Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Úřady získaly dokumenty v kauze Blatterovy platby Platinimu

Ostatní - Úřady získaly dokumenty v kauze Blatterovy platby Platinimu

Úřady získaly dokumenty v kauze Blatterovy platby Platinimu © salzburg.com - Michel Platini, Sepp Blatter

0

Líbilo se

09.03. - Švýcarské úřady získaly po razii v sídle Francouzské fotbalové federace důležité dokumenty v souvislosti s korupční kauzou bývalého švýcarského předsedy FIFA Seppa Blattera a francouzského předsedy UEFA Michela Platiniho. Razie byla reakcí na švýcarskou žádost o vzájemnou spolupráci na právním poli.

"Byly zajištěny dokumenty týkající se podezřelé platby z roku 2011 ve výši dvou milionů švýcarských franků, která je mimo jiné předmětem řízení," uvedla v prohlášení švýcarská generální prokuratura.

Suma je podle obou funkcionářů částí platby za Platiniho práci pro FIFA z let 1999 až 2002, kdy byl Francouz Blatterovým poradcem. Neexistuje o tom ale žádný doklad. Funkcionáři uvedli, že mezi sebou měli ústní dohodu, což bylo v souladu se švýcarským právem. Jakékoli provinění proto oba striktně odmítají.

Švýcarské úřady začaly případ vyšetřovat loni v září. V říjnu etická komise FIFA pozastavila Blatterovi i Platinimu na 90 dní výkon funkce. V prosinci byli oba potrestáni za porušení etických pravidel osmiletým zákazem působení ve fotbalu, v únoru jim odvolací komise snížila trest na šestiletý. Platini navíc musí zaplatit pokutu 80 tisíc švýcarských franků (asi dva miliony korun), Blatter 50 tisíc (asi 1,35 milionu korun).

Blatter, jenž ve čtvrtek oslaví osmdesátiny, byl loni v květnu navzdory korupčnímu skandálu znovu zvolen do funkce předsedy FIFA, kterou zastával od roku 1998. Čtyři dny po znovuzvolení dal svůj post k dispozici.

Za Blatterova nástupce v čele FIFA byl dlouho považován Platini, kvůli trestu však nemohl kandidovat. V únoru byl novým předsedou FIFA zvolen generální sekretář UEFA Švýcar Gianni Infantino.

Kam dál?

Redakce / ČTK

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
dalko - 10.03. Odpovědět

dufam ze im to neprejde. ak dvojmilionova platba sa da ospravedlnit len tvrdenim, ze bola na zaklade ustnej dohody a navyse za ukony uskutocnene z pred deviatich rokov, tak to by bol brutalny precedens a kazdy by od teraz mohol preposielat milionove sumicky a pri vysetrovani sa odvolavat na nejake ustne dohody Smajlík 14

dalko
Reklama
Související odkazy
Reklama
Nejnovější články