Zpět na » Evropská liga » Sparta se díky další výhře přiblížila k postupu, Plzeň si remízou příliš nepomohla

Evropská liga - Sparta se díky další výhře přiblížila k postupu, Plzeň si remízou příliš nepomohla

Sparta se díky další výhře přiblížila k postupu, Plzeň si remízou příliš nepomohla © zimbio.com - David Lafata slaví gól proti Hapoelu.

0

03.11. - REVIEW Sparta doma zdolala Hapoel Beer-Shevu 2:0 a postup má velmi blízko. To se nedá říci o dalších dvou českých týmech. Liberec nepřekvapil a z Florencie odjíždí bez bodu, Viktoria Plzeň s Astrou Giurgiu remizovala, ale postup do jarní fáze je taktéž poměrně vzdálený.

Astra Giurgiu 1:1 (1:1) Viktoria Plzeň

Branky: 19. Stan - 25. Krmenčík

"Sami víme, že to nemáme ve vlastních rukách, ale šance tam je. Všechno bude záležet na tom, jak bude hrát Austria Vídeň příště doma proti Giurgiu. To nám napoví, jakou budeme mít šanci v posledním utkání s Austrií," řekl na tiskové konferenci trenér Plzně Roman Pivarník.

Na téměř prázdném národním stadionu otevřel skóre Alexandru Stan, ještě v úvodní půlhodině vyrovnal Michael Krmenčík, který ve druhé půli trefil břevno. Příští utkání sehraje Plzeň za tři týdny v Římě.

Trenér Viktorie Roman Pivarník udělal tři změny od nedělního zápasu s Duklou. Albánec Kace nastoupil místo Hořavy a Kovařík dostal přednost před Kopicem. Při rozcvičce se navíc zranil levý bek Limberský, kterého zastoupil Matějů.

Po čtvrthodině hry se poprvé vyznamenal brankář Kozáčik reflexivním zákrokem proti Alvesově hlavičce po rohu. V 19. minutě už Astra uspěla. Stan po nákopu za obranu utekl Matějů a postupoval na Kozáčika, který jeho první střelu vyrazil, ale na dorážku už byl krátký.

"Dobře jsme do zápasu vstoupili a dokázali dobře kombinovat. Je škoda, že zase po hrubé chybě našeho hráče jsme inkasovali a museli dotahovat," litoval Pivarník.

Plzeň za šest minut dokázala odpovědět, když se po Petrželově centru z pravé strany trefil hlavou Krmenčík. Nejlepší střelec západočeského týmu zaznamenal sedmou soutěžní trefu v sezoně.

FC Astra Giurgiu v FC Viktoria Plzen - UEFA Europa League
Radost po plzeňském vyrovnání. (zdroj: zimbio.com)

Krátce po změně stran mohla Plzeň znovu udeřit. Hrošovský obešel několik protihráčů, jeho přízemní střelu gólman Lung vytáhl k Petrželovi, ale ten z úhlu minul branku.

V 76. minutě byli hosté gólu ještě blíž: Krmenčíkovu hlavičku po dalším Petrželově centru zastavilo břevno a dorážející Kopic byl v ofsajdu. Plzeňští měli v závěru tlak, ale do dalšího nebezpečného zakončení se už nedostali a prodloužili čekání na výhru v evropských pohárech na 13 utkání.

"Kdo tady byl, tak asi viděl, že na hřišti jsme byli lepší. Stačilo dát ještě druhý gól, pak bychom si to myslím pohlídali. Dal jsem břevno, to je velká škoda," prohlásil útočník Krmenčík. "Posledních 30 minut jsme totálně ovládli zápas, je škoda, že jsme nedokázali dát vítězný gól," dodal Pivarník.

Sparta Praha 2:0 (2:0) Hapoel Beer-Sheva

Branky: 23. vlastní Bitton, 38. Lafata

Sparta měla před zápasem problémy se sestavou, protože kvůli zraněním se musela obejít bez několika opor včetně Rosického, Váchy, Frýdka a čerstvě i Václava Kadlece. Na lavičce se tak vedle náhradního brankáře Millera a útočníka Pulkraba objevilo hned pět juniorů.

