Zpět na » Ostatní » Souhrn 13. kola 1.nizozemské ligy

Ostatní - Souhrn 13. kola 1.nizozemské ligy

Souhrn 13. kola 1.nizozemské ligy © fotbalportal.cz - Nizozemská Eredivisie

0

Dnes 22:57 - Tradičně útočný fotbal ve velkém tempu a s řadou gólů, to byly hlavní znaky většiny zápasů 13.kola nejvyšši holandské soutěže,ve které se zrodilo i jedno obrovské překvapení, ke kterému se v našem souhrnu určitě dostaneme.

FC Utrecht - Sparta Rotterdam 7:1
Branky: 6., 28. a 88. Loval- Landré, 31. a 60. Nelisse, 36. George, 43. Dickoh - 76.Rose
ČK: 82. Rutjes (Sparta)

Páteční předehrávku 13. kola obstarala mužstva domácího Utrechtu a Sparty Rotterdam. A od začátku bylo patrné, že domácí se rozhodli nadělovat dárky už na začátku prosince. Gólově bohatý večer rozjel již v šesté minuté francouzský útočník Utrechtu Landré, který zajistil i druhý gól svého týmu, a když ještě do pauzy domácí zvýšili na hrozivých 5:0, vypadalo to na pořádný výprask. Druhá půle už se dohrávala spíše z povinnosti, přesto v ní domácí stihli přidat další dvě branky a ani čestný úspěch Rose ostudu neodvrátil. Poslední Sparta tak stále nezískala ani jedno vítězství a s jejími ambicemi na udržení v soutěži to nevypadá příliš dobře.

FC Groningen - VVV Venlo 1:0
Branky: 52. Berg

Parádní výkon z minulého kola, kdy porazili po heroickém výkonu Feyenoord Rotterdam, chtěli domácí fotbalisté zopakovat i proti průměrnému VVV Venlo, který měl být tím správným soupeřem pro zisk dalších tří bodů. Na hřišti to však tak jednoznačné nebylo. Domácí se hlavně směrem dopředu celý první poločas hodně trápili a nebyli schopni brankáře hostí pořádně ohrozit. Těsně po pauze se však prosadil švédský mladík Berg a poslal Groningen do vedení. To se jim i přes nebezpečné výpady hostí, podařilo udržet až do konce a po upracovaném výkonu si nakonec do tabulky připsali další tři body.

Roda Kerkrade - Vitesse Arnhem 3:2
Branky: 45. a 46. Lamah, 68. Saeijs - 76. Sansoni, 83. Gommans

Na stadionu Parkstadt - Limburg se střetl šestý tým ligové tabulky, domácí Roda, s mužstvem Vitesse Arnhem, které už tři zápasy nepoznalo příchuť vítezství a tabulkou klesá stále hlouběji. Naopak domácí by rádi až do posledních kol bojovali o místa v evropských pohárech, k tomu potřebovali toto utkání zvládnout a připsat si tři body. Zajímavým kouskem je k tomu přiblížil točník Lamah, který vsítil dvě branky během jedné minuty, paradoxní je, že mezi oběma trefami následovala poločasová přestávka. Třetí branku poté přidal Saeijs a zdálo se být rozhodnuto. Uspokojení domácí však naprosto vypadli ze své role a dvěma hrubkami v obraně umožnili Arnhemu snížit na 2:3, ovšem více se
hostům nepovedlo a utkání skončilo vítezstvím favorita 3:2.

Willem II Tilburg - Excelsior Rotterdam 6:0
Branky: 9. a 87. Poepon, 28. a 79. Demouge, 59. Boutahar, 77. F.v.d STruijk (pen.)
ČK: 71. Velasco (Exc.)

Kde jsou ty časy, kdy se Tilburg hřál na výsluní holandské soutěže a statečně bojoval v evropských pohárech s předními mužstvy vyspělých evropských lig, ptají se asi fanoušci. Willem II se v současné době pohybuje na chvostu ligové tabulky a každý bod má pro něj v souboji o záchranu cenu zlata. V sobotu se střetl na domácím stadionu se soupeřem, který se ocitl také ve spodních patrech tabulky a jeho prioritou bude zřejmě boj o setrvání v soutěži. Vzpomínkou na slavná léta, alespoň, co se týče domácích, tento zápas však byl. Hned od úvodního hvizdu bylo patrné na čí straně je iniaciativa a kdo má větší motivaci. Domácí přehrávali soupeře ve všech herních činnostech a zejména produktivní Poepon a Demouge byli nejčastějšími zakončovateli útoků Tilburgu. Brankostroj se zastavil až v 87. minutě, kdy na tabuli svítil stav 6:0. Willem II se tak v tabulce dostal před Excelsior a zařadil se na 15. místo.

