Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Fotbalem k lepšímu životu

Ostatní - Fotbalem k lepšímu životu

Fotbalem k lepšímu životu © aolcdn.com -

0

Líbilo se

12.01. - MYSA (Mathare Young Sports Association) byla na počátku svého vzniku svépomocným mládežnickým projektem. V současnosti se jedná o největší sportovně-rozvojovou mládežnickou organizaci v Africe, která sdružuje okolo 14 000 mladých lidí

Když v roce 1987 tento projekt vznikal, i ten nejbláhovější snílek nemohl ani jen ve skrytu své duše doufat, že by se z něj jednoho dne mohla stát celosvětová organizace navržená na Nobelovu cenu míru.
MYSA pomocí sportu, především fotbalu, spojuje rovinu sportovní s rovinou sociální. V jejím programu najdete pět stěžejních bodů:
- dětská práva a vzdělání
- životní prostředí
- lékařská péče
- rovnoprávnost
- mír

Jak toho dosáhnout? Míčem.

Pro většinu lidí v Evropě je fotbal pouhým koníčkem. Zábavou po náročné práci či příležitostí pro setkání s přáteli. Pro obyvatele Afriky, především keňské Nairobi, je to mnohem víc. Je to naděje na lepší život - na přežití.
Právě díky hře kulatého nesmyslu, která je pro nás odpočinkem po nedělním obědě, mají možnost zajistit si vzdělání, zabezpečit alespoň nějakým způsobem rodinu a získat práci, po níž v Africe poptávka násobně převyšuje nabídku.

Když Bob Munro procházel jako každý jiný den ráno v Nairobi do práce, netušil, že změní život 14 000 mladých lidí, převážně ještě dětí. Na malém plácku, který z části připomínal smetiště a z části rozryté pole, hrála parta mladých kluků.
Vlastně už se nehrálo - schylovalo se k bitce. V tom zasáhl Bob Munro, rodák z Kanady. „Proč se perete a normálně nehrajete? To nemáte ta svoje utkání nijak zorganizovaná?“ Kluci jen mlčky postávali a po chvíli ticha se Bob dozvěděl, že ne.
Bob se tedy domluvil s chlapci, že se zde za dva týdny znovu setkají a dají fotbalu určitý řád. Neboť nejenom v životě, ale i ve fotbale, je řád nutný. On se postará o dvě sady dresů a míč. Když ale za čtrnáct dní Bob na smluvené místo přicházel, pochopil, že dresy nebudou stačit. Na hřišti totiž nepostávalo 22 hráčů ale 22 týmů...
Takto začala v současnosti jedna z nejvlivnějších organizací v Africe. Její počátky se odehrávaly na malém hrbolatém plácku, který fotbalové hřiště nepřipomínal ani z velké dálky a několika brýlemi na nose.
Míčů bylo v Africe nedostatek, stejně jako řada dalších věcí pro fotbal. Proto si lidé v organizaci vypomáhali tzv. paper ball. Jednalo se o ručně vyráběné míče ze stlačených igelitových tašek, kterých najdete ve slumu Mathare požehnaně, omotanými špagátem.
V následujícím roce se počet týmu pod MYSA rozrostl na 120 týmů.

MYSA nedává mladým příležitost pouze zahrát si občas fotbal, ale touží po sociální změně v Africe. Každý člověk v této organizaci je povinen odpracovat 60 hodin měsíčně na veřejně prospěšných pracích - čištění ulic od odpadků, koučování mladých týmů, školením se na pracovníky bojující proti viru HIV, apod.
A tak na ulicích slumu Mathare můžete vidět uklízet od malých dětí počínaje po profesionální hráče prvoligového klubu Mathare United F.C. konče. Za tyto práce rozdává MYSA kredity. Za každou další veřejně prospěšnou činnost, která pomůže chudinským čtvrtím v Matharu, získávají další body.
Na konci roku se kredity sečtou a nejlepší děti dostanou od MYSA zaplacené školné na příští rok. Pro mnohé z nich je to jediná možnost, jak získat alespoň nějaké vzdělané. Zatímco pro mnohé děti u nás, v Anglii, v USA či v zemi vycházejícího slunce, je škola chápána jako vězeňská koule na noze v dospívání, pro děti v Africe je to nejvyšší pocta, jíž mohou dosáhnout.
Vzděláním se totiž zvyšuje možnost získání zaměstnání. A ze zaměstnání plynou peníze. A peníze pro lidé v Nairobi znamená přežít. I proto si děti v organizaci MYSA kladou za svůj hlavní cíl nějakým způsobem dostudovat.
Přestože fotbalová kariéra v zahraničí by jim vynesla i několika násobně větší plat, touží po diplomu, zajišťující ukončené vzdělání. Často jde vzdělání v Matharu ruku v ruce s fotbalem. Fotbal je totiž hlavním prostředkem, jak na vzdělání získat prostředky.