Beer Ševa přijela s vědomím, že nemůže zaváhat, a od začátku měla více ze hry, do šancí se však nedostávala. Sparta naopak udeřila hned z první vážnější situace. V 23. minutě se k přímému kopu postavil Dočkal a jeho střelu si do branky srazil Bitton.

Sparta ožila a o chvíli později jen těsně vedle pravé tyče pálil Mareček. Domácí pokračovali v aktivitě a v 38. minutě se dočkali druhé branky. Po rychlé akci po pravé straně se dostal míč k Lafatovi, který se z malého vápna nemýlil.

AC Sparta Praha v Hapoel Beer-Sheva FC - UEFA Europa League
Sparta slaví důležitou výhru. (zdroj: zimbio.com)

Po přestávce Sparta v pohodě kontrolovala hru a třetí gól mohli přidat pohotovou střelou Dudl nebo v závěru nebezpečně hlavičkující Costa. Domácí tým si nakonec došel pro třetí vítězství v Evropské lize za sebou.

Letenský celek tak vede tabulku s devíti body, druhý Southampton jich má na kontě sedm, třetí Beer Ševa čtyři a poslední Inter Milán tři. Ve zbývajících zápasech Sparta přivítá za tři týdny doma Southampton a 8. prosince nastoupí v Miláně.

Fiorentina 3:0 (2:0) Liberec

Branky: 30. z penalty Iličić, 42. Kalinič, 73. Cristoforo

Severočeši s Fiorentinou po domácím utkání prohráli i venku a s jediným bodem uzavírají tabulku skupiny. V posledních dvou zápasech jim k posunu na postupové druhé místo nemusí stačit ani dvě výhry. V dalším utkání Slovan 24. listopadu přivítá Karabach a skupinu uzavře duelem na půdě PAOK Soluň.

V liberecké brance překvapivě dostal před Dúbravkou přednost Hladký, který si odbyl premiéru v pohárech. Severočechům kvůli zdravotním potížím chyběli hned tři stopeři a tak ve středu obrany netradičně nastoupil obvykle pravý bek Coufal, místo něhož hrál na straně Sýkora.

Liberec se v úvodu držel a Fiorentina poprvé zahrozila až po čtvrthodině, kdy Iličič přízemní střelou zpoza vápna trefil tyč. O chvíli později potkala hosty další velká nepříjemnost. Zranil se totiž jediný klasický stoper v sestavě Hovorka, se slzami v očích opustil trávník na nosítkách a místo něj naskočil Nitrianský.

V 21. minutě měli blízko ke gólu i Severočeši. Bartl povedeným centrem z přímého kopu našel nabíhajícího Folprechta, jehož střelu z voleje vytáhl domácí gólman nad břevno.

Po půlhodině Liberec v poslepované sestavě poprvé inkasoval, i když vedení domácím prakticky daroval. Súkenník ve vápně podrazil Iličiče a nejaktivnější hráč Fiorentiny sám s přehledem proměnil nařízený pokutový kop ranou do středu branky.

ACF Fiorentina v FC Slovan Liberec - UEFA Europa League
Josip Iličič slaví proměněnou penaltu. (zdroj: zimbio.com)

Ve 42. minutě Liberec nabídl "Fialkám" i druhý gól. Coufal netrefil míč po dlouhém nákopu, k balonu se díky tomu dostal Kalinič a po kličce Hladkému pohodlně skóroval do prázdné branky. Navázal tak na úvodní dvě branky z prvního vzájemného duelu před 14 dny, jimiž rozhodl o výhře Fiorentiny na severu Čech 3:1.

Hosté se po přestávce ještě snažili utkání zdramatizovat, ale na zvrat neměli. Bartl sice v 70. minutě dostal míč do sítě, ale gól kvůli ofsajdu neplatil. Sedmý celek italské ligy kontroloval průběh a v 73. minutě přidal třetí trefu střelou k tyči zpoza vápna Cristóforo.