De Graafschap - PSV Eindhoven 0:1
Branky: 45. Farfan
ČK: Lazovič (PSV)

Zaplněný a moderní stadion pro 12300 diváků uvítal v sobotním chladném večeru fotbalisty De Graafschapu a velkoklubu PSV Eindhoven. Hosté se i v letošní sezoně drží v popředí ligové tabulky a zejména jejich skvěla defenziva budí strach, vždyť za úvodních 12. kol dostali nejméně branek v soutěži. De Graafschap je naopak velkým oživením ligy, nováček, jenž loni opanoval 2. nejvyšší soutěž vlétl do soutěže nebojácně a drží se v klidném středu tabulky. I v tomto zápase se domácí chtěli vytáhnout a pokusit se o nějaký ten bodík favorita obrat, ten však zkušeným výkonem nepustil domácí téměř do žádné možnosti a nakonec mu stačil pouze jeden gól k zajištění výhry a zisku cenných 3 bodů na hřišti nevyzpytatelného nováčka.

Ajax Amsterdam - NAC Breda 1:3

Branky: 90. Huntelaar- 24. Vertonghen (vlastní), 68. Amoah, 88.Ammi

V Amsterdamu se krátce po nedělním poledni událo, dle mého soudu, možná vůbec největší překvapení víkendového programu evropských ligových soutěží. NAC Breda, českému fanouškovi nic neříkející mužstvo, si vyšláplo na slavný Ajax. Mužstvo ze středu tabulky, které má ve svém kádru pouze jediného Evropě známého fotbalistu, ghanského reprezentanta Amoaha předvedlo v moderní Amsterdam Areně vyspělý a taktický výkon, který korunovalo třemi brankami. Domácí už poněkolikáté doplatili na tragickou produktivitu a poté, co se jim nepodařilo postoupit do Ligy mistrů, začínají přicházet další rány.

FC Twente Enschede - AZ Alkmaar 2:1
Branky: 43. a 59. Nkufo - 72. Pelle

Dalším zajímavým duelem v rámci programu 13. kola nejvyšší holandské soutěže byl souboj stále se lepšícího Twente Enschede s AZ Alkmaar, který se po veleúspěšných sezonach dostal do drobného útlumu a pohybuje se až ve středu tabulky. Arke Stadion byl velice zvědavý na to, jestli domácí budou pokračovat v sérii čtyř, po sobě jdoucích utkáních bez porážky. Vše tomu začlo nasvědčovat ve 43. minutě, kdy poslal domácí do vedení Nkufo. Zkušenému hráči z Konga se tenhle duel povedl parádně, což potvrdil v 59.minutě zápasu, kdy vstřelil i druhý gól svého mužstva. Hosté však zápas nezabalili a v 72. minutě snížil Pelle. Nic víc se však AZ i přes tlak v závěru zápasu s výsledkem udělat nepodařilo a dál zůstávají mírným zklamáním sezony, naopak jejich protivník udržel skvělé páté místo a je stále blízko i elitním třem mužstvům.

Feyenoord Rotterdam - Heracles Almelo 6:0

Branky: 1. a 26. Makaay, 40. Hofland, 67. Slory, 72 v. Bronckhorst, 74. Wijnaldum

Nejlepší domácí tým, který v probíhající sezoně ztratil na stadionu De Kuijp pouhé dva body, proti němu nevýrazné Almelo, jenž naopak venku ani jednou nezvítězilo. Vše nasvědčovalo tomu,že toto utkání má jednoho favorita, který, pokud ne nestane nic zvláštního, nemůže prohrát. A papírové předpoklady se tentokráte do puntíku naplnily, Feyenoord nepodcenil svého soupeře, jako se to zčásti stalo ze strany Ajaxu a s přehledem rozstřílel zachraňující se Heracles. Domácí nastartovala dvěma brankami největší letní posila Roy Makkay a poté už zkušené mužstvo domácích šlapalo perfektně. Nasázelo Almelu na cestu další čtyři branky a po zaváhaní Ajaxu se znovu do táhlo na čelo ligy.

NEC Nijmegen - SC Heerenven 0:1
Branky: 41. Poulsen

Goffertstadion, domovský stánek Nijmegenu se těšil na další zápas domácího NEC s nepříjemným soupeřem ze špice ligy, týmem SC Heerenveen. Ten konečně letos začíná naplňovat velký potenciál, který v sobě tohle mužstvo skrývá a přijelo si do Nijmegenu pro 3 body. Tři výhry z posledních čtyř zápasů dávali hostům dostatečný důvod k optimismu ještě před samotným startem zápasu. Na druhé straně Nijmegen boduje hlavně doma a proto se dalo očekávat vyrovnaných devadesát minut. NEC začali náporem, který však hosté dokázali postupem času otupit a převzali hlavní roli v zápase. Rozhodující moment pak přišel ve 41. minutě, když se pěkně trefil Paulsen. Hosté se posléze soustředili především na bránění a dobrou obranou hrou nepustili Nijmegen do vyložených šancí. Zaslouženě si tak odvezli 3 body.