Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Luka Modrič je na pokraji toho, aby se stal nesmrtelným hrdinou Chorvatů. Ale Zdravko Mamič to vše komplikuje

Ostatní - Luka Modrič je na pokraji toho, aby se stal nesmrtelným hrdinou Chorvatů. Ale Zdravko Mamič to vše komplikuje

Luka Modrič je na pokraji toho, aby se stal nesmrtelným hrdinou Chorvatů. Ale Zdravko Mamič to vše komplikuje © skysports.com, fotbalportal.cz - Luka Modrič

3

Líbilo se

14.07. - NEPŘEHLÉDNĚTE Hodně se přiblížil k tomu, aby svou hrdou zemi přivedl poprvé v historii k titulu mistra světa. Ale pověst Luky Modriče je v Chorvatsku stále komplikovaná. Na jednu stranu k němu lidé vzhlíží. Je hlavní duší celého týmu. Vede jej jako správný kapitán. Může si vydobýt nesmrtelnost. Ale zároveň je Luka Modrič silně spojen s kontroverzní postavou Zdravka Mamiče.

Zchátralý Hotel Iz se nachází nad mostem těsně u zdí starého města v Zadaru. Musíte k němu odbočit z hlavní cesty, která je pojmenovaná po Josipu Jelačičovi, národním chorvatském hrdinovi z 19. století. Ten se zasloužil o zrušení nevolnictví v Chorvatsku a také můžete nalézt jeho portrét na bankovce v hodnotě 20 kun. Je to také místo, kde vyrůstal další chorvatský hrdina. Luka Modrič, záložník Realu Madrid a kapitán národního týmu, tady strávil své dětství jako uprchlík ve vlastní zemi.

Modričovi bylo pouhých 6 let, když byl nucen utéct z vesnice 30 kilometrů východně od Zadaru. Jeho dědeček, po kterém byl pojmenován, byl zastřelen srbskou milicí na počátku války na Balkáně. Se zbytkem své rodiny utekl malý Luka do Zadaru. Nejprve pobýval v Hotelu Kolovare, později právě tady v Hotelu Iz.

Dnes, zatímco centrum Zadaru je proslulé svou krásou, okolí Hotelu Iz nevypadá zrovna přívětivě. Samozřejmě, tehdy to bylo mnohem horší. Pětašedesátiletá Mira žije v Zadaru po celý svůj život v podnájmu ve čtvrtém podlaží budovy nedaleko odtud. Její obličej ztuhne, když si vybaví vzpomínky na ony osudné roky. Také pracuje na knize, ve které chce vše dopodrobna vylíčit.

„Byla to zlá doba. Během těch tří let, od roku 1991 do roku 1994, jsme tady neměli elektřinu, ani teplou vodu,“ vypráví Mira. Mnozí lidé utrpěli mnohem větší rány a bolesti. Nakonec byla zajištěna nezávislost a byl obnoven mír. Mira je bývalá házenkářka. Celý Zadar je pyšný na svého „syna“, který je nyní kapitán fotbalové reprezentace a také reprezentuje svou zemi po celé Evropě.

Luka Modrič byl během těchto problematických let dítětem. Ale jeho velkou radostí byl fotbalový míč. Jeho vlastní příběh je dosti působivý sám o sobě. Odmítl jej Hajduk Split, klub, který je v Chorvatsku nesmírně populární. Velké množství svých příznivců má právě v Zadaru. Než dostal šanci u velkého arcirivala - Dinama Záhřeb, jako teenager strávil sezónu v drsném prostředí bosenské ligy.

Modričův talent ovšem velmi brzy „vyplul na povrch“. Každý jej poznal. První velký záchvěv jeho geniality přišel v roce 2007, kdy Chorvaté vyhráli v kvalifikaci o EURO 2008 ve Wembley a zavřeli Angličanům dveře na závěrečný turnaj. Mimochodem, i teď se Vatreni stali osudem Albionu. Zbytek už není žádnou záhadou. Jeho roky strávené v Tottenhamu už naplno ukázaly jeho dovednosti a schopnosti. Vše pak potvrdil v Realu Madrid. Luka Modrič je čtyřnásobným vítězem Ligy mistrů. Nyní je blízko k tomu, aby přivedl Chorvatsko k titulu mistra světa.

V úvodním duelu proti Nigérii sám skóroval a na druhý gól přihrál. Proti Argentině naprosto exceloval. Svůj grandiózní výkon korunoval nádherným gólem do sítě Caballera. V osmifinále proti Dánsku se dokázal bleskově vzpamatovat z neproměněné penalty v prodloužení. V penaltovém rozstřelu se nemýlil. Ve čtvrtfinále proti Rusku odvedl neskutečné penzum práce. Opět se trefil v rozstřelu. Byl potřetí na turnaji vyhlášen hráčem zápasu.

