Zpět na » Ostatní » Porto zvyšuje náskok

Ostatní - Porto zvyšuje náskok

Porto zvyšuje náskok © - - FC Porto

0

03.12. - Průběh portugalské ligy se nese ve znamení honby Benficy Lisabon za jasně vedoucím Portem. Oba dva týmy se spolu střetly právě v tomto kole a Porto úspěšně vykradlo stadion Benficy a odváží si tři body a sedmibodový náskok v tabulce.

Zaplněný Estádio da Luz se těšil na magnet kola a pokus Benficy o stáhnutí náskoku Porta v tabulce, ale od začátku se prvních houslí ujali fotbalisté Porta. Po varováních v podobě střel Sektioui a Quaresmy poučení u hráčů Benficy nenastalo a tak přišel zákonitý trest, kdy Quaresma po skvělé individuální akci a perfektní střele šajtlí rozvlnil síť za brankářem Quimem. V druhém poločase se domácí probudili a hned na začátku se po hrubce obránce ocitl sám před brankářem Porta Nuno Gomes, ale neprostřelil jej. Za větší šanci by se ještě dala označit střela Di Maríi z 25 metrů, kdy musel Helton vytáhnout své schopnosti, ale to bylo po hříchu málo ze strany Benficy a Porto si tak odváží velice cennou výhru a zlepšenou náladu po prohře s Liverpoolem v Lize Mistrů.

Z dalších zápasů čtvrtý Setubal přivítal Belenenses, hosté se rychle po chybě obrany ujali vedení. Vyrovnání na sebe ovšem nenechalo dlouho čekat, kdy se Amorim smolně srazil centr do vlastní sítě. Utkání bylo vyrovnané, po několika jasných šancí na obou stranách. Vyloučení hostujícího Alcantary přišlo pro domácí až přílíš pozdě na to, aby mohli s výsledkem něco dělat. Pro Belenenses je to tak již pátá remíza za sebou.

V utkání Amadory s Leixoes se hrál nudný fotbal bez větších šancí, které vypadalo na jasné remízové utkání, až když z ničeho nic se v rozmezí sedmi minut trefil domácí Mateus a zajistil domácím výhru, která je posunula do klidného středu tabulky.

Associacao Naval do svého soupeře bušil celý první poločas, ale branku ne a ne vstřelit. Touha prodloužit vítěznou sérii na tři zápasy nakonec slavila úspěch a v 65. minutě se trefil Elivelton a o čtvrt hodiny později nádherně vymetl šibenici Ribeiro, který si nechal o minutu později dát červenou kartu. Dvě minuty před koncem si Paulao dal hlavou vlastní gol, ale to na vítězství Navalu nic neměnilo.

Nacional si chtěl po dvou porážkách v řadě udobřit své fanoušky, k tomu jim přijel soupeř takřka ideální, Boavista se trápí a zatím si v průběhu ročníku připsala jenom jednu výhru. Začátek zápasu provázela nervozita a strach obou celků o dobrý výsledek, již v 15. minutě byl vyloučen hostující Pinheiro, toho však domácí dlouho nemohli využít a proti početní výhodě se spíše trápili. V druhé půli už ovšem domácí zabrali a po brankách Vitora a Lipatina se ujali dvoubrankového vedení, Boavista, oslabená a ztrácející síly se na nic nezmohla a domácí tak mohli slavit vítězství.

Třetí Sporting Lisabon si po porážce v Lize Mistrů s Manchesterem potřeboval spravit chuť a navíc získat důležité tři body pokud nechtěl zůstat pozadu v pronásledování Porta na čele ligy. Do Lisabonu přijela poslední Leiria, která ještě v probíhajícím ročníku neslavila vítězství a tak se zdál úkol Sportingu jednoduchý. Sporting se ujal iniciativy a od začátku byl pánem na hřišti on, žádná z šancí se však neujala. Benfica dokonce neproměnila penaltu, až konečně v 53. minutě slavili úspěch po brance Izmailova. Už to vypadalo na vítězství Benficy, jenže v 83. minutě brankářovi domácích proklouzl centr mezi rukavicemi a Tonito už tak měl lehkou pozici pro skórování. Na stadionu Sportingu se tak událo velké překvapení a domácí čekají na výhru již tři zápasy.

CS Maritimo se netají ambicemi na pohárová umístění a tak by si při střetu s Bragou rádi odvezli všechny body. Jejich plán se začal vyvíjet dobře, když Makukula na začátku druhé půle poslal Maritimo do vedení. V 56. ovšem odpověděl Wender a když se v 69. minutě nechal vyloučit Makukula nevypadalo to s hostujícím týmem dobře, protože domácí rozjeli ofenzivní stroj a to slavilo na konci zápasu úspěch kdy vstřelil Linz rozhodující gól.

V dohrávce kola na sebe narazily týmy z opačných pólů tabulky, kdy pátý Guimaraes přivítal předposlední Academicu Coimbru. Vývoj zápasu postavení v tabulce ze začátku neodpovídal a ve 22. minutě se dostali do vedení hosté díky Pavlovičovi-0:1, tento stav vydržel až do 51. minuty kdy se trefil Ghilas a následně v 69. minutě dokonal obrat Mrdakovič. Guimares se díky výhře vyškrábal už na třetí místo s tříbodovou ztrátou na Benficu, Academica na radost z výhry čeká již osm zápasů a budou jí čekat hlavně záchranářské starosti.

12. kolo Portugalské BWINLIGY

Vitoria Setubal - Belenenses 1:1 (13. Amorim vlastní - 4. Weldon)
Benfica - FC Porto 0:1 (42. Quaresma)
CF Estrela Amadora - Leixoes FC 2:0 (52. a 59. Mateus)
Associacao Naval - FC Pacos de Ferreira 2:1 (65. Elivelton, 80. Ribeiro - 88. Paulao vlastní)
CD Nacional - Boavista FC 2:0 (56. Vitor, 68. Lipatin)
Sporting CP - UD Leiria 1:1 (53. Izmailov - 83. Tonito)
SC Braga - CS Maritimo 2:1 (56. Wender, 90. Linz - 47. Makukula)
Vitoria Guimaraes - Academica Coimbra 2:1 (51. Ghilas, 69. Mrdakovič - 22. Pavlovič)