Nepřihlášen

Nepřihlášen

Styly

Moderní Výchozí zelená Zelená Šedá Okrová Oranžová Modrá Červená Gaming Freestyle

Zpět na » Ostatní » Trojnásobný mistr světa Pelé zůstává králem fotbalu i v 75

Ostatní - Trojnásobný mistr světa Pelé zůstává králem fotbalu i v 75

Trojnásobný mistr světa Pelé zůstává králem fotbalu i v 75 © fugoes.com - Pelé

0

Líbilo se

20.10. - Když si tehdy sedmnáctiletý Brazilec Pelé odbyl mezinárodní premiéru na fotbalovém mistrovství světa 1958 ve Švédsku, mnoho lidí si myslelo, že jde jen o maskota "kanárků". O 19 let později se už tentýž hráč loučil s kariérou jako nejlepší fotbalista všech dob, za nějž je považován dodnes. Míčový kouzelník, který během své kariéry nastřílel celkem 1283 gólů v 1366 zápasech, oslaví 23. října pětasedmdesátiny.

"V mých očích Pelé navždy zůstane opravdovým králem fotbalu. Jak díky svému umění, tak chováním a vystupováním na hřišti," řekl na adresu "černé perly" slavný český fotbalista Josef Masopust. Ten se s Pelém střetl na MS 1962 v Chile, kde útočník s desítkou na zádech získal jeden ze tří titulů mistra světa, což se dosud nikomu jinému nepodařilo.

Vedle toho má skvělý stratég, nenapodobitelný driblér a pohotový střelec na kontě i řadu individuálních ocenění. V roce 2000 byl dokonce v anketě MOV vyhlášen nejlepším sportovcem 20. století, v témže roce ho FIFA zvolila i nejlepším fotbalistou.

Pelého životní příběh připomíná pohádku o tom, jak chudý chlapec ke slávě přišel: z neznámého mladíka černé pleti se takřka přes noc stala hvězda první velikosti. "Bůh mě zřejmě poslal na Zemi s posláním, abych hrál fotbal," tvrdí Pelé.

První míč dostal k šestým narozeninám, předtím si musel vystačit s vycpanou punčochou nebo grapefruitem. Fotbalovým základům ho naučil otec, sám bývalý profesionál, v 11 začal Pelé hrát za celek AC Baurú. O čtyři roky později byl doporučen FC Santosu s tím, že z něj bude nejslavnější hráč všech dob. Klub s ním podepsal profesionální smlouvu a tato investice se mu brzy začala bohatě vyplácet.

Už jako šestnáctiletý získal korunu domácího krále střelců, o rok později poprvé oblékl dres národního týmu a na MS 1958 ve Švédsku přispěl pěti góly včetně dvou finálových k premiérovému triumfu "kanárků". O čtyři roky později v Chile se Pelé již jako hlavní hvězda Brazilců zranil a úspěšnou obhajobu sledoval pouze z lavičky.

Na šampionátu v Anglii v roce 1966 se stal lovnou zvěří pro soupeřovy obránce, jejichž brutální fauly rozhodčí často přehlíželi. Okopaný a znechucený útočník chtěl dát mezinárodnímu fotbalu vale, nakonec však vydržel do dalšího MS. V Mexiku opět naplno předvedl svoje umění, dovedl fantastické brazilské mužstvo k zisku třetí Zlaté Niké a na konci roku 1970 byl jako první fotbalista v historii vyhlášen nejlepším sportovcem světa.

Na sklonku kariéry Pelé výrazně přispěl k popularizaci fotbalu v USA, kde dva roky nastupoval za tým New York Cosmos. S milovanou hrou se "král" rozloučil v říjnu 1977 v utkání Cosmosu proti "svému" Santosu. Ani poté však Pelého popularita neklesla, spíše naopak.

Míčový kouzelník vydal řadu autobiografií, zahrál si v několika filmech, natočil pár hudebních alb a věnoval se charitě. V 90. letech si vyzkoušel i politiku, ale funkce ministra sportu jej příliš neuspokojovala. Byl jednou z tváří úspěšných brazilských kandidatur na pořadatelství fotbalového MS 2014 i letních olympijských her 2016, především však působí jako propagátor fotbalu, který on sám nazývá "překrásná hra".

"Od prvního mistrovství světa, které jsem hrál v roce 1958, to dělám stále - bráním a dělám reklamu Brazílii. Je to velká odpovědnost, ale takovou nabídku jsem nemohl odmítnout," popsal svoje "poslání" otec šesti dětí, jenž se loni potřetí oženil. Kvůli přibývajícím potížím se zdravím ale nadcházející pětasedmdesátník hodlá svoje veřejné aktivity výrazně omezit.

Redakce / ČTK

Přidat komentář

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.

Komentáře
Nebyly nalezeny žádné komentáře.
Reklama
Reklama
Nejnovější články