Fotbal. Slovo o šesti písmenech, které pro většinu lidí v Matharu není jen pouhý sport. Je zde vášní. Touhou. A nejkrásnějším okamžikem.
O lásce obyvatel Matharu svědčí nadživotní portéry slavných fotbalových hráčů či významné okamžiky týmů. Velmi oblíbeným klubem je zde anglický Liverpool. Při vzpomínce na famózním vítězství v Istanbulu v roce 2005 zde obyvatelé jásají ještě nyní.
O České Republice se toho od nich moc nedozvíte. Poloha, státní zřízení či historické osobnosti? Tohle jim nic neříká. Ale při otázce směřující na fotbalové hráče se jména jen hrnou - Poborský, Nedvěd, Koller, Baroš,... to jsou jména, které se ozývají z každého koutu.
Fotbal je zde vším. Při chudinských poměrech v Matharu si při jeho hraní musí všichni vystačit s tím, co mají - hrbolatým, kameny a odpadky pokrytým, pláckem a ručně dělaným míčem, který kulatý tvar často nemá ani při velké představivosti. A to často naboso.
Přesto když slumem Mathare procházíte, na každém kroku uvidíme skupinku dětí hrajících fotbal. Ano, fotbal není jen zábavou, ale i nadějí na lepší život.
„Fotbal je šance, fotbal je pro nás všechno. Netýká se jen dění na hřišti, ale i mimo něj - učí tě disciplíně, učí tě tvrdě na sobě pracovat, učí tě týmovému duchu. Tomu, že sám můžeš být velmi schopný, ale když nezohledníš schopnosti ostatních, neuspěješ.“ Tak to se vyjádřil bez dlouhého rozmýšlení Havenar Maloba, člen výběrového týmu MYSA, který reprezentuje Keňu v Evropě.
A ti, kteří právě fotbal nehrají, tak ho trénují. Je zde zcela normálním jevem, že teprve třináctiletý kluk trénuje o rok mladší tým. Amatérsky a intuitivně. Ovšem trenérů, zvlášť těch zaujatých, není v Africe nikdy dost. Věc, která je pro nás Evropany zcela nepředstavitelná, je v Keni na denním pořádku.
A přesně tyto lidi MYSA sdružuje. Děti, které za svou činnost pro Mathare dostávají kredity, díky nimž si mohou zajistit vzdělání. MYSA ale nepůsobí v Nairobi pouze jako mesiáš pro děti toužící po vzdělání.
MYSA založila a také dotuje prvoligový tým Mathare United F.C., jež se v průběhu let usadil v první polovině tabulky africké ligy a často atakuje ty nejvyšší příčky. Ovšem Keňa se nepotýká pouze s obrovskou chudobou, nezaměstnaností, která v Matharu činí okolo 90%, ale také s velkou korupcí. A tak MYSA, která díky Mathare FC může poskytnout dalším lidem o trochu lepší život, se už několikrát setkala s nepřízní. V často podplácených zápasech tak tým prohrává a ztrácí tím i drahocenné body...

