ten se nádherně uvolnil a parádní ranou o pravou tyč podruhé rozvlnil síť.

Slavia tak o přestávce vedla 2:0 a o postupu bylo téměř rozhodnuto. Po přestávce mohl na drama zadělat Driussi, ovšem jeho rána byla zblokována.

Třetí gól poté mohl přidat Stoch, jeho střela skončila na horní tyči. V závěru se netrefil ani Zelený, ten sice obloučkem překonal Keržakova, ale jeden z obránců odhlavičkoval míč na rohový kop. Slavia si nicméně výhru zkušeně pohlídala a zaslouženě slaví postup do jarní fáze Evropské ligy.

Olympiakos 3:1 (0:0) AC Milán

Branky: 60. Cissé, 69. C. Zapata vlastní, 81. Fortunis (pen.) - 71. C. Zapata

Olympiakos FC: J. Sá - Elabdellaoui, Cissé, Vuković, Koutris - Camara (79. Torosidis), Guilherme - Fetfatzidis (69. B. Natcho), Fortunis (C), Podence (85. Bouchalakis) - Guerrero

AC Milán: Reina - Calabria, Abate (C), C. Zapata, Ricardo Rodríguez (85. Halilović) - Kessié, Bakayoko, Çalhanoğlu, Castillejo - Higuaín, Cutrone (78. Laxalt)

Olympiakos potřeboval vyhrát minimálně o dvě branky, v prvním vzájemném střetnutí totiž Rossoneri podlehl 1:3. První půle ale nic nenasvědčovala tomu, že by se z postupu měli radovat domácí.

Jedinou příležitost měl Fortunis, po jeho ráně ale míč na rohový kop vyrážel Reina. Jenže po hodině hry dostal po rohovém kopu míč do sítě Cissé a Olympiakos šel do vedení. O devět minut později navíc Zapata smolně přeloboval Reinu a Olympiakos v té chvíli postupoval.

Za dvě minuty poté se ale po rohu Cristián Zapata opřel do míče znovu a tentokrát už mířil do správné sítě. AC tak snížilo a k postupu mělo blíže.

Jenže za deset minut od branky na 2:1 Abata v pokutovém území zadržel protihráče a rozhodčí odpískal penaltu. K ní se postavil Fortunis a Reinovi nedal žádnou šanci.

AC Milán se tlačil k postupové brance, ovšem Higuaín trefil jen boční síť a pokus Abateho zastavil Sá. Olympiakos tak zvítězil 3:1 a přes AC Milán senzačně postupuje.

Kompletní výsledky 3. kola skupin Evropské ligy:

Akhisarspor - Standard Lutych 0:0
Beşiktaş - Malmö 0:1 (51. Antonsson)
Dynamo Kyjev - Jablonec 0:1 (10. Doležal)
Genk - Sarpsborg 4:0 (3. Gano, 5. Paintsil, 64. Berge, 67. Aidoo)
Lazio - Frankfurt 1:2 (56. Correa - 65. Gačinović, 71. Haller)
Marseille - Apollon 1:3 (11. Thauvin - 8. z penalty a 30. Maglica, 56. Stylianou)
MOL Vidi - Chelsea 2:2 (32. vlastní Ampadu, 56. Nego - 32. Willian, 75. Giroud)
PAOK - BATE 1:3 (59. Prijović - 18. Skavyš, 42. z penalty a 45+1. Sihnevič)
Rapid Vídeň - Rangers 1:0 (84. Ljubičić)
Rennes - Astana 2:0 (66. a 73. Sarr)
Sevilla - Krasnodar 3:0 (5. a 10. Ben Yedder, 49. z penalty Banega)
Willarreal - Spartak Moskva 2:0 (11. Chukwueze, 48. Ekambi)
AEK Larnaka - Leverkusen 1:5 (26. Catala - 28. a 68. Kohr, 41. z penalty a 86. Alario, 68. Paulinho)
Arsenal - Karabach 1:0 (17. Lacazette)
Celtic - Salzburg 1:2 (90+7. Ntcham - 67. Dabbur, 78. Gulbrandsen)
Dinamo Záhřeb - Anderlecht 0:0
Dudelange - Betis 0:0
Kodaň - Bordeaux 0:1 (74. Briand)
Ludogorec - Curych 1:1 (45+1. Swierczok - 21. Odey)
Olympiakos - AC Milán 3:1 (60. Cissé, 70. vlastní Zapata, 81. z penalty Fortounis - 72. Zapata)
RB Lipsko - Rosenborg 1:1 (47. Cunha - 86. Reginiussen)
Slavia - Zenit Petrohrad 2:0 (32. Zmrhal, 41. Stoch)
Sporting - Vorskla 3:0 (17. Montero, 35. Luís, 44. vlastní Dallku)
Trnava - Fenerbahçe 1:0 (41. Yilmaz)