Poté pomohl k semifinálovému triumfu nad Anglií. Snad pouze Kylian Mbappé by mu mohl ještě uzmout cenu pro nejlepšího hráče celého světového šampionátu a dost možná i Zlatý míč.

To by mu mělo stačit k tomu, aby si v Zadaru definitivně a naprosto zaslouženě vydobyl statut legendy a hrdiny. Ve městě, které jej přijalo, když neměl nic. Je pravdou, že některé obchody prodávají jeho dresy, ale jen vedle trikotů se jmenovkami Rakitiče, Lionela Messiho a dalších. Každý, kdo očekává, že by tady měl Modrič podobný památník, jaký má Cristiano Ronaldo na Madeiře, byl by zklamán. Alespoň pro teď.

Zčásti je to také proto, že vztah této země k jejímu kapitánovi se stal velmi mrzutým a komplikovaným. Vše se zkomplikovalo Modričovým přátelstvím se Zdravko Mamičem. Bývalý výkonný ředitel Dinama Záhřeb byl kdysi považován za nejmocnějšího muže v chorvatském fotbale. To on je jistě ten, kdo lidi nejvíce rozděluje.

sfdZdravko Mamič (zdroj: skysports.com)

Mamič měl smlouvy s mnoha chorvatskými hráči. Tyto dohody mu umožnily poskytnout finanční podporu výměnou za část jejich příjmů a také část poplatku, když poté přestoupili do jiného klubu. To platilo i Luky Modriče. Když chorvatský záložník přestupoval v roce 2008 do Tottenhamu, obdržel 10,5 miliónu eur. Okolo 80 % z této částky pak šlo do kapsy Mamičovi a jeho rodině.

Problémem bylo to, že Mamič byl z vložení této „klauzule“ obviněn. Týkalo se i dalších hráčů, například Dejana Lovrena. Byl odsouzen za zpronevěru a daňové úniky. V červnu byl odsouzen na šest a půl roku do vězení. Před spravedlností se Mamič ukryl v Bosně. Vlastní také její pas.

sdgsgdLuka Modrič u soudu (zdroj: skysports.com)

Modričova situace vyplývá ze skutečnosti, že v červnu 2017, kdy svědčil v procesu „Mamič“, řekl, že si „nemůže vzpomenout“ na veškeré detaily ohledně oné „klauzule“ při jeho přestupu do Tottenhamu. Změnil svou původní výpověď v Mamičův prospěch. Letos v březnu byl Luka Modrič obviněn z křivé výpovědi. Pokud by byl obviněn, mohl by čelit až pěti letům vězení.

Když byl pak u soudu v Osijeku předvolán znovu, Luka Modrič uvedl: „Jsem tady, abych vyjádřil svou obhajobu a řekl pravdu, jak jsem to vždy před tím dělal. Mé svědomí je čisté.“

Jak vysvětluje chorvatský novinář Bernard Jurišič, pocity veřejnosti jsou smíšené. „Vnímání Modriče se změnilo od chvíle, kdy se začala řešit ona podivná věc. Soudní spor veden proti Mamičovi byl velmi pečlivě sledován v celém Chorvatsku. Skutečnost, že by mohl být Modrič zapojen do celého příběhu, nepochybně podkopala jeho pověst.“

„Veřejnost je rozdělena. Na jedné straně existují lidé, kteří tvrdí, že od Luky Modriče nelze očekávat, že bude znát veškerá specifika zákonů. Někteří ovšem tvrdí, že je Modrič za celou věc stejně zodpovědný jako Mamič. Změnil svou výpověď. Ve prospěch Mamiče. Lidé v Chorvatsku, dokonce i v Zadaru, se domnívají, že si zaslouží odsouzení.“

Grafitti na Hotelu Iz to jen potvrzují. S Modričem nesympatizují. Na jednom z nich stojí: Modrič je Mamičova dě**a. Další „vzkaz“ nad jednou starou restaurací říká, že Modrič si „bude tento den pamatovat“. To je odkaz místa, kde vyrůstal a kde pěstoval svou lásku k fotbalu. Místo toho se ale také dostal do politických kruhů, v nichž se ztrácí.

syfddsvHotel Iz v Zadaru, kde Modrič vyrůstal (zdroj: skysports.com)

Ne všichni jsou k Modričovi takto tvrdí. Pokud Luka Modrič v neděli vyhraje pro Chorvaty historické zlato, bude jásat celá země. To bezesporu. Ovšem mnoho z nich bude mít na paměti určité pochybnosti a varování.

Jedni se zaměří na malého chlapce, který v okolí Hotelu Iz poznával lásku k fotbalovému míči. Druzí ale budou myslet na člověka, jehož činy inspirovaly grafitti na stěnách oprýskaného Hotelu Iz...

Kam dál?

Michal Čermák / skysports.com, fotbalportal.cz

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články