Předním místem, kde se děti ze slumu Matharu, ale i celého světa, mohou ukázat fotbalovým skautům z předních špičkových lig nejen v Evropě, je turnaj v norském Oslu. Jedná se o pohár, kde se účastí chlapci ve dvou kategorií (do 13 a 16 let) a jedné dívčí (do 14 let).
Zde mají tyto děti možnost ukázat světu své kvality. Přesto často odjíždějí domů s nepořízenou, ale s bohatými zážitky. Jejich cíl je na další rok stejný - dostat se opět do Osla, evropské zemi, kde se mají všichni dobře a kde naleznou všechny možnosti, které jsou jim doma odepřeny.

Když 2. července 2006 byl v Německu zahájen první streetfotbalový šampionát v historii, nejenom lidé z MYSA jásali. Neboť tento turnaj sdružoval vše, co chtěli pomocí fotbalu dosáhnout - naučit mladé k toleranci cizím národům, jejich rase či náboženství.
Streetfotbal má totiž hlavní cíl - toleranci. Mladí se díky němu naučí komunikovat s lidmi, kteří jsou svým způsobem od nich odlišní - od barvou pleti počínaje po jiný hudební styl konče.
Mladí lidé se tak přestanou dělit na znepřátelené gangy, nevyhrožují si, ale naopak - musí se spolu domluvit. Pravidla, čas, počet hráčů - to vše zůstává pouze na nich. Míč a láska ke hře kulatého nesmyslu jim to ulehčuje.
Rozhodčí zde zcela chybí. Vždyť na plácku za domem taky žádný není a streetfotbal je vlastně „fotbal na ulici“. Hlavní pravidlo je předem dáno - fairplay. Každý hráč svůj faul hlásí, další pravidla, jak už bylo řečeno, jsou na domluvě obou týmů.
MYSA zde samozřejmě měla své členy. Mladí lidí z Nairobi tak dostali další šanci ukázat světu své umění. A jako je to pro africký fotbal typické, bavili lidi. Afričané jako kdyby se s míčem u nohy narodili. Jejich technické finesy ostatní udivovaly a způsobovaly nemalý aplaus v hledišti. Ovšem druhá jejich vlastnost první rys afrického fotbalu často provází - někdy tyto fotbalové kouzla byly spíše na úkor úspěchu.
Nakonec ale finále bylo zcela v Africké hegemonii. Účastnily se ho totiž dva týmy z tohoto kontinentu - JAR a Keňa. Druzí zmiňovaní nakonec celý turnaj vyhráli. Po třech týdnech, co mladí hráči Keňi strávili mimo svůj domov, mimo jiné i pár dní v České Republice, se opět navrátili do své rodné země.
A jakých poct si užívají mistři světa ve streetfotbalu? Po bouřlivém přivítání se situace během dvou týdnů vrátila do normálu. Jak? To přesně vystihuje Anthony, jeden z mistrů světa. „Nejhorší jsou chvíle, kdy nemáme co jíst, kdy není co dát na stůl. Nejhorší je, když se ráno vzbudíme, jen tak na sebe koukáme a všichni vědí, že tu zrovna není nikdo, na koho bychom se mohli spolehnout. Pak jen můžeš doufat, že přijdou lepší dny, kdy to zase půjde.“

Přes všechnu bídu, kterou obyvatelé ve slumu Matharu prožívají, nedají na svou rodnou půdu dopustit. Milují svou zem. Svou vesnici. Bez ohledu na všudypřítomné odpadky, do nebe volající nezaměstnanost, nedostatečnou lékařskou péči,... i tak jí milují.
Co je jejich největší láskou je jasné - Mathare a fotbal.

MYSA je nevládní organizace, která dává mladým lidem naději na lepší zítřky. Že na východě slumu Matharu vysvitne slunce zajišťující důstojný a poklidný život. Tou největší odměnou pro lidi z MYSA bude radost dítěte, které ráno prochází čistou ulici v Nairobi, řádně oblečeno s pevnými botami na nohou, jak s knížkami v podpaží spěchá na svou pravidelnou hodinu ve škole...

Kam dál?

/ Klára Zelenková

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Bery - 12.01. Odpovědět

Takové hle akce jsou jenom správné.

Bery
Marek - 12.01. Odpovědět

Zajímavý a velmi dobrý program, který pomáhá lidem.

Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články