Zpět na » Evropská liga » Sparta s Laziem uhrála remízu, Dortmund je jednou nohou ve čtvrtfinále, anglické derby zvládl Liverpool

Evropská liga - Sparta s Laziem uhrála remízu, Dortmund je jednou nohou ve čtvrtfinále, anglické derby zvládl Liverpool

Článek
Sparta s Laziem uhrála remízu, Dortmund je jednou nohou ve čtvrtfinále, anglické derby zvládl Liverpool © uefa.com - Sparta hrála s Laziem 1:1

0

10.03. - REVIEW Evropská liga rozehrála své osmifinálové kolo. Pražská Sparta uhrála na Letné s římským Laziem pouze nerozhodný výsedek, přestože po necelé čtvrthodině vedla pěknou brankou Frýdka. Dortmund jasně přehrál Tottenham 3:0 a už se pomalu může chystat na čtvrtfinále. V anglickém derby uspěl Liverpool, který zdolal Manchester United 2:0.

Sparta Praha 1:1 SS Lazio

Góly: 13. Frýdek - 38. Parolo

Sparta: Bičík - Brabec, Mario Holek, Costa - Zahustel, Dočkal (59. Fatai), Mareček, Vácha, Frýdek - Lafata(61. Juliš), Krejčí

Lazio: Marchetti - Konko (46. Basta, 66. Maurício), Biševac, Hoedt, Radu - Milinković-Savić, Biglia, Parolo - Candreva, Matri (55. Lulić), Keita

Sparta vstoupila do utkání s Laziem s velkou vervou. Už v první minutě mířil z pravé strany centr do šestnáctky, k němuž se jen o chloupek nedokázal dostat Krejčí. To první příležitost hostí měla mnohem nebezpečnější parametry. Keita Balde totiž patičkou uvolnil na levě straně pokutového území Parola, který sice stačil vypálit, ale do jeho střely se včas vložil Zahustel a srazil jeho pokus na roh. Paj se zase předvedli domácí, konkrétně Lafata. Zadáci Lazia zřejmě zapomněli na to, že po autovém vhazování nemůže být hráč v ofsajdu, letenský kanonýr si to namířil k bráně, ovšem svoji střelu na zadní tyč nenamířil přesně.

Ovšem nepovedené zakončení bylo brzy zapomenuto, neboť právě Lafata, poslal ideální přihrávku na Frýdka, který se otočil s míčem a krásnou ranou nedal Marchettimu šanci - 1:0.

Další nadějný moment ze strany sparťanské jedenáctky přišel ve 37. minutě, kdy se po rohovém kopu dostal míč ke Krejčímu, který sice zvládl udělat kličku Bigliovi, ale následná rána už šla přímo do náruče připraveného Marchettiho. Na druhé straně zahrozil Candreva, který dostal dlouhý pas od Keity a střelu Bičík volejbalovým zásahem poslal do zámezí na roh. Z toho prvního ještě nezapršelo, ale po tom druhém už slavilo Lazio vyrovnávací branku.

Po Bigliově rozehrání hlavičkoval Hoedt přímo do brankáře Sparty, od něj se ale odrazil míč, bohužel pro domácí, přímo na nohu nekrytého Parola a ten měl před sebou jen zívající prázdnou bránu - 1:1.

Druhá polovina už svým tempem byla hodně vzdálena té úvodní a byli to téměř výhradně hosté, kdo si vytvořil nějaké nebezpečí. Tak jako v 58. minutě Candreva, jenž napálil svůj projektil do břevna branky Sparty. V 72. se pak tento hráč proměnil v nahravače a vyslal do šance Keitu, jehož střelu ale Bičík lapil.

Jedinou vážnější šancí Sparty druhé půle byla střela Lukáše Marečka zpoza vápna, která sice Marchettiho protáhla, nicméně skončila v jeho rukavicích. Pražané si sice nevezou do římské odvety úplně beznadějný výsledek, ovšem v pohárové matematice vždy ošidný inkasovaný gól na domácí půdě, je bude možná mrzet.

Dva góly Marca Reuse a jedna trefa Pierra Emericka Aubameyanga zařídily výhru Borussie Dortmund 3:0 nad londýnským Tottenhamem. Tento výsledek dává německému klubu, který byl v zápase jednoznačně lepší, velkou naději na postup do čtvrtfinále.

Lichotivou podobu skóre začal dávat už po půlhodině hry domácí top kanonýr Aubameyang, který si naběhl na centr Schmelzera a hlavičkou přesně zacílil. Další branky i přes velké šance Borussie přišly až v závěrečné půlhodině. V 61. minutě pak zblízka nabombil do sítě prodloužení centru Subotiće, aby si o necelých deset minut svoji gólovou radost ještě jednou zopakoval. Castro ho z první našel na hranici vápna úplně volného a Lloris se za míčem, putujícím do sítě, mohl jen ohlédnout.

Dobře nakročil ke čtvrtfinálovým branám i Liverpool, který v premiérovém souboji s Manchesterem United v evropských pohárech vedl už po dvaceti minutách, kdy těsně na hranici vápna fauloval Depay Clyneho a nařízený pokutový kop proměnil Daniel Sturridge, byť De Gea směr jeho střely vystihl.

Hned vzápětí mohl zvýšit na dva nula Coutinho, ale jeho zakončení mířící do odkryté brány v poslední zlomek sekundy vyškrábl španělský brankář. Velkou příležitost navýšit skóre měl po půlhodině hry také Sturridge, nicméně jeho pokusu se opět postavil do cesty výborný De Gea.

Změny skóre se diváci na Anfield Road dočkali až v 72. minutě, kdy Lallana vyzval ke skórování Firmina a ten zblízka nemohl zaváhat. Cenný gól ze hřiště soupeře mohl pět minut před koncem vsítit Fellaini, ale s centrem od Schweinsteigera nenaložil dobře a Mignoletovu bránu vůbec netrefil.

(zdroj: dailymail.com)

Slušný náskok si do odvetného zápasu poveze i Šachtar Doněck. Ten v duelu s Anderlechtem vedl po první polovině hry 2:0 góly Taisona a Kučera. Ve druhé části se sice celek belgické ligy zlepšil, snížil stav Acheampongem, ale zpět vrátil dvoubrankový náskok Doněcku jedenáct minut před koncem Eduardo.

Těsný náskok si do odvety vybojovalo také Fenerbahce, v jehož dresu zůstal Michal Kadlec pouze na lavičce náhradníků. Portugalskou Bragu v nepříliš pěkném duelu porazilo trefou Mehmeta Topala z 82. minuty 1:0. Ten vystihl špatnou rozehrávku Bragy na polovině hřiště, běžel s míčem sám až do blízkosti branky Magalhaese a přesnou střelou rozhodl o triumfu Fenerbahce.

Nepříliš výrazně vstoupil do osmifinále obhájce trofeje ze Sevilly. Na stadionu Svatého Jakuba v Basileji nejenže uhrál pouze bezbrankovou remízu, ale dohrával i bez vyloučeného NZonziho.